کد خبر:259804
پ
سفر وزیر صنعت به خراسان رضوی
خبرگزاری صنایع گزارش می‌دهد:

سفر وزیر صنعت به استان خراسان رضوی/ با اجرایی شدن پروژه انتقال آب، خراسان رضوی قطب فولادی کشور می‌شود

وزیر صنعت در ادامه سفرهای استانی خود به منظور برگزاری نشست با فعالان اقتصادی و دیدار با علما به استان خراسان رضوی سفر کرد.

وزیر صنعت در ادامه سفرهای استانی خود به منظور برگزاری نشست با فعالان اقتصادی و دیدار با علما به استان خراسان رضوی سفر کرد.

 

*** سفر وزیر صنعت به استان خراسان رضوی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، علیرضا رزم حسینی در ادامه سفرهای استانی خود همزمان با ایام دهه فجر به استان خراسان رضوی سفر کرد که در این سفر برگزاری نشست با فعالان اقتصادی و دیدار با علمای این استان از برنامه های وی خواهد بود.

 

*** نشست وزیر صنعت با قطعه‌سازن خراسان رضوی

 

وزیر صنعت در نشست مشترک با قطعه سازان خودرو در خراسان رضوی، تاکید کرد:

در حال تدوین و تهیه بسته حمایتی ویژه صنعت خودرو با محوریت شکست انحصار در این حوزه هستیم.

 

وی با اشاره به اینکه سیاست های وزارت صمت به گونه ای است که خودرو از کالای سرمایه ای به کالای مصرفی تبدیل شود، بیان کرد:

افزایش نقدینگی در سطح جامعه توجه برخی از دلالان و واسطه ها را به سوی بازار خودرو جلب نموده است که البته این افراد در اینده متضرر خواهند شد.

علیرغم اجرای طرح‌های مختلف همچون قرعه کشی برای عرضه خودرو، باز در همین شرایط نیز حدود ۵۰ درصد خودروهای فروش رفته گارانتی شان باطل شده و صرفاً در برخی انبارها نگهداری می شوند تا با افزایش کاذب قیمت ها به حفظ سرمایه عده ای کمک کند.

 

*** تهیه بسته حمایتی صنعت خودرو

 

وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه اظهار داشت:

بسته تهیه شده برای حمایت از صنعت خودرو شامل نحوه قیمت گذاری، حمایت مالی، تعمیق ساخت داخل، افزایش تولید و به صورت ویژه شکست انحصار و رقابتی نمودن تولیدات خودرویی با کیفیت می‌شود.

 

رزم حسینی با اشاره به فعالیت بیش از ۲۰۰۰ شرکت قطعه ساز در سطح کشور و بالای ۳ میلیارد دلار سرمایه گذاری در این صنعت افزود:

در صورت ساخت داخل بودن یک قطعه و رعایت تمام ضوابط استاندارد، حتماً جلوی واردات مشابه خارجی را خواهیم گرفت.

تا پایان سال دو نوع خودرو تارا و شاهین که توسط شرکت ایران خودرو و سایپا تولید می‌شوند رونمایی می شوند و علاوه بر یک نوع موتور رونمایی شده تا پایان امسال موتور دیگری نیز رونمایی و معرفی خواهد شد.

همسازی قطعات از دیگر اولویت‌های توسعه این صنعت است که به صورت ویژه در دستور کار قرار گرفته و در یک پلت‌فرم مشترک تولید موتور های مشابه و قطعات باید در اولویت قرار گیرد.

 

*** تقویت بخش خصوصی برای توسعه کشور

 

وی در ادامه تاکید کرد:

به برکت وجود و تلاش صنعتگران، صادرکنندگان، کشور علیرغم همه محدودیتهای تحریمی سرپا است و بر همین مبنا نظام تصمیم گیری در وزارت صنعت، معدن و تجارت با محوریت بخش خصوصی، نگاه کارشناسی نمایندگان محترم مجلس، کمیسیون های تخصصی و دولت تنظیم شده است.

 

وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه تصریح کرد:

توسعه کشور در سایه تقویت بخش خصوصی توانمند محقق می شود و با وجود مشکلات، اقدامات لازم برای تسهیل در امور با جدیت در حال پیگیری است.

 

*** روند صادرات غیر نفتی در مقایسه با ابتدای سال ۹۹ رو به بهبود است

 

رزم حسینی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به بهبود روند صادرات کشور نسبت به ابتدای سال ۹۹، گفت:

یکی از دلایل مهم این موضوع اعتماد به صادرکنندگان کشور در ایفای تعهدات ارزی آنها بوده است.

با تغییر شرایط از تکلیف صادرکنندگان برای عرضه ارز خود در سامانه نیما به ایجاد اختیار در فروش ارز در داخل کشور یا واردات مواد اولیه، روند تامین ارز در کشور به شکل مناسبی بهبود یافته و حتی عاملی موثر در کاهش قیمت ارز نیز بوده است.

 

وی در ادامه اضافه کرد:

انتظار می رود روند تصمیم گیری ها در نوع اجرای تعهدات ارزی صادرکنندگان به گونه ای باشد که عزیزان صادر کننده مختار باشند بر اساس مصوبه ۱۷۷ اقتصادی دولت که مورد حمایت شخص آقای رئیس جمهور قرار گرفت، ارز خود را به دولت بفروشند و یا در خصوص واردات مواد اولیه تولید یا کالا به جای ارز اقدام نمایند.

 

*** ترخیص بیش از ۸٫۵ میلیون تن کالا از گمرکات کشور

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، وزیر صنعت، معدن و تجارت در پایان، تاکید کرد:

با تدبیر اتخاذ شده و حمایت انجام شده از سوی رئیس‌جمهور محترم، شاهد ترخیص بیش از ۸٫۵ میلیون تن کالای دپو شده در بنادر و گمرکات کشور در این مدت بودیم که این موفقیتی بزرگ بشمار می رود.

 

*** دیدار وزیر صمت با علمای خراسان رضوی

 

وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه سفر به خراسان رضوی در دیدار با روحانیون و علمای معظم این استان گزارشی از اقدامات انجام شده و شاخص های توسعه یافته حوزه صنعت، معدن و تجارت از ابتدای انقلاب اسلامی تاکنون و همچنین عملکرد ۷ ساله دولت تدبیر و امید در این بخش ارائه کرد.

علیرضا رزم حسینی در این سفر دیدار های جداگانه با حضرات آیات علم الهدی، نماینده مقام معظم رهبری در خراسان رضوی و امام جمعه مشهد، آیت الله مروی تولیت آستان قدس رضوی، آیت الله اشرفی شاهرودی و آیت الله سیدان از اساتید برجسته حوزه علمیه مشهد مقدس داشت و ضمن تبریک دهه مبارک فجر دستاوردهای انقلاب اسلامی را در حوزه صنعت، معدن و تجارت تشریح کرد.

 

*** تولید فولاد خام

 

وی در دیدار با آیت الله علم الهدی، بیان کرد:

ظرفیت تولید فولاد خام کشور در سال ۵۷ حدود ۰٫۷ میلیون تن در سال بود که این عدد در سال ۹۲ به ۲۲٫۵ میلیون تن رسیده است و هم اکنون این رقم بالغ بر ۳۸٫۲ میلیون تن می باشد که حکایت از رشد ۵۵ برابری این شاخص نسبت به ابتدای انقلاب دارد و همچنین افزایش ۶۸ درصدی نسبت به سال ۹۲ را ثبت نموده است.

ظرفیت تولید محصولات فولادی در حال حاضر ۵۶ میلیون تن است که نسبت به ابتدای انقلاب، ۵۶ برابر شده و در مدت دولت تدبیر و امید و در طول ۷ سال گذشته ۸۰ درصد رشد کرده است.

ظرفیت تولید مس کاتدی در ابتدای انقلاب عدد صفر بود که در سال ۹۲ این رقم به ۲۶۰ هزار تن رسید و هم اکنون میزان تولید مس کاتدی بالغ بر ۵۱۲ می باشد که نشان دهنده افزایش ۱۰۰ درصدی تولید این محصول در طول ۷ ساله گذشته است.

 

*** جزئیات پروژه انتقال آب از خلیج فارس به مشهدالرضا

 

وزیر صنعت، معدن و تجارت در پایان با تشریح جزئیات پروژه انتقال آب از خلیج فارس به مشهدالرضا گفت:

این انتقال از بزرگترین طرح های اجرایی در سطح کشور می باشد و هدیه دولت و رئیس جمهور کشورمان به این استان در دهه مبارک فجر است که عملیات اجرایی آن همزمان با طرح انتقال آب به استان های یزد و اصفهان آغاز می شود.

پروژه انتقال آب از استان هرمزگان آغاز و در مسیر کرمان، خراسان جنوبی به خراسان رضوی انتقال خواهد یافت و می‌تواند به توسعه صنایع گلخانه‌ای و واحدهای صنعتی و معدنی بزرگ این استان ها کمک کند.

اجرای این طرح با مسئولیت وزارت صمت و با سرمایه گذاری شرکت های بزرگ معدنی کشور اجرا می شود که عملیاتی شدن این طرح، اتفاق بزرگ و تحول عظیمی را در استانهای مسیر انتقال ایجاد خواهد کرد.

 

*** اجرای طرح انتقال آب به خراسان رضوی

 

نماینده مقام معظم رهبری در استان خراسان رضوی و امام جمعه مشهد نیز در این دیدار تاکید کرد:

یکی از عمده مشکلات مرتبط با توسعه صنعتی و معدنی در شرق کشور موضوع تامین آب بود که با اجرای طرح انتقال آب از خلیج فارس می توان امیدوار به تحقق اهداف توسعه ای نظام در این منطقه بود.

 

آیت الله علم الهدی در ادامه افزود:

با عملیاتی شدن این پروژه فلات مرکزی و شرق کشور امکان توسعه یافتگی بیش از پیش را به دست می آورند و مشکلات مرتبط با تامین آب پایدار برای این استان را مرتفع می نمایند.

 

امام جمعه مشهد در پایان با آرزوی توفیق برای همه دست اندر کاران صدیق نظام جمهوری اسلامی، ابراز امیدواری نمود آقای رزم حسینی وزیر صمت و مسئولان این وزارتخانه بتوانند همچون گذشته گام های مؤثری را برای رفع موانع پیش روی تولید و تحقق اقتصاد مقاومتی بردارند.

 

*** پروژه انتقال آب، اقدامی مبارک در جهت خدمت به مردم

 

آیت الله سیدان نیز از علما و اساتید برجسته استان خراسان رضوی در دیدار با وزیر صمت توفیق خدمت به مردم را یکی از مهمترین موهبت های الهی دانست و اشاره کرد:

پروژه انتقال آب آرزوی مردم این استان بوده و آن را اقدامی مبارک در جهت خدمت به مردم دانست.

 

*** اجرای طرح انتقال آب به خراسان رضوی، مشکلات صنعت و معدن استان را حل می کند

 

تولیت آستان قدس رضوی نیز در این دیدار با تقدیر از گام های برداشته شده ابراز امیدواری تا با اجرای طرح انتقال آب به مشهد الرضا مشکلات صنعتگران و معدن داران در تامین آب مورد نیاز تولیدشان مرتفع شود.

 

آیت الله مروی در پایان تأکید کردند:

عملیاتی شدن این طرح می تواند موجبات توسعه صنعتی و معدنی استان خراسان رضوی را فرآهم آورد.

 

*** فعال سازی همه ظرفیت‌های توسعه ای صنعت و معدن

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، آیت الله اشرفی از اساتید برجسته حوزه علمیه مشهد نیز در دیدار با وزیر صمت بر ضرورت فعال سازی همه ظرفیت‌های توسعه ای صنعت و معدن کشور تاکید کرد و پروژه انتقال آب از خلیج فارس به خراسان رضوی را در همین راستا ارزیابی نمودند.

 

*** وزیر صمت در آیین بهره برداری پالایشگاه نفت زال پارس

 

علیرضا رزم حسینی در مراسم بهره برداری شرکت پالایشگاهی زالپارس در شهرستان فریمان با اشاره به ضرورت توزیع صنایع در مناطق مختلف کشور گفت:

این امر برای توسعه و پیشرفت متوازن نقاط مختلف کشور از اهمیت فراوانی برخوردار است.

امروز کشور نیازمند بخش خصوصی توانمند است و دولت برای کاهش فاصله طبقاتی و توسعه امور نیازمند همکاری گسترده با سرمایه‌گذاران توانمند و متعهد بخش خصوصی است.

با توجه به سرمایه انسانی و منابع خدادادی موجود در کشورمان باید در گام دوم انقلاب به سبک جدیدی از مدیریت برسیم تا بتوانیم ظرفیت‌های موجود را برای ایجاد توازن در روند توسعه کشور به کار ببندیم.

 

وی در ادامه تصریح کرد:

باید نقدینگی موجود در جامعه صرف بخش تولید و توسعه صنایع مولد در کشور شود و وزارت صنعت، معدن و تجارت در خط مقدم جنگ اقتصادی، تمام توان خود را معطوف به این مسئله مهم و تحقق اهداف آن نموده است.

 

*** فعال‌سازی ظرفیت‌های خالی صنایع

 

وی با اشاره به اهمیت فعال‌سازی ظرفیت‌های خالی صنایع موجود در کشور گفت:

اگر حتی بتوانیم ۳۰ درصد از این ظرفیت را عملیاتی کنیم قطعاً کار بزرگی رقم خواهد خورد.

در شرایط حاضر باید همه بخش‌ها دست در دست یکدیگر و با هم افزایی و همکاری مشترک دوره سازندگی و دوره پیشرفت را در کشور رقم بزنند چرا که هزاران فرد متمول متعهد در کشور وجود دارند که باید از این ظرفیت آنها همانگونه که اسلام در خصوص ارزش بالای خلق ثروت تاکید کرده است، بهره ببریم.

یکی از افتخارات وزارتخانه در دوره اخیر این امر مهم است که شرکت های معدنی اراده نمودند تا شرایط انتقال آب از خلیج فارس به خراسان رضوی را فراهم آورند.

۷ سال پیش طرح انتقال آب از خلیج فارس به صنایع فولادی جنوب شرق کشور آغاز شد و در آبان ماه امسال جاری مرحله اول پروژه با انتقال آب به شهرستان سیرجان عملیاتی شد.

 

رزم حسینی  در ادامه تصریح کرد:

بزودی و با دستور رئیس جمهور، به طور همزمان مرحله دوم و سوم انتقال آب نیز از خلیج فارس به خراسان رضوی و همچنین استان اصفهان عملیاتی می شود.

 

*** امیدواریم خراسان رضوی به یکی از قطب‌های فولادی کشور تبدیل شود

 

وزیر صنعت در پایان، تاکید کرد:

دورانی که به سبب نبود منابع آب طرح های توسعه واحدهای بزرگ صنعتی و معدنی کشور متوقف شده بود به پایان رسیده و امیدواریم با اجرای پروژه انتقال آب به خراسان رضوی این استان به یکی از قطب های فولادی کشور تبدیل شود.

 

*** شرکت زال پارس

 

به گزارش خبرگزرای صنایع، گفتنی است که شرکت زال پارس با مجموع سرمایه گذاری بیش از ۱۵۰۰ میلیارد ریال در فاز نخست به صورت مستقیم برای ۱۵۰ نفر اشتغالزایی داشته است و با تکمیل فاز دوم برای ۲۵۰ نفر نیز اشتغالزایی می شود؛ در این واحد حدود ۲ میلیون یورو، سرمایه‌گذاری ارزی و ۱۲۰۰ میلیارد ریال سرمایه‌گذاری ریالی شده است.

شرکت زال پارس با ظرفیت تولید ۷۲ هزار تن در سال، انواع مشتقات نفتی شامل بنزن و بالابرنده اکتان تولید می کند و تمام دانش فنی این پالایشگاه داخلی و توسط شرکت های دانش بنیان داخل کشور بومی سازی شده اند و ۹۵ درصد تجهیزات ساخت داخل و یا مونتاژ داخل هستند.

 

*** بهره برداری واحد قوطی‌سازی پارت سازان در شهرستان فریمان

 

همزمان با دهه مبارک فجر و با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت در خراسان رضوی، شرکت قوطی سازی پارت سازان در شهرستان فریمان به بهره برداری رسید.

 

شرکت قوطی سازی پارت سازان با مجموع سرمایه گذاری بیش از ۱۵۰۰ میلیارد ریال، در فاز نخست خود برای ۵۰ نفر اشتغالزایی مستقیم داشته است.

برای راه اندازی این واحد حدود ۴٫۴ میلیون یورو سرمایه‌گذاری ارزی و ۴۰۰ میلیارد ریال سرمایه‌گذاری ریالی شده است.

صنایع بسته بندی و قوطی سازی پارت سازان با ظرفیت حدود ۶۲۰۰ تن در سال، انواع قوطی های شیر خشک را تولید خواهد نمود.

 

*** افتتاح شرکت ساینا دوین شرق در شهرستان چناران با حضور وزیر صمت

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، وزیر صنعت، معدن و تجارت در سومین برنامه افتتاح طرح های صنعتی در خراسان رضوی به مناسبت دهه مبارک فجر شرکت ساینا دوین شرق را مورد بهره‌برداری قرار داد.

شرکت ساینا دوین شرق با سرمایه گذاری حدود ۸۰۰ میلیارد ریال در شهرستان چناران واقع شده است.

راه اندازی این واحد به صورت مستقیم برای ۲۳۰ نفر اشتغالزایی خواهد داشت.

شرکت ساینا دوین شرق در زمینه تولید انواع کیک، کلوچه و سایر محصولات آردی با ظرفیت سالیانه بیش از ۱۲ هزار تن فعال خواهد بود.

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه − 8 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول