کد خبر:256595
پ
واکسن کرونا
دبیر ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا:

افتتاح خط تولید سالانه ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلیون دوز واکسن کرونا تا پایان خرداد ۱۴۰۰

دبیر ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا از افتتاح خط تولید سالانه ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلیون دوز واکسن کرونا تا پایان خرداد ۱۴۰۰ خبر داد.

دبیر ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا از افتتاح خط تولید سالانه ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلیون دوز واکسن کرونا تا پایان خرداد ۱۴۰۰ خبر داد.

 

*** راه‌اندازی خط تولید واکسن کرونا

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، حمیدرضا جمشیدی در سی‌امین نشست کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق تهران که به صورت مجازی برگزار شد، توضیحاتی در رابطه با برنامه‌های دولت برای تامین و تولید واکسن کرونا ارائه داد که بر اساس آن گروه دارویی برکت وابسته به ستاد اجرایی فرامین امام (ره)، انستیتیو پاستور و انستیتیو رازی طی ماه‌های آتی به تولید انبوه و صنعتی واکسن کرونا در داخل دست پیدا می‌کنند.

 

وی پیرامون تجهیزات خط تولید واکسن کرونا، اظهار داشت:

تجهیزات جدید برای خط تولید واکسن کرونا در گروه دارویی برکت در حال نصب و فعال‌سازی است و این شرکت تولیدی تا دست‌کم ۴۵ روز دیگر ۱.۵ میلیون دوز واکسن کرونا تولید و عرضه خواهد کرد.

 

جمشیدی با اشاره به اینکه برنامه کشور برای طرح واکیسناسیون کرونا و تهیه و تامین این واکسن روی سه حوزه، تولید داخل، خرید از کوواکس و تامین از شرکت‌های خارج از آن است، خاطرنشان کرد:

در حوزه تولید داخلی واکسن کرونا در حال حاضر حدود ۱۰ شرکت و تولیدکننده داخلی فعال شده‌اند.

 

دبیر ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا در این زمینه به انستیتیو پاستور اشاره کرد و گفت:

قرارداد همکاری و مشارکت این گروه داروسازی با کوبا برای انتقال دانش فنی ساخت واکسن کرونا از این کشور به ایران منعقد شده و مرحله سوم این واکسن در ایران صورت خواهد گرفت.

 

بر اساس اظهارات وی، تولیدکنندگان دیگری از جمله انستیتیو رازی، شرکت‌هایی از وزارت دفاع، بیمارستان بقیه‌الله، گروه دارویی برکت از ستاد اجرایی فرامین حضرت امام (ره) و چند شرکت دانش‌بنیان مراحل تولید و ساخت واکسن کرونا را آغاز کرده‌اند.

 

وی در ادامه افزود:

برآوردها تاکنون نشان می‌دهد که گروه دارویی برکت، انستیتیو پاستور و انستیتیو رازی به تولید انبوه و صنعتی واکسن کرونا در داخل دست پیدا خواهند کرد، و تا اواخر خرداد ماه سال ۱۴۰۰، خط تولید کامل واکسن کرونا با حجم ساخت ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلیون دوز در سال در کشور راه‌اندازی شده و شروع به کار خواهد کرد.

تمامی تجهیزات این خط تولید از خارج از کشور خریداری شده ‌است.

 

جمشیدی با تاکید بر اینکه برخلاف برخی اظهارنظرها، ایران کشور واکسن‌ساز است و در این زمینه نیز تجربیات خوبی در کشور وجود دارد، گفت:

واکسن ساخت انستیتیو رازی نیز در مرحله آزمایش انسانی قرار دارد.

 

*** واریز ۵۲ میلیون دلار به حساب کوواکس

 

دبیر ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا با اشاره به واکسن کوواکس، تصریح کرد:

تا دو هفته پیش، ایران مبلغ ۵۲ میلیون دلار از طریق یک بانک سوئیسی به حساب کوواکس واریز کرده ‌است.

 

وی با بیان اینکه در حدود ۱۰ شرکت تولیدکننده واکسن کرونا در کوواکس حضور دارند که در میان آن‌ها شرکت‌هایی از آمریکا، انگلیس و سایر کشورها نیز هستند، گفت:

در کوواکس، برای تامین واکسن کرونا دو گزینه اختیاری و اجباری وجود دارد که کشورها می‌توانند بر اساس آن اقدام کنند که ایران گزینه اختیاری را انتخاب کرده‌است.

 

دبیر ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا در پایان با این توضیح که خرید واکسن کرونا از غیر از کوواکس نیز در برنامه‌های کشور قرار دارد، اظهار کرد:

در حال حاضر چندین پیشنهاد از سوی برخی تولیدکنندگان واکسن کورنا خارج از کوواکس به دست ما رسیده که هنوز تصمیم‌گیری روی آن صورت نگرفته‌ است.

 

*** مدیرکل دارو سازمان غذا و دارو/ بخشی از واکسن کرونا از طریق واردات و بخش دیگر از تولیدات داخل تامین می‌شود

 

مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو نیز با حضور در این نشست مجازی، گفت:

تصمیمات گرفته شده بر این روال است که بخشی از واکسن کرونا مورد نیاز داخل از طریق خرید و واردات واکسن‌های تایید شده خارجی و بخش دیگر نیز از تولیدات داخل تامین شود.

 

سید حیدر محمدی در ادامه افزود:

به‌رغم آنکه قسط اول خرید واکسن کرونا از سوی ایران برای کوواکس، با زحمت زیاد پرداخت شده اما کوواکس هنوز اعلام نکرده که اولین محموله واکسن کرونا را چه زمانی به ایران تحویل می‌دهد.

 

مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو با بیان این که واکسن کرونا ساخت فایزر و مدرنا از فهرست تامین ایران خارج شده، اظهار داشت:

اما سایر تولیدکنندگان خارجی که مستندات مربوط به تایید واکسن کرونا ساخته شده خود را ارائه دهند، امکان خرید و تامین از سوی ایران برای آن وجود دارد.

اگر شرکت بیونتک آلمان نیز مستندات خود را ارائه دهد، امکان بررسی خرید آن از سوی ایران وجود دارد.

 

*** خرید واکسن کرونا از شرکت‌های تایید شده خارجی

 

سید حیدر محمدی به آمادگی انستیتیو رازی برای تولید واکسن کرونا اشاره کرد و یادآور شد:

مراحل اعطای مجوزهای لازم به این تولیدکننده در حال انجام است.

تاکنون، هیچ‌کدام از شرکت‌های خارجی که اقدام به تولید واکسن کرونا کرده‌اند، مستندات تاییدی خود را ارائه نداده‌اند تا نسبت به بررسی تامین واکسن از این شرکت‌ها اقدام کنیم.

 

بر اساس اظهارات وی، شرکت‌های داروسازی فایزر و مدرنا از فهرست تامین واکسن کرونا ایران خارج شده‌اند، هرچند پیش از دستور صادر شده از سوی مقام معظم رهبری برای عدم خرید واکسن کرونا از این دو شرکت، به دلیل شرایط دشوار نگهداری و حمل واکسن‌های فایزر در دمای ۷۰- درجه سانتی‌گراد نیز، امکان واردات آن برای ایران وجود نداشت.

 

مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو در پایان با اشاره به تولید واکسن داخلی، اظهار کرد:

به‌رغم آنکه تولید داخل واکسن کرونا و تحویل آن از سوی شرکت‌های سازنده داخلی ممکن است زمان‌بر باشد، واردات این واکسن از خارج از کشور یکی از اولویت‌ها است و هر یک از شرکت‌های سازنده واکسن کرونا به غیر از فایزر و مدرنا، که تاییدیه و مستندات خود را به ایران و وزارت بهداشت ارائه دهند، فرآیند خرید و تامین آن مورد بررسی و اقدام قرار می‌گیرد.

 

*** رئیس کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق تهران/ ماندگاری ارز ۴۲۰۰ تومانی دارو در سال ۱۴۰۰

 

رئیس کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق تهران از جمع‌بندی بررسی ارز مورد نیاز دارو و تجهیزات پزشکی برای سال ۱۴۰۰ در جلسات اخیر کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با حضور نمایندگان بخش‌خصوصی خبر داد که بر اساس این تصمیم، مقرر شد تا برای سال ۱۴۰۰ نیز ارز ۴۲۰۰ تومانی برای دارو و تجهیزات پزشکی پابرجا باقی بماند.

 

محمدرضا نجفی‌عرب در پایان با اشاره به لایحه بودجه ۱۴۰۰، اظهار داشت:

در لایحه بودجه سال آینده، ۸.۵ میلیارد دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی برای تامین کالاهای ضروری و اساسی و دارو پیش‌بینی شده که از این میزان، ۲.۵ میلیارد دلار برای بخش دارو و تجهیزات پزشکی است و پس از بحث و گفت‌وگوهای صورت گرفته در مجلس، به احتمال فراوان بودجه ۲.۵ میلیارد دلاری با نرخ ۴۲۰۰ تومان برای تامین دارو و تجهیزات پزشکی برای سال ۱۴۰۰ تصویب خواهد شد.

 

*** کارشناس کمیسیون گردشگری اتاق تهران/ کوچک شدن ۱۶ میلیارد دلاری تجارت خارجی ایران

 

کارشناس کمیسیون گردشگری اتاق تهران با اشاره به اینکه با شروع پاندمی کرونا، ورود گردشگران سیاحتی و درمانی به کشور متوقف شده‌ است، بیان کرد:

برآوردها حاکی از زیان ۱۲ هزار میلیارد تومانی کسب‌ و کارهای حوزه گردشگری کشور در پی شیوع ویروس کرونا طی سال جاری تاکنون است.

 

رضا جمیلی در پایان با بیان این که موضوع رگولاتوری در صنعت گردشگری برخلاف قول و وعده‌های داده شده از سوی دولت، همچنان به نتیجه نرسیده‌ است، اظهار داشت:

بسیاری از فعالان صنعت گردشگری کشور در پی شیوع این بیماری و اثر منفی آن بر کسب‌وکار این بخش، از صنعت گردشگری سلامت به دیگر بخش‌های اقتصادی کوچ کرده‌اند.

 

*** رئیس کمیسیون تسهیل تجارت اتاق تهران/ تجارت خارجی ایران دست ‌کم ۱۶ میلیارد دلار کوچک شده

 

محمد لاهوتی رئیس کمیسیون تسهیل تجارت اتاق تهران نیز به تشریح آسیب کرونا بر صادرات غیرنفتی و تجارت خارجی کشور پرداخت و گفت:

بر اساس آمار رسمی، طی یک سال اخیر و با شیوع این بیماری در کشور، تجارت خارجی ایران دست ‌کم ۱۶ میلیارد دلار کوچک شده و این حوزه بیشترین آسیب را از کرونا متحمل شده‌است.

 

محمد لاهوتی در پایان با اشاره به بدنه تجارت خارجی کشور، اظهار کرد:

بخش عمده‌ای از بدنه تجارت خارجی کشور را تولیدکنندگان تشکیل می‌دهند که با آسیب از کرونا، معضلات اجتماعی که عمدتا ناشی از بیکاری نیروی کار می‌شود، تشدید شده و این در حالی است که بنگاه‌های این بخش هیچ‌گونه حمایتی از سوی سازمان‌های مالیات و تامین اجتماعی به خود ندیده‌اند.

 

 

اخبار مهم صنایع:

 بودجه برای مجلس تبدیل به ابزاری برای حمله به دولت شده است

انجام بیش از ۴۶ هزار نوبت بازرسی قاچاق از اصناف

فرصت ۴ روزه استخراج‌کنندگان رمز ارز برای ثبت قانونی دستگاه‌های ماینینگ

 

 

*** عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس/ بخش‌خصوصی برای سرمایه‌گذاری در تولید واکسن کرونا آماده شود

 

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس نیز در این نشست، تحویل ۱۰۰ میلیون دوز واکسن کرونا برای ایمنی ۵۰ میلیون نفر در کشور را از جمله اولویت‌های وزارت بهداشت عنوان کرد و گفت:

به ‌رغم هشدارهای قبلی در خصوص ضرورت حمایت کافی و کامل از شرکت‌های دانش‌بنیان و سازندگان واکسن در کشور، این اتفاق خیلی دیر رخ داد و از این حیث دست‌کم ۶ ماه عقب‌افتادگی وجود دارد.

 

عبدالحسین روح‌الامینی در همین رابطه، به همکاری ایران با کوبا برای ساخت واکسن کرونا اشاره کرد و یادآور شد که در این زمینه نیز تاخیر صورت گرفت.

 

وی همچنین با اشاره به اینکه بر اساس یکی از مصوبات کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، از صندوق نوآوری و شکوفایی خواسته شده تا سقف اعتبارات این صندوق برای توسعه زیرساخت‌ها و خطوط جدید تولید واکسن کرونا در کشور تا ۵۰ میلیارد تومان افزایش یابد، تصریح کرد:

بخش خصوصی باید در زمینه تامین و تدارک واکسن کرونا از خارج از کشور برای نیاز داخل، فعال شده و کاملا آماده شود.

 

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در پایان صحبت‌های خود از کشورهای چین، روسیه، هند، کوبا، برخی از کشورهای اروپای شرقی از جمله مجارستان و لهستان و همچنین کشورهای آلمان و سوئیس به عنوان پایگاه‌هایی برای تامین واکسن کرونا یاد کرد و اظهار داشت:

بخش خصوصی همچنین باید برای سرمایه‌گذاری در توسعه زیرساخت‌های واحدهای تولیدی ساخت واکسن کرونا در داخل، آماده شود و از این فرصت برای تامین و صادرات واکسن کرونا ساخت داخل به کشورهای همسایه استفاده کرد.

 

*** تامین و تولید واکسن کرونا

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، در حالی که این روزها موضوع تامین و تولید واکسن کرونا در کشور داغ شده و خبرهای ضد و نقیضی از گوشه ‌و کنار در این رابطه شنیده می‌شود، نمایندگان اتاق تهران از بخش اقتصاد سلامت طی نشستی مجازی با دبیر ستاد ملی مدیریت کرونا، یکی از مسولان سازمان غذا و دارو و عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، به واکاوی آخرین برنامه‌ها و تصمیمات کشور مربوط به خرید واکسن کرونا و اتفاقات رخ‌ داده در زمینه تولید این واکسن در داخل کشور پرداختند.

فعالان اقتصادی در کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق تهران، طی سی‌امین نشست این کمیسیون که به صورت مجازی برگزار شد، به بررسی ظرفیت‌های تولید و واردات واکسن کرونا به کشور پرداختند.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاریی صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده − یازده =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول