کد خبر:255502
پ
بانک مرکزی
بر اساس اطلاعیه بانک مرکزی:

۸۲۰ میلیارد تومان اوراق بدهی فروخته شد

بر اساس اطلاعیه بانک مرکزی، ۸۲۰ میلیارد تومان اوراق بدهی دولتی طی هفته منتهی به ۳۰ دی‌ماه ۱۳۹۹ توسط سرمایه‌گذاران حقیقی و حقوقی خریداری شد.

بر اساس اطلاعیه بانک مرکزی، ۸۲۰ میلیارد تومان اوراق بدهی دولتی طی هفته منتهی به ۳۰ دی‌ماه ۱۳۹۹ توسط سرمایه‌گذاران حقیقی و حقوقی خریداری شد.

 

*** ۸۲۰ میلیارد تومان اوراق بدهی فروخته شد

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، پیرو اطلاعیه ۲۳ دی‌ماه ۱۳۹۹ درخصوص برگزاری حراج اوراق بدهی دولتی به اطلاع می‌رساند، طی برگزاری سی و چهارمین مرحله از این حراج، سه بانک و موسسه اعتباری سفارش‌های‌ خود را به ارزش ۳٫۵ هزار میلیارد ریال در سامانه‌ بازار بین‌بانکی ثبت کردند.

وزارت امور اقتصادی و دارایی نیز ضمن پذیرش کلیه درخواست‌ها با فروش ۳ هزار میلیارد ریال اوراق اراد ۶۴ با نرخ بازده تا سررسید ۲۰٫۵ درصد و ۰٫۵ هزار میلیارد ریال اوراق اراد ۶۵ با نرخ بازده تا سررسید ۲۱٫۵ درصد موافقت کرد.

معاملات مربوط به فروش این اوراق به نهادهای مالی برنده در  ۳۰ دی‌‌‌ماه ۱۳۹۹ توسط کارگزاری بانک مرکزی در سامانه معاملاتی بورس ثبت شد.

 

همچنین طی هفته گذشته، ۴٫۶ هزار میلیارد ریال اوراق اراد۶۰ با نرخ بازده تا سررسید ۲۱٫۵ درصد و ۱۰۰ میلیارد ریال اوراق اراد ۶۵ با نرخ بازده تا سررسید ۲۱٫۵ درصد در بورس فروخته شد.

بنابراین در مجموع، ۸٫۲ هزار میلیارد ریال اوراق بدهی دولتی طی هفته منتهی به ۳۰ دی‌ماه ۱۳۹۹ توسط سرمایه‌گذاران حقیقی و حقوقی خریداری شد.

بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی متقاضی شرکت در این حراج میتوانند نسبت به ارسال سفارش‌های خود تا ساعت ۱۲:۰۰  ۵ بهمن‌ماه ۱۳۹۹ تنها از طریق سامانه بازار بین بانکی اقدام کنند.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری، شرکت‌های بیمه‌ای و شرکت‌های تأمین سرمایه متقاضی شرکت در این حراج نیز میتوانند سفارش‌های خود را تا ساعت ۱۲:۰۰ روز یک‌شنبه ۵ بهمن‌ماه ۱۳۹۹ از طریق سامانه مظنه‌یابی شرکت مدیریت فناوری بورس تهران ثبت کنند.

معاملات مربوط به این حراج در ۷ بهمن‌ماه ۱۳۹۹ انجام خواهد شد.

 

 

اخبار مهم صنایع:

تصویب ۵۲ هزار میلیارد تومان تسهیلات برای سرمایه در گردش واحدهای تولیدی

اجرایی نشدن فرمول جدید قیمت‌گذاری خودرو

انتقاد رئیس اتاق بازرگانی تهران از سخنان رئیس‌جمهور درباره نرخ ارز

 

 

کلیه نهادهای مالی متقاضی شرکت در این حراج میتوانند سفارشهای خود را در هر نماد به طور جداگانه ارسال نمایند.

شایان ذکر است حداقل حجم سفارش در هر یک از نمادهای مزبور ۵۰۰ هزار ورقه است.

همچنین به نهادهای مالی شرکت‌کننده در این حراج توصیه میشود، تنوعبخشی به سبد دارایی‌های مالی را در سفارش‌گذاری مدنظر قرار دهند.

 

*** عرضه اوراق به تمامی برندگان به قیمت یکسان انجام می‌شود.

 

ذکر این نکته ضروری است که وزارت امور اقتصادی و دارایی الزامی به پذیرش کلیه پیشنهادات دریافت شده یا فروش کلیه اوراق عرضه شده در حراج ندارد.

پبانک مرکزی سفارشات دریافت شده را برای تصمیم‌گیری به وزارت امور اقتصادی و دارایی ارسال می‌کند و وزارتخانه یاد شده، نسبت به تعیین سفارش‌های برنده از طریق مشخص کردن حداقل قیمت پذیرفته شده در سازوکار حراج اقدام می‌کند.

در نهایت، عرضه اوراق به تمامی برندگان به قیمت یکسان انجام می‌شود.

 

*** بانک مرکزی تنها مجاز به خرید و فروش اوراق مالی اسلامی دولت در بازار ثانویه اوراق است

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، همچنین بر اساس جزء (۴) بند ک تبصره (۵) قانون بودجه سال ۱۳۹۹، بانک مرکزی تنها مجاز به خرید و فروش اوراق مالی اسلامی دولت در بازار ثانویه اوراق است. بنابراین در چارچوب قوانین، بانک مرکزی مجاز به خرید اوراق مالی اسلامی در بازار اولیه نبوده و نمی‌تواند در فرآیند برگزاری حراج، اوراق بدهی دولتی را با هدف تامین مالی دولت خریداری کند.

همچنین، کارگزاری بانک مرکزی تامین‌کننده زیرساخت معاملات و برگزارکننده حراج فروش اوراق به بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی عضو بازار بین‌بانکی است و تعهدی نسبت به حجم و قیمت اوراق به فروش رفته در بازار اولیه ندارد.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شش + 3 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول