کد خبر:263277
پ
پیروز+حناچی
شهردار تهران پاسخ داد:

بودجه ۱۴۰۰ شهرداری چقدر است؟

شهردار تهران، توضیحاتی را درباره میزان بودجه ۱۴۰۰ برای شهرداری مطرح کرد.

شهردار تهران، توضیحاتی را درباره میزان بودجه ۱۴۰۰ برای شهرداری مطرح کرد.

 

*** تاکنون ریالی از کمک‌های دولت هم استفاده نشده است

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، پیروز حناچی در آیین تقدیم لایحه بودجه ۱۴۰۰ شهرداری تهران به شورای اسلامی شهر تهران، با اشاره به شرایط کرونایی سال ۹۹، اظهار داشت:

در سال ۹۸ همین موقع علائم شیوع کرونا به شکل غیررسمی در کشور شروع شده بود و ما عملا از اول اسفند جزو اولین مجموعه‌هایی بودیم که درگیر کرونا شدیم و از معدود دستگاه‌هایی بودیم که بیشترین آسیب‌ها را دیدیم.

بسیاری از درآمدهای عمومی شهرداری تهران در کرونا اختلال پیدا کرد.

حمل و نقل عمومی هم اکنون با ۳۰ درصد ظرفیت اسمی در حال خدمات‌رسانی است و سازمان ورزش شهرداری با توجه به پروتکل‌های اعلامی تعطیل شده است.

همچنین مجموعه‌های بزرگی مانند برج میلاد که وظیفه گردشگری داشتند به دلیل شرایط کرونایی در حالت تعطیل و نیمه تعطیل هستند.

 

وی در ادامه، تاکید کرد:

در این شرایط تاکنون ریالی از کمک‌های دولت هم استفاده نشده است و امیدواریم در جلسه فردا که در حوزه اقتصادی ریاست جمهوری است، همان طور که به دستگاه‌های دولتی کمک می‌شود، به ما هم کمک شود نه به صورت وام! چون وام مشکل ما را حل نمی‌کند.

 

*** استواری اداره شهر بر مبنای اجتماعی

 

شهردار تهران با بیان اینکه بودجه ۱۴۰۰ اولین بودجه قرن بعدی یا آخرین بودجه قرن فعلی است، افزود:

امیدوارم با تحولاتی که در این بودجه دیده شده است، بتوانیم سرفصل جدیدی را در شهرداری تهران به وجود آوریم.

اساس نگاه‌مان در بودجه سال آینده، این است که اداره شهر را بر مبنای اجتماعی استوار کنیم.

معتقدیم خیلی از مشکلات شهر با نگاه اجتماعی و همراهی مردم قابل حل خواهد بود.

رویکرد اصلی بودجه نسبت به مسائل شهر، اجتماعی است و در شرایطی که شهروندان تهرانی به دلیل تاثیرات ناشی از همه‌گیری کرونا در وضعیت دشواری قرار دارند، پیش‌بینی می‌شود در سال آینده نیز بخشی از دشواری‌های همه‌گیری کرونا ادامه پیدا کند و شهرداری نیز نسبت به آن احساس مسئولیت بیشتری نسبت به مردم خواهد داشت.

 

*** توسعه ناوگان حمل و نقل عمومی

 

حناچی با بیان اینکه باید تلاش کنیم بیشتر در کنار مردم باشیم و بیشتر به مشکلات مردم به خصوص اقشار آسیب‌پذیر توجه کنیم، عنوان کرد:

بخشی از این توجه در توسعه ناوگان حمل و نقل عمومی است، همچنین توجه به اقشار آسیب‌پذیر مانند دست ‌فروشان و اختصاص بودجه خاص برای محلات نیازمند توجه ویژه مثل هرندی، دولاب، باغ آذری، خلازیل، فرحزاد، اسلام آباد، ده ونک، شمیران نو و خاک سفید است.

توجه به پروژه‌های توسعه محلی که از سال ۹۸ آغاز شده بود در سال آینده هم ادامه پیدا می‌کند و ارتقای سلامت شهروندان و ورزش شهروندی و نشاط شهری و حمایت از هنرهای موجود در شهر و هنرمندان هم دنبال خواهد شد.

 

*** بودجه سال ۹۹ در حقیقت دو سطحی دیده شده است

 

شهردار تهران با اشاره به تحولات ساختاری بودجه، گفت:

تلاش کردیم که بار مالی تبصره‌ها را در ردیف‌های بودجه لحاظ کنیم و بودجه تا جای ممکن تبصره‌ای نباشد.

در اجرای مقررات بالادستی از جمله دستورالعمل بودجه شهرداری و مصوبات شورای اسلامی شهر تهران، با اضافه کردن ۱۱ هزار و ۳۵۴ میلیارد ریال به بودجه، برای کمک به شفافیت مالی تلاش کردیم، مثل درآمد عوارض ایمنی ساختمان‌ها که به ردیف‌های اصلی منتقل شد و این بودجه صرفا در خرید تجهیزات آتش‌نشانی هزینه خواهد شد.

 

وی در ادامه، گفت:

بودجه سال ۹۹ در حقیقت دو سطحی دیده شده است، یکی بودجه اصلی و یک بخش تکمیلی.

بودجه اصلی برابر ۴۷ هزار و ۶۸۷ هزار میلیارد تومان دیده شده است و دو هزار و ۲۷۴ میلیارد تومان خواهد بود.

بودجه تکمیلی از افزایش درآمد شهرسازی است و بخش مهمی از هزینه‌های توسعه شهری را کسانی باید بدهند که منافع بیشتری از افزایش قیمت املاک می‌برند، یعنی سازندگان.

 

*** فراهم‌سازی بستر مشارکت سرمایه‌گذاران در شهر

 

حناچی با بیان اینکه بودجه تکمیلی به ۳۲ پروژه خاص مرتبط با توسعه زیرساخت‌های شهری اختصاص دارد، گفت:

برخی از آنها تکمیل خطوط ۶ و ۷ و خطوط آنتنی مترو است.

همان طور که می‌دانید برخی خطوط ما می‌توانند با خط آنتنی مناطقی از محلات که در طرح جامع اتصالاشان به مترو دیده نشود هم عبور کنند.

این مطالبه‌ای بود که ریاست شورا هم از ما خواسته بود.

احداث باغ راه حضرت فاطمه در محور قطار تهران – تبریز و پل باغ آیت الله هاشمی رفسنجانی بر روی نیایش و ۲۷ پروژه توسعه‌ای دیگر از جمله مواردی است که اگر این بودجه تصویب شود به اینها اختصاص پیدا می‌کند.

در حوزه منابع و مصارف اختصاصی برخی منابع و درآمدها، به مصارف متناظر خود اختصاص داده شده است، از جمله درآمد کسر پارکینگ به ردیف مرتبط با ساخت پارکینگ محلی اختصاص داده شده است.

تدوین بودجه مشارکت و سرمایه‌گذاری نیز بستر مشارکت سرمایه‌گذاران در شهر و امکان تکمیل پروژه‌های نیمه‌تمام را فراهم می‌کند، برای این کار ۱۹ هزار و ۳۸۰ میلیارد تومان در نظر گرفته شده است که منابع آن کاملا از طریق بخش خصوصی تامین خواهد شد.

 

*** اصلاح بهبود سهم مصارف

 

وی درباره اصلاح بهبود سهم مصارف، عنوان کرد:

در بودجه سال آینده سهم مصارف هزینه‌ای و جاری از ۳۸ به ۳۳ درصد کاهش یافته است.

بیشترین سهم به مصارف سرمایه‌ای و توسعه‌ای اختصاص داده شده است که ۴۶ درصد و مشابه قبل است. سهم مصارف مالی که به پرداخت بدهی به پیمانکاران اختصاص دارد از ۱۵ به ۲۱ درصد افزایش یافته است.

با این هدف که شهرداری در این پایان این دوره بدهکارتر از قبل نباشد.

یکی از بیشترین رشدها در بودجه بخش سرمایه‌ای است که به مناطق ۲۲ گانه اختصاص یافته است و به ۱۸ درصد رسیده است.

 

حناچی در ادامه، تصریح کرد:

ارتقای قانون‌مداری، شفافیت و پاسخ‌گویی در جهت تحقق حکمرانی خوب شهری و اتخاذ رویکرد اجتماعی و تعریف پروژه‌های توسعه محله‌ای بر اساس نیازهای شهروندان است و اینها گامی در مسیر جلب مشارکت شهروندان برای اداره شهر و تحقق آرمان تهران شهری برای همه است و امیدوارم بتوانیم به شعارهایی که داده بودیم، پایبند باشیم و بودجه‌ای تقدیم مردم کنیم که علاوه بر انضباط و شفافیت در شرایط کرونایی در زندگی و حال مردم تهران تاثیر بگذارد.

 

*** بودجه ۱۴۰۰ شهرداری چقدر است؟

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، شهردار تهران در خصوص سوال رییس شورای شهر مبنی بر رقم دقیق بودجه، اظهار کرد:

بودجه اصلی ردیف‌ها ۳۶ هزار و ۳۳۳ میلیارد که بودجه انتقالی از تبصره‌ها (۱۱ هزار و ۳۵۴ میلیارد ریال) به آن اضافه می‌شود و بودجه تکمیلی دو هزار و ۲۷۴ میلیارد ریال برای پروژه‌هایی است که ذکر شد و جمعا ۴۹ هزار و ۹۶۱ میلیارد تومان بودجه ۱۴۰۰ خواهد بود.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست + 9 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول