کد خبر:255973
پ
عضو انجمن فولاد
عضو انجمن فولاد:

بهای تمام شده شمش بین ۹ تا ۱۰ هزار تومان است

عضو انجمن فولاد، متوسط قیمت تمام شده شمش را بین ۹ تا ۱۰ هزار تومان به ازای هر کیلوگرم، اعلام کرد.

عضو انجمن فولاد، متوسط قیمت تمام شده شمش را بین ۹ تا ۱۰ هزار تومان به ازای هر کیلوگرم، اعلام کرد.

 

*** متوسط قیمت تمام شده شمش 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، نادر سلیمانی با اشاره به اینکه در قیمت‌های تمام شده فولاد باید به این مسئله توجه شود که قیمت‌های تمام شده در رابطه با شمش و محصول متفاوت بوده و این عدد بنگاه به بنگاه نیز ممکن است متفاوت باشد، اظهار داشت:

مهم‌ترین بحث در قیمت تمام شده، سال در نظر گرفته شده به عنوان سال مبنای تعیین قیمت است برای مثال چنانچه سال ۹۷ مبنا قرار گیرد، می‌توان مدعی بود که قیمت تمام شده شمش ۴۰۰۰ تا ۴,۵۰۰ تومان بوده است، زیرا دلار در آن برهه به طور متوسط ۴۲۰۰ تا ۵ هزار تومان داد و ستد می‌شد اما زمانی که قیمت دلار در بازار آزاد یا بر اساس ارز سنا و ارز ترجیحی به بیش از ۲۰ هزار تومان رسید، متوسط قیمت تمام شده شمش در بازار ۹ تا ۱۰ هزار تومان خواهد بود.

 

وی در ادامه، تصریح کرد:

از منظر دیگر، زمانی که قیمت‌های جهانی مبنا و شاخص نرخ‌های داخلی در نظر گرفته می‌شود چنانچه فرض شود قیمت‌های جهانی ۵۰۰ دلار در هر تن باشد با فرض نرخ ارز ۲۰ هزار تومان و با در نظر گرفتن عوامل مؤثر در قیمت تمام شده از قبیل مواد اولیه، قطعات یدکی، نیروی انسانی و …، متوسط قیمت تمام شده شمش امروز ۹ تا ۱۰ هزار تومان به ازای هر کیلوگرم خواهد بود.

لذا شاید قیمت ۴ هزار تومان اعلام شده از سوی برخی نهادها و افراد متوسط سال ۹۶ و ۹۷ بوده یعنی زمانی که قیمت دلار کمتر از ۵ هزار تومان بوده است.

از این رو به عقیده ما این نرخ به جهت بروز نبودن اطلاعات اولیه، کارشناسی شده در شرایط فعلی نبوده و یک اشتباه استراتژیک است که باید مورد تجدید نظر قرار گیرد.

 

 

اخبار مهم صنایع:

افزایش قیمت منتفی شد

انتقاد رئیس اتاق بازرگانی تهران از سخنان رئیس‌جمهور درباره نرخ ارز

لایحه بودجه ۱۴۰۰ برای حل مشکلات معیشتی مردم نوشته نشده است

 

 

*** سناریوی دوم؛ بیان یک واقعیت قدیمی!

 

عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد با اشاره به اینکه از سویی دیگر می‌توان به موضوع از منظر دیگری نیز نگاه کرد، گفت:

قیمت ۴ هزار تومان اعلام شده، قیمت تمام شده تولید شمش فولاد خوزستان در سه ماهه سال ۹۹ است که به سه ماهه پاییز تسری پیدا کرده است

در مدت مذکور نرخ فروش این شرکت در بورس کالا ۴,۸۰۰ تومان بود و از سه ماهه اول سال ۹۹ روند قیمت‌ها افزایشی شد و موضوع قیمت‌های دستوری و پایه مطرح شد.

این موضوع که نرخ محاسبه شده تنها مربوط به فولاد خوزستان آن هم در سه ماهه اول سال بود، به مسئولان هم منتقل شد فلذا تسری قیمت تولید یک شرکت در یک مقطع زمانی مشخص، به شرایط حال حاضر تورمی غیر کارشناسی است، برای مثال قیمت تمام شده تولید ذوب‌آهن به عنوان یک تولیدکننده عمده شمش در کشور، ۹ هزار تومان است و بنابراین زمانی که دلار و سایر متغیرهای تولید افزایش پیدا می‌کند نمی‌توان انتظار داشت قیمت تمام شده بالا نرود.

 

سلیمانی درباره اینکه این مسئله را می‌توان یک شیطنت یا بیان یک واقعیت قدیمی دانست که ایجاد شبهه می‌کند و آثار آن بر بازار سرمایه مخرب و بعضاً جبران ناپذیر است، تصریح کرد:

امروز قیمت قراضه و آهن اسفنجی به عنوان مواد اولیه تولید شمش با احتساب نرخ‌های جهانی، در بازار داخلی در محدوده ۹ هزار تومان دادوستد می‌شود.

در یک برآورد کاشناسی از آنجا که قیمت سنگ آهن تابع قیمت شمش است با فرض شمش ١٢ هزار تومانی سهم قیمت سنگ در شمش حدود ۴٠٠٠ تومان درب معدن یا حدود ۴۴٠٠ درب کارخانه است.

لذا سهم سنگ در بهای تمام شده کالای فروش رفته اکنون ٣٨ درصد است بماند که متوسط قیمت فروش ٩ ماهه شمش داخلی برای فولاد خوزستان ۶٩٧٠ تومان بوده است.

 

*** سقوط ۳۰۰ هزار واحدی شاخص با یک تلاش

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، عضو انجمن فولاد در پابان با اشاره به شیوه‌نامه فولاد و تصمیم ستاد اقتصادی دولت مبنی بر حمایت و اجرای صحیح شیوه نامه از سوی فعالان بازار، اظهار داشت:

ستاد اقتصادی دولت به تشکل‌ها نیز اعلام کرده که مطابق شیوه نامه فولاد عمل کنند.

در شیوه‌نامه مبنای قیمت‌گذاری ۸۰ درصد قیمت جهانی شمش در نظر گرفته شده پس ادعای برخی گروه‌ها بر رانت فولادی‌ها مبنای کارشناسی ندارد.

از نظر کارشناسی زمانی که در بازار تجاری وارد می‌شویم مبنای قیمت کشف شده در بورس بر اساس نرخ‌های جهانی است، بنابراین شیوه‌نامه الگوی خود را از بازارهای جهانی گرفته و عرضه‌ها در بورس بر مبنای همان صورت می‌گیرد.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 + 5 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول