کد خبر:257246
پ
بانک مرکزی
بر اساس گزارش روابط عمومی بانک مرکزی:

افزایش ۹۴ درصدی تسهیلات پرداختی بانک‌ها به بخش‌های اقتصادی در ۹ ماهه سال جاری

بر اساس گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، تسهیلات پرداختی بانک‌ها به بخش‌های اقتصادی در ۹ ماهه سال جاری ۹۴ درصد افزایش یافت.

بر اساس گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، تسهیلات پرداختی بانک‌ها به بخش‌های اقتصادی در ۹ ماهه سال جاری ۹۴ درصد افزایش یافت.

 

*** افزایش تسهیلات پرداختی بانک‌ها به بخش‌های اقتصادی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، روابط عمومی بانک مرکزی امروز در گزارشی اعلام کرد که سهم تسه‍یلات پرداختی در قالب سرمایه در گردش در همه بخش‌های اقتصادی در ۹ ماهه ۹۹ مبلغ ۷۲۱۴.۷ هزار میلیارد ریال معادل ۵۹.۱ درصد کل تسهیلات پرداختی است که در مقایسه با دوره مشابه سال ۹۸ مبلغ ۳۸۰۶.۴ هزار میلیارد ریال معادل ۱۱۱.۷ درصد افزایش دارد.

سهم تسهی‍لات پرداختی بابت تأمین سرمایه در گردش بخش صنعت و معدن در ۹ ماهه سال جاری معادل ۲۷۰۴.۴ هزار میلیارد ریال بود که حاکی از تخصیص ۳۷.۵ درصد از منابع تخصیص یافته به سرمایه در گردش همه بخش‌های اقتصادی (مبلغ ۷۲۱۴.۷ هزار میلیارد ریال) است.

 

تسهیلات

 

برابر جدول مزبور از ۳۶۲۱.۱ هزار میلیارد ریال تسهیلات پرداختی در بخش صنعت و معدن معادل ۷۴.۷ درصد آن (مبلغ ۲۷۰۴.۴ هزار میلیارد ریال) در تأمین سرمایه در گردش پرداخت شده است که بیانگر توجه و اولویت‌دهی به تأمین منابع برای این بخش توسط بانک‌ها در سال ۹۹ است.

بررسی‌ها نشان می‌دهد با توجه به بهبود روش‌های گزارش‌گیری و همچنین تکمیل و اصلاح اطلاعات موجود در سامانه‌های بانک مرکزی توسط بانک‌ها و موسسات اعتباری، اطلاعات تسه‍یلات پرداختی در ۹ ماهه ابتدایی سال ۱۳۹۸ از ۶۲۶۲.۷ هزار میلیارد ریال به ۶۵۶۰.۷ هزار میلیارد ریال تعدیل شده که با اعمال این تعدیل، رشد تس‍هیلات پرداختی در ۹ ماهه منتهی به آذر ۱۳۹۹ نسبت به دوره مشابه سال ۹۸ از ۹۴.۸ به ۸۵.۹ درصد می‌رسد.

از سوی دیگر عوامل دیگری بر افزایش تسهی‍لات پرداختی تاثیرگذار بوده‌اند که از آن جمله می‌توان به افزایش منابع بانک‌ها و موسسات اعتباری، تسهیلات پرداختی به اقشار آسیب دیده از شیوع کرونا، تسه‍یلات ودیعه مسکن مستاجران و افزایش تسهی‍لات پرداختی به شرکت‌های کارگزاری فعال در بازار سرمایه اشاره کرد، به نحوی که، چنانچه رقم تس‍هیلات (مستقیم) پرداختی بابت کرونا و همچنین آثار ناشی از افزایش تسهیلات پرداختی به شرکت‌های کارگزاری مزبور از کل تس‍هیلات پرداختی طی ۹ ماهه ابتدایی سال ۱۳۹۹ خارج شود، رشد پیش‌گفت از ۸۵.۹ درصد به ۶۲.۹ درصد تعدیل خواهد شد.

همچنین باید در تداوم مسیر جاری، ملاحظات مربوط به کنترل تورم را نیز در نظر گرفت و همواره مراقب قدرت گرفتن پتانسیل تورمی ناشی از فشار تقاضای کل در اقتصاد نیز بود.

 

 

اخبار مهم صنایع:

تولید ۱۷ میلیون تن محصولات پتروشیمی تا پایان سال

حجم پرونده مطالبات معوق کاهش یافت

ایران به میدان کوانتوم آمده است

 

 

*** افزایش توان مالی بانک‌ها

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، ضروری است به افزایش توان مالی بانک‌ها به وسیله افزایش سرمایه و بهبود کفایت سرمایه بانک‌ها، کاهش تسه‍یلات غیرجاری و بازگرداندن آنها به مسیر صحیح اعتباردهی بانک‌ها، افزایش بهره‌وری بانک‌ها در تامین سرمایه در گردش تولیدی، پرهیز از فشارهای مضاعف بر دارایی بانک‌ها و ترغیب بنگاه‌های تولیدی به سمت بازار سرمایه به عنوان یک ابزار مهم درتامین مالی طرح‌های اقتصادی (ایجادی) توجه ویژه‌ای کرد.

شایان ذکر است، بر اساس اعلام بانک مرکزی میزان تسهیلات پرداختی بانک‌ها در ۶ ماهه نخست سال جاری به بخش‌های اقتصادی معادل ۸۲.۳ درصد نسبت به مدت مشابه سال ۹۸ افزایش داشت.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − 7 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول