اخبار برگزیده

کد خبر:259998
پ
رزم‌حسینی
وزیر صنعت:

دستیابی به منابع آبی پایدار و ایجاد تحول اقتصادی در منطقه با اجرای پروژه انتقال آب خلیج فارس به مشهد

وزیر صنعت در دیدار با روحانیون و علمای معظم شهر مشهد از دستیابی به منابع آبی پایدار و ایجاد تحول اقتصادی در منطقه با اجرای پروژه انتقال آب خلیج فارس به مشهد خبر داد.

وزیر صنعت در دیدار با روحانیون و علمای معظم شهر مشهد از دستیابی به منابع آبی پایدار و ایجاد تحول اقتصادی در منطقه با اجرای پروژه انتقال آب خلیج فارس به مشهد خبر داد.

 

*** جزئیات پروژه انتقال آب خلیج فارس به مشهد

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، علیرضا رزم‌حسینی با تشریح جزئیات اجرای پروژه انتقال آب از خلیج فارس به مشهدالرضا، اظهار کرد:

این انتقال از بزرگترین طرح های اجرایی در سطح کشور می باشد که با مسئولیت وزارت صمت و با سرمایه گذاری شرکت های بزرگ معدنی کشور اجرا می شود و عملیاتی شدن این طرح، اتفاق بزرگ و تحول عظیمی را در استانهای مسیر انتقال از جمله خراسان رضوی ایجاد خواهد کرد.

 

وی در ادامه افزود:

این پروژه در قالب خط دوم طرح ملی انتقال آب از خلیج فارس به استان‌های فلات مرکزی و شرق کشور (استان‌های هرمزگان، کرمان، یزد، اصفهان، خراسان جنوبی و خراسان رضوی) می‌باشد که به زودی عملیات اجرایی آن آغاز خواهد شد.

خط دوم انتقال آب، برای انتقال آب خلیج فارس تا مشهد مقدس با حجم سرمایه‌گذاری ۴۷ هزار میلیارد تومان و حجم آب انتقالی ۲۳۰ میلیون متر مکعب در سال می باشد.

 

رزم‌حسینی با بیان این که طول این خط انتقال یک هزار و ۵۵۰ کیلومتر و تعداد ایستگاه‌های پمپاژ ۲۱ باب است، گفت:

پتانسیل اشتغال‌زایی این طرح، ۳۰ هزار نفر است که تا ۱۴۰۴ تکمیل خواهد شد.

 

وی در خصوص خط سوم نیز، بیان کرد:

همچنین خط سوم انتقال آب، برای انتقال آب خلیج فارس تا اصفهان با حجم سرمایه‌گذاری ۳۵ هزار میلیارد تومان و حجم آب انتقالی ۲۰۰ میلیون متر مکعب در سال می‌باشد.

طول این خط انتقال، ۹۱۰ کیلومتر و تعداد ایستگاه‌های پمپاژ آن ۱۷ بار است که پتانسیل اشتغال‌زایی طرح ۱۴ هزار نفر است و تا سال ۱۴۰۴ تکمیل و نهایی خواهد شد.

 

رزم‌حسینی در ادامه افزود:

در مجموع خطوط دوم و سوم، ۸۲ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری نیاز دارند و پتانسیل اشتغال‌زایی این خطوط ۴۴ هزار نفر است که البته با اجرای خط اول، حدود ۳۵ درصد از زیرساخت‌های خط دوم و سوم نیز احداث شده است.

خط اول انتقال، برای انتقال آب خلیج فارس تا یزد با حجم سرمایه‌گذاری ۱۶ هزار میلیارد تومان و حجم آب انتقالی ۱۳۰ میلیون مترمکعب در سال بوده است، طول این خط انتقال ۸۲۰ کیلومتر و تعداد ایستگاه‌های پمپاژ آن ۱۲ باب است که با پتانسیل اشتغال‌زایی ۱۶ هزار نفر در سال جاری تکمیل شد.

 

 

اخبار مهم صنایع:

اقدام جدید گمرک ایران برای جلوگیری از رسوب کالاهای صادراتی

عرضه محصولات فولادی در بورس به ۳ شیوه

اجباری شدن ثبت چ‍ک در سامانه صیاد از سال آینده

 

 

*** دستیابی به منابع آبی پایدار و ایجاد تحول اقتصادی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، وزیر صنعت در پایان با بیان این که دستیابی به منابع آبی پایدار، ایجاد تحول اقتصادی در منطقه فلات مرکزی و استان‌های مسیر خط انتقال و رشد صنایع معدنی به عنوان جایگزین مناسب نفت از دستاوردهای مهم این طرح خواهد بود، اظهار داشت:

اشتغال‌زایی، ظرفیت‌سازی و بهره‌گیری از پتانسیل‌های بومی، تثبیت جمعیت ساکن منطقه فلات مرکز و شرق کشور، مرتفع نمودن نیاز آبی صنایع و معادن و حفظ و توسعه صنایع معدنی فلات مرکزی با استان‌های مسیر خطوط انتقال به ویژه صنایع بزرگ مقیاس از دیگر دستاوردهای این طرح است.

با راه‌اندازی این طرح، فرصت مناسب برای تامین کمبود آب شرب و توسعه کشاورزی‌های پربازده نظیر پسته و زعفران و کشت‌های گلخانه‌ای فراهم می‌شود، ذخایر آب‌های زیرزمینی حفظ خواهد شد و از حفر چاه‌های غیرمجاز در جهت احیاء محیط زیست ممانعت به عمل می‌آید.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شش + 3 =

کلید مقابل را فعال کنید