کد خبر:260571
پ
احمدی
معاون بازرسی سازمان حمایت:

جزئیات طرح بازرسی اقلام پرمصرف ویژه ایام پایانی سال

معاون بازرسی سازمان حمایت، جزئیات طرح بازرسی اقلام پرمصرف ویژه ایام پایانی سال را تشریح کرد.

معاون بازرسی سازمان حمایت، جزئیات طرح بازرسی اقلام پرمصرف ویژه ایام پایانی سال را تشریح کرد.

 

*** طرح کنترل بازار شب عید

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، سیدجواد احمدی در خصوص طرح کنترل بازار شب عید، اظهار داشت:

طرح بازرسی، نظارت و پایش بازار اقلام هدف و پر مصرف ویژه ایام پایانی سال از ۱۵ بهمن در سراسر کشور شروع می‌شود و تا ۱۵ فروردین ۱۴۰۰ ادامه خواهد یافت.

طرح کنترل بازار در پایان سال با نظارت ویژه و مستمر بازرسان سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت استان‌های سراسر کشور بر همه مراکز عرضه کالا شامل لبنیات از جمله شیر، ماست و پنیر، گوشت قرمز، گوشت مرغ، تخم مرغ، برنج، شکر، روغن نباتی، حبوبات، میوه، پوشاک، کیف و کفش، آجیل و خشکبار، خواربار و شیرینی‌جات، واحد‌های ارائه خدمات از جمله شرکت‌های مسافرتی، هوایی، جاده‌ای، ریلی و دریایی و دفاتر فروش آنها، حمل و نقل درون‌شهری و برون‌شهری، غذاخوری‌ها، رستوران‌های بین شهری، میادین میوه و تره‌بار، خدمات خشکشویی، قالیشویی و به‌ویژه نظارت بر عملکرد انبار‌ها و سردخانه‌ها و مراکز نگهداری کالا، بنک‌داران، عمده‌فروشی و خرده فروشی‌ها انجام می‌شود.

 

وی در ادامه افزود:

طرح نظارتی نوروز ۱۴۰۰، با هدف ایجاد آرامش در فضای روانی جامعه و جلوگیری از هرگونه کمبود و افزایش غیرمنطقی قیمت کالا و خدمات و با توجه به ضرورت استمرار تشدید فعالیت‌های نظارت و بازرسی بازار کالا و خدمات به ویژه اقلام پرمصرف برگزار می‌شود و بازرسان تلاش می‌کنند با تخلفات مرتبط با قیمت کالا‌ها و خدمات برخورد کنند.

 

معاون بازرسی و رسیدگی به تخلفات سازمان حمایت با اشاره به دیگر اهداف این طرح، تصریح‌ کرد:

از دیگر اهداف این طرح می‌توان به ارائه خدمات با توجه به افزایش تقاضای عمومی در این ایام، ایجاد بستر مناسب برای تامین و توزیع مایحتاج عمومی، اتخاذ تمهیدات لازم به منظور هم‌افزایی و همکاری موثر با سایر نهاد‌ها و دستگاه‌های ذی‌ربط در راستای وحدت رویه در اقدامات نظارتی، جلوگیری از عرضه کالا‌های قاچاق و برخورد بازدارنده با تخلفات احرازی طبق قوانین و بخشنامه‌های مربوطه و جلوگیری از تخلفات احتمالی توسط برخی افراد سودجو و در نهایت رسیدگی فوری و دقیق و کارشناسی به شکایات و گزارش‌های مردمی اشاره کرد.

 

احمدی در ادامه افزود:

کنترل و نظارت بر بازار کالا‌ها و خدمات به ‌عنوان یک ضرورت در حوزه بازرسی این سازمان و سازمان‌های صنعت سراسر کشور در طول سال مدنظر بوده و طبق روال هر ساله با توجه به افزایش تقاضای مردم در این ایام گسترده‌تر می‌شود.

وی کنترل و نظارت بر رعایت قیمت‌های مصوب، نصب برچسب قیمت و ارائه فاکتور از سوی تولیدکنندگان و عرضه‌کنندگان کالا و یا رعایت ضرایب سود مجاز در مقاطع عمده و خرده فروشی را از دیگر اهداف مهم این طرح برشمرد.

 

*** پیشبرد اهداف طرح کنترل بازار شب عید

 

معاون بازرسی و رسیدگی به تخلفات سازمان حمایت، درباره اقدامات انجام شده برای پیشبرد اهداف طرح مذکور، خاطرنشان کرد:

تلاش داریم تا با برقراری تعامل و هماهنگی مناسب با دیگر سازمان‌ها و دستگاه‌ها از جمله مخابرات، نیروی انتظامی، اداره کل استاندارد، دانشگاه‌های علوم پزشکی، اداره کل تعزیرات حکومتی، اتاق اصناف، انجمن‌های حمایت از حقوق مصرف کنندگان، ناظران افتخاری، تشکل‌های تولیدی و توزیعی در قالب‌های مختلف نظارت بر رعایت قیمت توسط واحد‌های صنفی، نصب برچسب قیمت متحدالشکل در همه واحد‌های ذی‌ربط و صدور فاکتور بیشترین کارایی را در نظارت بر بازار این ایام داشته باشیم و به ‌صورت همزمان قیمت کالا‌های اساسی در نقاط مختلف کشور را رصد کنیم.

 

وی در ادامه افزود:

با توجه به تصمیمات ابلاغی به منظور ایجاد هم افزایی و اجرای دقیق‌تر این طرح، مقرر شده تا سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت، تامین و توزیع کالا‌های هدف خاص ایام نوروز شامل میوه، گوشت قرمز، گوشت مرغ، شکر، نان، روغن نباتی و برنج را با اولویت شرکت‌های پشتیبانی امور دام، تعاون روستایی و غله و خدمات بازرگانی، پیگیری کنند.

 

 

اخبار مهم صنایع:

سازمان بورس اجازه قیمت‌گذاری دستوری را نمی‌دهد

با اجرایی شدن پروژه انتقال آب، خراسان رضوی قطب فولادی کشور می‌شود

تمدید مهلت دریافت تسهیلات کرونایی برخی مشاغل تا نیمه اسفندماه

 

 

*** اجرای گشت‌های بازرسی محسوس و نامحسوس

 

احمدی با اشاره به گشت‌های بازرسی در این ایام، گفت:

اجرای گشت‌های بازرسی با دستگاه‌های ذی‌ربط استانی و درراستای هم‌افزایی و حصول نتایج مطلوب از دیگر برنامه‌های اجرایی این طرح است.

 

وی با اشاره به انجام برنامه‌ریزی لازم برای تعیین و معرفی شبکه‌های توزیع منتخب و قابل شناسایی جهت عرضه بهینه اقلام مشمول طرح تامین و توزیع ایام نوروز به منظور جلوگیری از هرگونه تخلف در توزیع اقلام به لحاظ کیفیت و کمیت و قیمت کالا‌ها، خاطرنشان کرد:

نظارت موثر به منظور حصول اطمینان از خالص فروشی کالا از جمله شیرینی و میوه، چگونگی تولید، چاپ و مصرف جعبه‌های مقوایی شیرینی، عدم کم فروشی، حُسن اجرای قیمت‌های مصوب پایانه‌های مسافربری و حمل و نقل درون شهری و نیز چگونگی ارائه خدمات در اتوبوس‌های ویژه بر اساس ضوابط و مقررات از دیگر برنامه‌های اجرایی این طرح است.

 

احمدی در ادامه افزود:

در این ایام بر چگونگی فروش بلیت‌های پرواز‌های داخلی و خارجی، تور‌های داخلی و چگونگی ارائه خدمات به مسافرین مطابق قرارداد‌های منعقده دفاتر با مسافران و نیز چگونگی ارائه خدمات پارکینگ‌ها و توقف‌گاه‌ها به منظور حصول اطمینان از رعایت سقف قیمت‌های مصوب، نظارت خواهد شد.

به منظور سهولت در دسترسی مصرف کنندگان به مراجع نظارتی و رسیدگی موثر به تخلفات، سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت استان‌ها علاوه بر استقرار اکیپ‌های بازرسی در قالب‌های سیار و ثابت در مراکز عمده عرضه کالا، نسبت به بازرسی میدانی از پایانه‌های مسافربری بین شهری، نمایشگاه‌های عرضه مستقیم کالا، فروشگاه‌های زنجیره‌ای و فروشگاه‌های عرضه کننده البسه و پوشاک، آجیل و خشکبار و شیرینی جات اقدام خواهند کرد.

 

*** نظارت بر چگونگی عملکرد فروش فوق‌العاده و حراج‌های فصلی

 

وی با بیان این که ارائه هرگونه تخفیف در قالب حراج یا فروش فوق‌العاده باید بر مبنای قیمت خرید کالا مستند به صورت‌حساب معتبر و نیز مجوز لازم از اتحادیه صنف مربوطه لحاظ شود، گفت:

بنابراین به منظور جلوگیری از سوء استفاده و صیانت از تولیدکنندگان و حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان هرگونه حراج در این ایام کنترل خواهد شد و این در حالی است که برای جلوگیری از هرگونه گران‌فروشی بر رعایت ضرایب سود قانونی، نصب برچسب قیمت، صدور فاکتور و مطابقت کالا‌های عرضه شده در نمایشگاه‌ها با نمونه پلمب شده و نیز نحوه خدمات رسانی پارکینگ نمایشگاه‌ها نیز نظارت مستمر انجام می‌گیرد.

 

*** نظارت بر توزیع میوه شب عید

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، معاون بازرسی سازمان حمایت در پایان از مهمترین موارد نظارتی در این طرح را نظارت بر میوه شب عید خصوصا پرتقال و سیب دانست و اظهار کرد:

طی تمهیدات اندیشیده شده بازرسان استان‌های کشور بر نحوه تامین، جذب و توزیع و قیمت میوه و مرکبات به خصوص پرتقال و سیب و مراکز نگهداری کالا شامل سردخانه‌ها و انبار‌ها و بررسی میزان موجودی کالا با استفاده از سامانه جامع انبار‌ها و مراکز نگهداری کالا نظارت خواهند کرد.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 + 15 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول