کد خبر:257274
پ
امیری معاون پارلمانی رئیس جمهور
معاون پارلمانی رییس‌ جمهوری:

آمادگی دولت برای رفع ابهامات مجلس درباره لایحه بودجه ۱۴۰۰

معاون پارلمانی رییس‌ جمهوری از آمادگی دولت برای رفع ابهامات مجلس درباره لایحه بودجه ۱۴۰۰ خبر داد.

معاون پارلمانی رییس‌ جمهوری از آمادگی دولت برای رفع ابهامات مجلس درباره لایحه بودجه ۱۴۰۰ خبر داد.

 

*** لایحه بودجه ۱۴۰۰

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، حسینعلی امیری در حاشیه نشست هیات دولت درباره لایحه بودجه ۱۴۰۰، گفت:

لایحه بودجه امسال ۲ روز زودتر از موعد قانونی تقدیم مجلس شورای اسلامی شد و این لایحه در کمیسیون‌های تخصصی مورد بررسی قرار گرفت و همچنان در کمیسیون تلفیق در حال رسیدگی است.

سازمان برنامه و بودجه نماینده دولت در لایحه بودجه ۱۴۰۰ است که محمد باقر نوبخت و معاونانش به‌طور مداوم در کمیسیون تلفیق حضور یافته و نقطه نظرات دولت را مطرح کردند.

 

*** نامه مجلس به دولت

 

وی با اشاره به نامه مجلس شورای اسلامی به دولت، بیان کرد:

طبق این نامه قرار است لایحه بودجه ۱۴۰۰ از روز سه شنبه در دستور صحن علنی مجلس قرار گیرد که رییس‌جمهوری هم در نشست امروز دولت تاکید داشت که نوبخت و وزرای اقتصادی با مجلس برای تصویب لایحه همکاری و مشارکت داشته باشند.

قبلا هم عرض کردیم هر کدام از احکام لایحه بودجه دارای منطق خود است. این لایحه در جلسه‌های مختلف دولت با توجه به شرایط و واقعیت‌های کشور تهیه و تعیین شد و به تصویب رسید.

نمایندگان مجلس حتما نیت خیر دارند. بارها اعلام کردیم اگر نمایندگان راجع به احکام لایحه بودجه، تبصره‌ها، هزینه‌ها و درآمدها ابهام یا سوالی دارند، دولت آماده رفع ابهامات و پاسخگویی به سوالات است

 

 

همچنین بخوانید:

اختصاص ۱۴۷ هزار میلیارد تومان اعتبار برای یارانه نقدی در بودجه ۱۴۰۰

بودجه ۱۴۰۰ و چالش دوگانه نفت-مالیات

 

 

 

*** بودجه بر اساس واقعیت‌ها تهیه شده است

 

معاون رییس جمهوری ابراز امیدواری کرد که لایحه بودجه امسال که نخستین بودجه است که از سوی مجلس یازدهم بررسی و تصویب می‌شود و آخرین بود جه مربوط به دولت تدبیر و امید است، فصل جدید و خوبی از همکاری‌های دولت و مجلس را رقم بزند و یک کار مشترک ماندگاری برای حل مشکلات کشور باشد.

 

امیری در ادامه خاطر نشان کرد:

از آنجا که لایحه بودجه بر اساس واقعیت‌ها تهیه و تنظیم شده است، امیدواریم تغییرات آن به حدی نباشد که ساختار و شاکله بودجه به هم بخورد چون لایحه بودجه از یک نظام به هم پیوسته تشکیل می‌شود و یک منظومه به هم تنیده است که اگر یکپارچگی آن به هم بخورد قطعاً در اجرا با مشکلاتی مواجه خواهد شد.

علاوه بر این‌ها، هرگاه تغییرات اعمال شده در لوایح خیلی زیاد باشد، در عمل به طرح تبدیل شده و شورای نگهبان نیز ایراد می‌گیرد.

 

وی ابراز امیدواری کرد که نمایندگان مجلس در همکاری با نمایندگان دولت لایحه بودجه را به نحوی رسیدگی کند که چارچوب، شکل و نظمی که در آن وجود دارد، کماکان باقی بماند.

 

*** پس گرفتن لایحه بودجه از سوی دولت

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، معاون پارلمانی رییس‌ جمهوری در پایان درباره پس گرفتن لایحه بودجه از سوی دولت را امر را نشدنی دانست و اظهار داشتت:

ممکن است دولت در شرایطی لایحه‌ای را مسترد کند، اما لایحه بودجه قابل استرداد نیست و مهمترین سند مالی یک سال آینده کشور است.

کشور بدون قانون بودجه اساساً اداره نمی‌شود و از جهات قانونی موضوع استرداد لایحه بودجه کاملا منتفی است.

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × پنج =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول