کد خبر:256807
پ
گندم
خبرگزاری صنایع گزارش می‌دهد:

تمرکز دنیا بر تولید و کاهش صادرات محصولات اساسی/ دولت پول را به جیب کشاورز خارجی می‌ریزد

حمایت از کشاورزان داخلی و بازنگری در قیمت خرید تضمینی گندم و خوراک دام و طیور که روز به روز قیمت جهانی آن‌ها بالا می‌رود، تنها راه جلوگیری از سرازیر شدن ارز به جیب کشاورزان خارجی است.

حمایت از کشاورزان داخلی و بازنگری در قیمت خرید تضمینی گندم و خوراک دام و طیور که روز به روز قیمت جهانی آن‌ها بالا می‌رود، تنها راه جلوگیری از سرازیر شدن ارز به جیب کشاورزان خارجی است.

 

*** واردات گندم به عنوان یک کالای استراتژیک

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، عدم حمایت از کشاورزان داخلی در سال‌های گذشته باعث شده در برخی از محصولات کشاورزی که اتفاقا اساسی و استراتژیک برای کشور است واردکننده باشیم و سالانه ارز زیادی از کشور خارج شود، کارشناسان معتقدند ظرفیت‌های تولید و رسیدن به خودکفایی در بسیاری از محصولات وجود دارد که اگر حمایت جدی شود دلارهای ما به جیب کشاورزان خارجی سرازیر نخواهد شد.

گندم یکی از این محصولات است که اگرچه به گفته مسئولان خودکفا هستیم، اما این خودکفایی به گفته کارشناسان پایدار نیست و برخی سال‌ها شده که وارد کنیم از جمله سال ۹۸ و چون خرید دولت در سال جاری نیز بیشتر از سال ۹۸ نیست، برخی می‌گویند در ادامه نیز گندم وارد خواهیم کرد.

این در حالی است که بر اساس آماری که وزارت صنعت در آذرماه سال جاری منتشر کرد، شرکت بازرگانی دولتی ایران از ابتدای سال جاری تا پایان آبان‌ماه هشت میلیون و ۲۲۵ هزار و ۲۰۰ تن گندم به ارزش ۲۰ هزار و ۷۸۱ میلیارد تومان خریداری کرده است.

در مدت مشابه سال ۹۸ هفت میلیون و ۷۱۶ هزار و ۲۰۰ تن گندم به ارزش ۱۳ هزار و ۳۰۵ میلیارد تومان خریداری شده بود که آمارهای سال جاری حکایت از رشد ۵۶.۲ درصدی در ارزش و  ۶.۶ درصدی در وزن دارد.

بر اساس آمار سال ۸۸، ایران با سرانه مصرف ۱۹۴ کیلوگرم به عنوان هفتمین مصرف‌کننده بزرگ گندم در سطح جهان شناخته شد و در سال ۹۳، سرانه مصرف هر ایرانی به حدود ۱۶۷.۶ کیلوگرم رسید.

در حالی که سرانه مصرف این محصول در جهان در همان زمان به طور میانگین ۶۷٫۱ کیلوگرم برآورد شده بود.

 

*** خروج ارز از کشور با وارات خوراک دام و طیور

 

محصول اساسی دیگر خوراک دام و طیور است که سالانه بیش از ۴٫۵ میلیارد دلار ارز برای واردات این‌ها از کشور خارج و به جیب کشاورزان خارجی می‌رود و در تامین این‌ها نزدیک به ۸۰ درصد وابسته به واردات هستیم.

این در حالی است که قیمت انواع محصولات کشاورزی به ویژه محصولات اساسی روز به روز افزایش می‌یابد و احتمال خروج ارز از کشور را بیشتر می‌کند مثلا قیمت همین نهاده ها به گفته دبیر انجمن خوراک دام و طیور طی سه ماه گذشته ۳۳ درصد رشد کرده و مفهوم آن این است که به همین نسبت باید ارز بیشتری برای واردات این محصولات بپردازیم.

در این میان عده‌ای بیان کردند که زنگ هشدار برای بازنگری در خرید تضمینی گندم به صدا در‌ آمده است.

این افراد معتقد هستند که قیمت گندم در بازارهای جهانی افزایش یافته و زنگ هشداری برای مسؤولان داخلی به صدا در آمد تا در نرخ خرید تضمینی گندم بازنگری شود و به جای ریختن ارز به جیب کشاورز خارجی تولید داخل را حمایت شود، قیمت خرید باید به واقعیت نزدیک شود.

اعتراض این افراد در حقیقت به نرخ خرید تضمینی است که در سال جاری، دولت کیلویی ۴۰۰۰ هزار تومان تعیین کرده است‌‌،‌ آن‌ها معتقدند اگر دولت نرخ مناسبی را تعیین کند، کشاورزان داخل به کشت این محصول ترغیب شده و به جای واردات گران، هزینه بر و فرصت‌سوز، با تولید ارزان در داخل نیاز کشور تامین می‌شود.

کارشناسان این حوزه تاکید می‌کنند که واردات گندم بیش از دو برابر قیمت داخل برای کشور تمام می‌شود و در واقع اگر از کشاورز داخلی حمایت شود این ارز از کشور خارج نمی‌شود.

 

*** قیمت گندم اصلاح نشود قاچاق به خارج نیز بیشتر می‌شود

 

اگر قیمت گندم در داخل اصلاح نشود تفاوت قیمت با کشورهای دیگر باعث افزایش قاچاق می‌شود همچنان که در سال‌های گذشته هم بارها شاهد بودیم.

نکته دوم اینکه گندم ارزان در کشور باعث قاچاق آرد ودر حقیقت قاچاق گندم می‌شود و البته بی نظارتی و سیاست‌های نادرست هم این مسئله را تشدید می‌کند.

 

یک نانوا در این خصوص، اظهار داشت:

اتفاقاتی در حوزه نانوایی و قیمت نان و تقسیم آرد در حال وقوع است که واقعا فاجعه هست،‌ آرد دولتی (یک گونی ۴۰ کیلویی) حدود ۳۵ هزار تومان، آرد نیمه دولتی ۵۰ هزار تومان، آرد آزاد ۱۲۵ هزار تومان، آرد نول قنادی ۲۰۰ هزار تومان، خود این تنوع قیمت‌ها و اختلاف زیاد قیمت‌ها موجب فساد در شبکه توزیع می‌شود.

 

قیمت نان بربری دولتی در شهرستان‌ها ۸۵۰ تومان است که معمولا ۱۰۰۰ تومان می‌فروشند، پخت یک گونی آرد تقریبا ۱۲۰ هزار تومان دخل می‌دهد، پس قطعا یک نانوایی دولتی ترجیح می‌دهد که سهمیه آرد خود را به قیمت آزاد (۱۲۵ هزار تومان) بفروشد تا اینکه بخواهد آن را بپزد.

چون اگر بپزد سود بیشتری نمی‌کند و فقط زحمت زیادی باید بکشد و این در الی است که باید از گاز و آب و برق و… نیز استفاده کند.

 

وی در ادامه افزود:

با توجه به اینکه قیمت نان خیلی پایین است، برخی از نانواها هستند که نان را برای گاوداری ها می پزند. یعنی برای یک گاودار صرفه دارد که به جای ذرت و کنجاله و یونجه و … از نان برای تغذیه دام استفاده کند.

 

این نانوا با اشاره به قیمت گندم، اظهار داشت:‌

قیمت گندم هر کیلو تقریبا ۵ هزار تومان است.

برای یک گونی ۴۰ کیلویی آرد، حداقل ۴۰ کیلو گندم نیاز هست.

در حال حاضر نانوا به صورت سیستمی سفارش آرد می‌دهد مثلا دو تن، قیمتش به نرخ نیمه دولتی حدودا دو میلیون و پانصد هزار تومان می‌شود فردا از کارخانه تولید آرد زنگ می‌زنند و می‌گویند ۵ میلیون به حسابت می‌ریزیم آردت را به ما بفروشید و نانوا هم قبول می‌کند، همچنین از افراد دیگر هم به این طریق خریداری می‌کنند.

شاید روزانه کارخانه ۲۰ تن آرد به همین شیوه ذخیره می‌کند.

در عوض ۲۰ تن گندمی رو که برای تولید این آرد از دولت می‌گیرد مستقیم به خارج از کشور قاچاق می‌کنند.

این اتفاق در برخی از کارخانه‌های تولید آرد هم اکنون در حال وقوع است و ….

 

رفتارهایی شبیه این در بقیه صنایع از جمله، روغن، شکر، مرغ، گوشت قرمز و … نیز اتفاق می‌افتد.

در نهایت یارانه‌ای که دولت برای این کالاها در نظر گرفته دست مردم نمی‌رسد و یکسری دلال این وسط سود می‌کنند.

 

*** وضعیت قیمت گندم در بازارهای جهانی

 

بررسی آمار تولید و قیمت گندم در بازارهای بین المللی حکایت از افزایش سریع قیمت این محصول به ویژه در سال گذشته دارد، قیمت گندم تنها در سال گذشته ۱۴٫۶۳ درصد رشد داشته و در ۴ سال گذشته هم قیمت ها کاملا افزایشی بوده است.

 

کشاورز روند افزایشی قیمت گندم در ۶ ماه گذشته

 

 

قیمت گندم در سال ۲۰۱۹ به میزان ۱۱٫۰۳ درصد و در سال ۲۰۱۸ به میزان ۱۷٫۸۶ درصد و سال ۲۰۱۷ به میزان ۱٫۶۳ درصد رشد قیمت داشته است.

 

کشاورز

 

بنابراین آنطور که دیده میشود قیمت گندم در سالهای متمادی مرتب افزایش داشته و این افزایش در ۶ ما گذشته بیشتر بوده است.

 

*** کرونا صادرات محصولات اساسی را متوقف یا محدود کرد

 

شیوع بیماری کووید ۱۹ باعث شده کشورها به امنیت غذایی اهمیت بیشتری بدهند بنابراین کشورها صادرات محصولات اساسی را متوقف و یا محدود کرده‌اند تا تامین نیاز داخل و مردم خودشان دراولویت باشد.

یک پایگاه خبری معتبر پیش‌بینی کرده است که قیمت گندم و نهاده‌های دامی در هفته‌های آتی افزایشی خواهد بود و به بیشترین میزان خود می‌رسد.

این پایگاه خبری نوشته است کاهش تولید گندم و نیز محدودیت های عرضه که در کشور روسیه است باعث افزایش قیمت این محصول اساسی در هفته‌های آینده می‌شود و چشم انداز طولانی مدت بازار این محصول هم روشن نیست.

روسیه قبلا صادرات گندم و برخی محصولات اساسی دیگر را محدود کرده بود و اکنون تعرفه های بالایی برایش وضع کرده است.

دولت روسیه در اظهارات جدید پیشنهاد وضع مجدد تعرفه بر صادرات غلات را مطرح کرده است.

روس‌ها دلیل این پیشنهاد را حمایت از دامداران این کشور در مقابل افزایش قیمت خوراک دام اعلام کرده‌‌اند.

 

این پایگاه خبری درباره قیمت گندم، نوشته است:

طی دو هفته گذشته در پاریس قیمت آتی گندم برای ماه مارس بیش از ۱۵ یورو افزایش یافت و ماه گذشته هم افزایش ۷ درصدی داشت.

 

روزنامه وال استریت ژورنال هم از افزایش قیمت گندم به دلیل کاهش عرضه در سال جاری خبر داد و نوشت:

کاهش ذخایر غلات آمریکا باعث شده قیمت گندم، سویا و ذرت در این کشور نجومی شود به طوری که قیمت ذرت با رشد ۱٫۴ درصد به بیش از ۵٫۱۷ دلار در هر بوشل معامله شد، سویا و گندم هم با قیمت‌هایی به ترتیب ۱۴ و ۶٫۶ دلار در هر بوشل به فروش رفت.

 

 

اخبار مهم صنایع:

دولت برای هزینه‌های خود دست در جیب مردم می‌کند

برای مسئولان ایرانی نیز نیاز به فرهنگ‌سازی استفاده از کالای ایرانی داریم

 بودجه برای مجلس تبدیل به ابزاری برای حمله به دولت شده است

 

 

*** ارز را به جیب کشاورز خارجی نریزیم

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، بنابراین در شرایطی که شاهد هستیم قیمت جهانی گندم روز به روز در حال رشد و افزایش است و کشورهای صادرکننده هم صادرات خود را متوقف کرده‌اند به ویژه این که کشور با تحریم‌های ریز و درشت دست و پنجه نرم می‌کند، آیا بهتر نیست دولت با حمایت از کشاورز داخلی و بازنگری در نرخ خرید تضمینی گندم، باعث شود تا دست نیاز به کشورهای دیگر دراز نکنیم و ارز را به جیب کشاورز خارجی نریزیم؟

فارس

 

 

انتهای پیام///

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − شش =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول