کد خبر:256746
پ
تولاییان
معاون بهره‌برداری ذوب‌آهن اصفهان:

تداوم شیوه‌نامه فولادی، زنجیره فولاد کشور را متوقف می‌کرد

معاون بهره‌برداری ذوب‌آهن اصفهان معتقد است، اگر شیوه‌نامه فولادی تداوم پیدا می‌کرد و یا اگر در آینده چیزی شبیه آن اجرا شود، طی چند ماه کل زنجیره فولاد از بالا تا پایین متوقف خواهد شد.

معاون بهره‌برداری ذوب‌آهن اصفهان معتقد است، اگر شیوه‌نامه فولادی تداوم پیدا می‌کرد و یا اگر در آینده چیزی شبیه آن اجرا شود، طی چند ماه کل زنجیره فولاد از بالا تا پایین متوقف خواهد شد.

 

*** ایراد شیوه‌نامه فولادی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، مهرداد تولاییان با اشاره به دو ایراد شیوه‌نامه فولادی، اظهار کرد:

در کل هویت وجودی بورس با قیمت‌گذاری در تناقض صددرصدی است و با قیمت‌گذاری در بورس، رانت ایجاد می‌شود، همچنین باید توجه داشت که در دنیا قیمت در بورس وجود ندارد و بورس، بازار عرضه و تقاضا است.

محدودیت دیگر این شیوه‌نامه با توجه به این که قیمت‌ها را فوق‌العاده کاهش می داد این است که فولادساز را ناچار کرده بود تا تنها با ۷۰ درصد قیمت جهانی محصولات خود را در بورس عرضه کند و این موجب جولان دلالان در بازار می‌شود.

 

تولاییان با اعتقاد بر این که شیوه نامه فولادی، به نوعی سدی برابر صادرات بود، تصریح کرد:

صادرات در شرایطی است که محصول در بورس عرضه شود و خریدار نباشد، اما زمانی که محصول با ۷۰ درصد قیمت جهانی در بورس عرضه شود، همه خریدار بوده و به نوعی محصول را احتکار می کنند، چراکه می دانند شرایط دوام نمی آورد، بنابراین این شیوه‌نامه به نوعی مانعی برای صادرات بود.

ذوب‌آهن سالانه نزدیک ۴۰۰ میلیون دلار نیاز ارزی دارد که آن را باید از طریق صادرات تامین کند، در حالیکه این شیوه نامه به نوعی موجب قفل شدن این کارخانه و دیگر فولادی‌های کشور شده بود.

 

 

اخبار مهم صنایع:

ذوب آهن پایه گذار صنعتی شدن کشور است

نخستین قرارداد ریل صادراتی شرکت سهامی ذوب آهن اصفهان

دریافت لوح تقدیر و تندیس مسئولیت‌های اجتماعی توسط ذوب آهن اصفهان

 

 

*** تنها خریدار و مشتری معادن زغال، ذوب‌آهن است

 

وی با بیان اینکه در کشور تنها خریدار و مشتری معادن زغال، ذوب‌آهن است، گفت:

با اجرای این شیوه‌نامه به نوعی کل معادن زغال سنگ کشور تعطیل می‌شد.

اگر شیوه‌نامه فولادی تداوم پیدا می‌کرد و یا اگر در آینده چیزی شبیه آن اجرا شود، طی چند ماه کل زنجیره فولاد از بالا تا پایین متوقف خواهد شد، این در حالی است که در کشور ارزی وجود ندارد و تولیدکنندگان ناچارند ارز مورد نیاز خود را تامین کنند.

 

*** نباید با تصمیمات داخلی برای آنها محدودیت ایجاد کنیم

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، معاون بهره‌برداری ذوب‌آهن اصفهان در پایان با بیان اینکه لغو شیوه‌نامه فولادی توسط معاون اول رئیس جمهور منجر به حل این دو مشکل در زنجیره فولاد شده است، اظهار کرد:

باید توجه داشت به دلیل شرایط فعلی، صنایع به اندازه کافی درگیر مشکل هستند و نباید با تصمیمات داخلی برای آنها محدودیت ایجاد کنیم.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 2 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول