کد خبر:255926
پ
نیارکی
خبرگزاری صنایع گزارش می‌دهد:

سفر معاونین وزیر صمت به استان مرکزی/ تخصیص ۱۰ میلیارد دلار ارز برای حمایت از تولید

معاون امور صنایع وزیر صنعت و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی در سفری دو روزه به استان مرکزی از چند واحد صنعتی این استان بازدید به عمل آوردند.

معاون امور صنایع وزیر صنعت و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی در سفری دو روزه به استان مرکزی از چند واحد صنعتی این استان بازدید به عمل آوردند.

 

*** سفر معاونین وزیر صمت به استان مرکزی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، نمایندگان مجلس شورای اسلامی روزهای یکم و دوم بهمن در سفر به استان مرکزی در قالب دو گروه کاری با همراهی مهدی صادقی نیارکی معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت و علی رسولیان معاون وزیر، رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، از واحدهای تولیدی داخل و خارج شهرک‌های صنعتی استان مرکزی بازدید می‌کنند.

جمعی از اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی روز چهارشنبه در قالب گروه اول با همراهی معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت از واحد تولیدی “صنایع غذایی طبیعت” در شهرک صنعتی مأمونیه و شرکت “نورد لوله صفا” در شهرستان ساوه بازدید کردند.

 

 

*** صنایع غذایی طبیعت

 

شرکت صنایع غذایی طبیعت در زمینی به مساحت ۹٫۲ هکتار در شهرک صنعتی مأمونیه احداث و در سال ۱۳۹۶ به بهره برداری رسیده و با اشتغالزایی برای ۵۳۷ نفر، ظرفیت تولید یک هزار تن انواع روغن خوراکی و ۴۰ تن چای در روز، ۶ میلیون قوطی رب گوجه فرنگی در ماه و بسته بندی ۲۰ هزار تن برنج ایرانی در سال را دارد.

 

*** بازدید اعضای کمیسیون صنایع مجلس از چند واحد صنعتی 

 

شمار دیگری از اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی همچنین در قالب گروه دوم با همراهی معاون وزیر، رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران از واحد تولیدی “الیاف ساویس” در شهرک صنعتی دلیجان و شرکت “سیمان دلیجان” در شهرستان دلیجان و شرکت “فنآوری سنگ آذرنوش” در شهرستان محلات بازدید کردند.

بازدید از واحد صنعتی “کبیر ریس فراهان” در شهرک صنعتی فراهان و شرکت‌های “آذراب”، “کمباین سازی”، “واگن پارس”، “آونگان” و “هپکو” در شهرستان اراک، همچنین بازدید از معدن سنگ تزئینی حاجی آباد در شهرستان محلات و واحد تولیدی “مانا انرژی” در شهرک صنعتی شهابیه خمین و شرکت در نشست ستاد اقتصاد مقاومتی با حضور استاندار مرکزی، از جمله برنامه‌های روز پنج‌شنبه اعضای کمیسیون صنایع و معدن مجلس شورای اسلامی در سفر به این استان است.

 

*** واحد تولیدی الیاف ساویس

 

واحد تولیدی “الیاف ساویس” در زمینی به مساحت ۴۷ هزار مترمربع با سرمایه گذاری ۵۰۰ میلیارد ریال در شهرک صنعتی دلیجان احداث و با اشتغالزایی برای ۱۲۰ نفر، ظرفیت تولید ۱۵ هزار تن الیاف کتان تایپ هایتناسیتی در سال را دارد.

 

***شرکت سیمان دلیجان

 

شرکت سیمان دلیجان نیز در زمینی به مساحت ۱۵۰ هکتار در شهرستان دلیجان احداث و در سال ۱۳۸۷ به بهره برداری رسیده و با اشتغالزایی برای ۴۵۰ نفر، ظرفیت تولید ۳۳۰۰ تن کلینکر در انواع تیپ‌های مختلف سیمان خاکستری و سیمان چاه نفت در روز را دارد.

 

*** بازدید معاون وزیر صمت از فرایند تولید نیکسان صنعت تولیدکننده لوازم خانگی

 

معاون امور صنایع وزارت صمت در روز دوم سفر به استان مرکزی ضمن بازدید از تعدادی از صنایع مهم استان مرکزی ، از نزدیک در جریان روند تولید در واحد صنعتی نیکسان صنعت کاوه قرار گرفت.

تولیدات این شرکت صنعتی در حوزه انواع لوازم خانگی به ویژه معطوف به تولید یخچال فریزر است .

گفتنی است چندی پیش قرارداد تولید لوازم خانگی از جمله انواع یخچال فریزر میان شرکت های سوزوکی ژاپن و نیکسان صنعت ساوه امضاء شد.

 

 

*** معاون امور صنایع در بازدید از شرکت نیکسان صنعت/ مشکلات ارزی تولیدکنندگان رفع شده است

 

مهدی صادقی نیارکی در جریان بازدید از شرکت نیکسان صنعت واقع در منطقه ویژه اقتصادی شهر صنعتی کاوه شهرستان ساوه در جمع خبرنگاران، بیان کرد:

بخش عمده‌ای از مشکلات ارزی تولیدکنندگان در ۲ ماه گذشته مرتفع شده و روند تخصیص و روش‌های تامین ارز نیز براساس مشاهدات سامانه ارزی از جمله ارز اشخاص و ارز حاصل از صادرات خودرو و … توسعه و رشد یافته است.

 

*** افزایش سرعت تامین و تخصیص ارز در حوزه تولید

 

وی در ادامه افزود: خوشبختانه کاهش مراجعین به نسبت سه ماهه گذشته و تثبیت و تعدیل نرخ ارز کمک کرده است تا سرعت تامین و تخصیص ارز در حوزه تولید افزایش پیدا کند.

 

معاون امور صنایع وزارت صمت در ادامه با اشاره به صنعتی بودن استان مرکزی، گفت:

تعداد زیادی از صنایع و تجهیزات ساخت محور در این استان فعالیت دارند که اعضای کمیسیون صنایع بازدید از این واحدهای صنعتی و تولیدی و بررسی مشکلات و موانع پیش رو و آشنایی با آخرین دستاوردها و زیرساخت های صنعتی و روند تولید را در سفری دو روزه به استان مرکزی در دستور کار قرار دادند.

 

*** رشد تولید ۲۰ رشته منتخب از جمله صنعت لوازم خانگی در ۸ ماهه امسال

 

صادقی نیارکی، رشد تولید در سال جهش تولید در شرکت‌های ساوه و زرندیه را نویدبخش رشد تولیدات صنعتی در کشور دانست و افزود:

در هشت ماهه امسال از ۲۸ رشته فعالیت منتخب صنعتی در کشور خوشبختانه ۲۰ رشته منتخب از جمله صنعت لوازم خانگی دارای رشد مثبت تولید بودند.

 

وی، به رشد ۲۸ درصدی در تولید داخلی یخچال فریزر، رشد ۵۸ درصدی تولید ماشین لباسشویی، افزایش ۶۰ درصدی تولید تلویزیون در سال جاری نسبت به سال گذشته اشاره کرد و افزود:

رشد ۲۵ درصدی تولید لاستیک و افزایش تولید ۲۶ درصدی سواری و نیز رشد قابل توجه در صنایع دیگر کمک می‌کند تا در مجموعه های تولیدی نظیر قطعه سازی و مواد اولیه رونق و جهش تولید شکل بگیرد و موجب می شود تا زنجیره تولید در کشور رشد پیدا کند.

 

 

*** به دنبال حمایت از جذب سرمایه گذار خارجی و تولیدات تحت لیسانس هستیم

 

معاون وزارت صمت در خصوص اعمال سیاست‌های تشویقی وزارت صمت برای جذب سرمایه‌گذاران خارجی در کشور نیز، گفت:

وزارت صمت به دنبال حمایت از جذب سرمایه گذار خارجی و تولیدات تحت لیسانس است که نمونه آن همکاری دوجانبه شرکت نیکسان صنعت ساوه در انعقاد قرارداد با کمپانی سوزوکی است.

 

صادقی نیارکی تولید تحت برند و سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی را مورد تاکید قرار داد و با اشاره به تقویت نمانام‌های( برندهای) داخلی در کشور گفت:

باید بتوانیم نیاز بخشی از جامعه برای مصرف کالایی با برند بین‌المللی را تامین کنیم که در این رابطه تعدادی از برندهای ملی در دستور کار است تا بتوان برای آنها سبد محصول ایجاد کرد و سبد محصول را به بازار عرضه کنند.

 

*** تقویت نمانام‌ها و برندهای ملی

 

وی، هدف اصلی وزارت صمت را تقویت نمانام‌های ملی دانست و افزود:

هدفگذاری و شناسایی شرکت‌های پیشتاز برای تقویت نمانام های ملی از برنامه‌های وزارت صمت است و با تقویت همکاری بین بخشی در حوزه زنجیره تامین، اجرایی خواهد شد.

 

معاون امور صنایع وزارت صمت به هدفگذاری چهار زنجیره ارزش در سال جاری از سوی وزارت صمت اشاره کرد و افزود:

صنعت لوازم خانگی یکی از چهار زنجیره ارزشی است که امسال برای آن هدفگذاری انجام شده است و بر این اساس مجموعه صنعت لوازم خانگی با همکاری بین بخشی و تقسیم کار در حوزه تامین مواد اولیه و توزیع سبد محصول باید این نوع همکاری را دنبال کنند.

 

*** طراحی محصولات جدید از سوی صنعت لوازم خانگی

 

صادقی نیارکی طراحی محصولات جدید از سوی صنعت لوازم خانگی را مورد تاکید قرار داد و افزود:

شرکت‌های مختلفی به دنبال طراحی نوین محصولات مورد نیاز بازار برای رقابت در بازارهای جهانی هستند.

 

*** هدفگذاری تولید ۱۲ میلیون دستگاه لوازم خانگی

 

معاون وزارت صمت در ادامه با اشاره به هدفگذاری تولید ۹ میلیون دستگاه لوازم خانگی در سال گذشته گفت:

امسال برای ۱۲ میلیون دستگاه لوازم خانگی در کشور هدفگذاری شده است که خوشبختانه در ۹ ماهه سال جاری این هدفگذاری محقق شده است و رشد تولیدات صورت گرفته بیانگر آن است که مطابق برنامه هدفگذاری شده پیش رفته‌ایم.

 

صادقی نیارکی به فعالیت ۶۰ درصد ظرفیت تولید لوازم خانگی در کشور اشاره کرد و افزود:

در صورت تقویت بخش تحقیق و توسعه و همچنین نظام تامین داخلی و خارجی، درصد تولید افزایش خواهد یافت.

 

*** محدودیت واردات لوازم خانگی، مشوقی برای حمایت از تولید داخل

 

معاون امرو صنایع وزیر صنعت در پایان، محدودیت واردات لوازم خانگی را یکی از مشوق‌های مهم وزارت صنعت، معدن و تجارت برای تولیدکنندگان داخلی دانست تا بتوانند بازار را تصاحب کنند و محصول رقابتی را عرضه کنند.

 

*** معاون امور صنایع وزیر صنعت در بازدید اعضای کمیسیون صنایع از شرکت نورد و لوله صفا

 

نیارکی همچنین در جریان بازدید اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس از شرکت نورد و لوله صفا شهرستان ساوه در خصوص ساماندهی صنعت فولاد و قطع دست دلالان از این صنعت اضافه کرد:

یکی از اصول ابلاغیه شیوه نامه مصوب ستاد اقتصاد مقاومتی دولت، عرضه کلیه محصولات فولادی اعم از اسلب، شمش و انواع ورق در بورس کالاست که جلسات مستمری در حال برگزاری است تا شرکت‌های بخش فولاد کشور مواد اولیه را در بورس عرضه کنند.

 

*** واقعی سازی تقاضا و سهمیه در حوزه ورق

 

وی واقعی سازی تقاضا و سهمیه در حوزه ورق را از دیگر اقداماتی دانست که به موازات عرضه مواد اولیه فولاد در بورس در حال انجام است و در حوزه‌های دیگر معاونت‌های دیگر وزارت صنایع در حال پیگیری و اجرایی شدن آن هستند.

نیارکی در ادامه تاکید کرد: امیدواریم با عرضه کافی محصولات فولادی مطابق شیوه نامه در بورس کالا و بهم رسانی تقاضا و عرضه بتوان این بازار را ساماندهی کرد و اجازه واسطه‌گری داده نشود.

 

*** رعایت کف عرضه کالا

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، معاون امور صنایع وزیر صنعت در پایان با تاکید بر رعایت کف عرضه کالا اضافه کرد:

با مشخص شدن میزان تولید شرکت‌های فعال در این حوزه و عرضه آن در گام نخست در بورس برای مازاد تولید به ویژه در بخش شمش فولادی امکان صادرات و ارز آوری در دستور کار قرار گیرد.

 

*** بازدید معاونین وزیر صنعت از گروه صنعتی کبیرریس

 

معاون امور صنایع وزارت صمت و اعضا کمسیون صنایع و معادن مجلس در روز دوم از سفر به استان مرکزی و بازدید از زیر ساخت های صنعتی این استان، از نزدیک در جریان ظرفیت های صنعتی بزرگترین تولید کننده نخ ظریف خاورمیانه قرار گرفتند.

این کارخانه با توان تولید سالیانه ۱۹۰۰۰ تن انواع نخ های پنبه،پنبه-پلی استر،پلی استر-ویسکوز از نمره Ne10 الی Ne80 را داشته و تنها تولید کننده نخ کامفور (نخ با موئینگی بسیار پایین ولی استقامت بسیار بالا) در ایران می باشد.

این نخ در بسیاری از موارد می تواند جایگزین نخ دولاتابی شده گردد که با استفاده از مدرنترین تکنولوژی روز جهان در این شرکت تولید می شود.

برای جلوگیری از اختلاط الیاف مصنوعی،این کارخانه در ۳واحد مجزا طراحی شده است.

 

 

*** تأمین زیرساخت برای فعالان اقتصادی

 

مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران در حاشیه بازدید از واحد تولیدی “الیاف ساویس” در شهرک صنعتی دلیجان، افزود:

این تعداد شغل با بهره ‌برداری از یک ‌هزار و ۱۶۰ واحد تولیدی در سال جاری در شهرک‌های صنعتی کشور ایجاد شده است.

 

علی رسولیان با تأکید بر توسعه کیفی شهرک‌های صنعتی اضافه کرد:

برای تحقق این مهم تأمین زیرساخت‌های لازم برای فعالان اقتصادی بخش خصوصی و حمایت از بهره برداری و فعالیت در شهرک‌ها ضروری است.

پیش‌بینی می‌شود در قانون بودجه سال آینده به حوزه صنعت و زیرساخت‌های شهرک‌های صنعتی توجه ویژه‌ای شود.

تسهیل فعالیت بخش خصوصی در شهرک‌های صنعتی و حذف بروکراسی اداری در مسیر فعالیت بنگاه‌های اقتصادی ضروری است.

 

*** ضرورت افزایش ایجاد تولید و اشتغال

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی با اشاره به این‌که ایجاد رفاه و آسایش برای مردم هدف اصلی اقدامات دولت است، بیان کرد:

برای رسیدن به این هدف باید تولید و اشتغال افزایش پیدا کند و برای افزایش تولید باید شرایط فعالیت بخش خصوصی فراهم شود.

فعالان اقتصادی از زمان واگذاری زمین تا بهره‌ برداری باید حمایت شوند، چرا که جهش تولید با افزایش تولید و فعالیت بخش خصوصی تحقق پیدا می‌کند.

با همکاری شرکت‌های خدماتی، آب و برق مورد نیاز صنایع فعال در شهرک‌های صنعتی استان مرکزی تأمین می‌شود.

 

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − هشت =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول