کد خبر:257074
پ
میراشرفی
خبرگزاری صنایع گزارش می‌دهد:

عملکرد تجارت خارجی ۱۰ ماهه کشور از زبان رئیس کل گمرک

رئیس کل گمرک ایران، عملکرد تجارت خارجی کشور در ۱۰ ماهه سال جاری را تشریح کرد.

رئیس کل گمرک ایران، عملکرد تجارت خارجی کشور در ۱۰ ماهه سال جاری را تشریح کرد.

 

*** تجارت خارجی ۱۰ ماهه ۹۹

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، مهدی میراشرفی با اشاره به سیر صعودی مبادلات تجاری در شرایط تحریم، اظهار داشت:

حجم تجارت خارجی ایران با کشورهای جهان در ۱۰ ماهه ۹۹ بالغ بر ۱۲۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تن به ارزش ۵۸ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار رسید.

سهم صادرات از این میزان ۹۴ میلیون و ۵۴۱ هزار تن به ارزش ۲۸ میلیارد و ۶۳ میلیون دلار و سهم واردات ۲۸ میلیون و ۲۴۹ هزار تن به ارزش ۲۰ میلیارد و ۶۳۹ میلیون دلار بود.

صادرات کالاهای غیرنفتی در این مدت از لحاظ وزن و ارزش به ترتیب با ۱۷.۷ و ۲۰ درصد کاهش نسبت به مدت مشابه سال قبل روبرو شد، اما در مقایسه با ماه قبل از آن، یعنی آذر ماه افزایش داشته و پیش‌بینی می‌شود که این روند در ماه‌های بهمن و اسفند سال‌جاری با رشد بیشتری همراه باشد.

 

*** واردات

 

رییس کل گمرک ایران در ادامه تصریح کرد:

در بخش واردات نیز از نظر وزنی ۲ درصد و ارزش ۱۵.۵ درصد کاهش داشته‌ایم.

مقاصد صادراتی ایران در ۱۰ ماهه امسال به ترتیب چین با ۲۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تن به ارزش هفت میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار، عراق با ۲۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تن به ارزش ۶ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار، امارات متحده عربی با ۱۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تن به ارزش سه میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار، ترکیه با پنج میلیون و ۷۰۰ هزار تن به ارزش دو میلیارد دلار و افغانستان با پنج میلیون و ۸۰۰ هزار تن به ارزش یک میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار بودند.

این پنج کشور در مجموع ۶۹ میلیون و ۵۰۰ هزار تن کالا به ارزش ۲۱ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلاراز ایران کالا وارد کردند که از نظر وزن ۷۳.۵ درصد و از نظر ارزش ۷۶ درصد صادرات را دربرمی‌گیرد.

 

 

اخبار مهم صنایع:

تولید ۱۷ میلیون تن محصولات پتروشیمی تا پایان سال

گام بلند وزارت نفت برای دانش‌بنیان کردن اقتصاد

 

 

*** کشورهای مبدأ واردات کالا به ایران

 

میراشرفی پیرامون کشورهای مبدأ واردات کالا به ایران، گفت:

آمارها نشان می دهد به ترتیب چین با دو میلیون و ۹۰۰ هزار تن به ارزش هفت میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار، امارات متحده عربی با چهارمیلیون و ۱۰۰ هزار تن به ارزش هفت میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار، ترکیه با چهار میلیون تن به ارزش سه میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار، هند با یک میلیون و ۹۰۰ هزارتن به ارزش یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار و آلمان با ۹۶۶ هزار تن به ارزش یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار قرار گرفته اند.

پنج کشور یادشده در مجموع ۱۳ میلیون و ۹۰۰ هزار تن به ارزش ۲۱ میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار کالا به ایران صادر کردند که این رقم ۴۹ درصد از وزن و ۷۱.۶ درصد از ارزش کل واردات کشور در ۱۰ ماهه ۹۹ را به خود اختصاص دادند.

۶۹ درصد از کل واردات کشور در این مدت( ۱۰ ماهه) مربوط به کالاهای اساسی به وزن ۱۹ میلیون و ۵۰۰ هزار تن بود.

 

***  تزانزیت کالا

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رییس کل گمرک ایران در پایان، اظهار کرد:

امسال از ۱۱ آبان تا ۳۰ دی ماه هشت میلیون و ۱۰۰ هزار تن کالای اساسی به ارزش ۹ میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار (روزی ۱۰۱ هزار تن) وارد کشور شد.

۱۰ ماهه ۹۹ به میزان پنج میلیون و ۸۰۰ هزار تن کالا از قلمرو جمهوری اسلامی ایران ترانزیت شده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۹.۵ درصد کاهش نشان می‌دهد.

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده − 8 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول