کد خبر:254827
پ
فروشگاه
رئیس اتحادیه فروشگاه‌های زنجیره‌ای:

درصد تخفیف از قفسه فروشگاه‌های زنجیره‌ای حذف می‌شود/ کنترل ۱۵ درصدی تورم توسط فروشگاه‌های زنجیره‌ای

رئیس  اتحادیه فروشگاه‌های زنجیره‌ای از حذف درصد تخفیف از قفسه فروشگاه‌های زنجیره‌ای خبر داد.

رئیس  اتحادیه فروشگاه‌های زنجیره‌ای از حذف درصد تخفیف از قفسه فروشگاه‌های زنجیره‌ای خبر داد.

 

*** فروشگاه‌های زنجیره‌ای با تولید کننده تبانی نکرده‌اند

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، امیرخسرو فخریان درباره اتهامات جدید وارد شده به فروشگاه‌های زنجیره‌ای در خصوص تبانی با تولید کننده برای درج قیمت بالاتر بر روی کالا و ارائه تخفیف به مشتریان که اخیراً در فضای مجازی منتشر شده، اظهار کرد:

کالاهایی که در فروش‍گاه‌های زنجیره‌ای توزیع می‌شود در سطح شهر و تمام سوپرمارکت‌های دیگر نیز قابل خریداری است و حداکثر پنج درصد کالاهایی که در فروشگاه‌های زنجیره‌ای توزیع می‌شود به صورت انحصاری به این فروشگاه‌ها داده می‌شود.

بنابراین مردم می‌توانند قیمت روی کالای موجود در فاکتورهای فروشگاه‌های زنجیره‌ای را با سایر فروشگاه‌ها و سوپرمارکت‌ها مقایسه کنند.

 

رئیس هیئت مدیره اتحادیه کشوری فروش‍گاه‌های زنجیره‌ای با بیان این که فروش‍گاه‌های زنجیره‌ای به دنبال تهیه کالا از برندهای با کیفیت مطلوب هستند، خاطرنشان کرد:

تنها ۱۰ تا ۱۵ درصد فروش تولیدات کارخانه‌ها در فروشگاه‌های زنجیره‌ای است و ۸۵ درصد تولیدات آنها در دیگر سوپرمارکت‌ها در سراسر کشور توزیع می‌شود.

 

وی با اشاره به این که فروشگاه‌های زنجیره‌ای تا یک ماه پس از تغییر قیمت، کالاها را با قیمت قبل به مردم عرضه می‌کنند، با ذکر مثالی یادآور شد:

برای مثال شرکت‌های تولید کننده حبوبات بسته بندی شده، انجمن صنفی تخصصی دارند و هر تغییر قیمتی که بخواهند اعمال کنند باید از انجمن مربوطه مجوز بگیرند.

بنابراین همه تولیدکنندگان حبوبات، نرخ را با هم تغییر می‌دهند.

فروش‍گاه‌های زنجیره‌ای نیز برای افزایش قیمت، مصوبه مربوطه را تأیید کرده و یک ماه پس از دیگر فروشگاه‌ها این افزایش قیمت را اعمال می‌کنند.

 

*** افزایش چهار برابری تغییر بارکد قیمت‌ها

 

فخریان با تصریح بر این که تغییر نرخ‌ها روی قیمت در سال ۹۹ به طور متوسط یک و نیم برابر و از نظر تعداد تغییرها به طور متوسط سه و نیم برابر رخ داده است، افزود:

به عنوان مثال نوشابه در سال۹۹  پنج بار تغییر نرخ داشت یا شوینده‌ها دو بار در طول سال جاری افزایش قیمت داشته اند.

به همین دلیل فروشگاهی که در طول سال سه هزار بارکد در سیستم اعمال می‌کرد از ابتدای سال ۹۹ تاکنون ۱۱ هزار بارکد جدید در سیستم خود اعمال کرده است.

 

رئیس هیئت مدیره اتحادیه کشوری فروش‍گاه‌های زنجیره‌ای درباره تفاوت نرخ روی کالا و نرخ اعلام شده در فاکتورها، تصریح کرد:

به دلیل تعدد تغییر قیمت کالاها در سال جاری ممکن است تعدادی کالا در برخی از قفسه‌ها با قیمت سابق باقی مانده باشد اما در سیستم فروشگاه نرخ جدید اعمال شده باشد به همین دلیل مردم فکر می‌کنند فروشگاه سر خود قیمت‌ها را افزایش داده است و تخفیف‌ها کاذب است.

 

وی علت تغییرات متعدد کالاها را نبود مواد اولیه برای تولید کننده دانست و افزود:

به عنوان مثال به دلیل کمبود روغن، توزیع‌کننده‌های چیپس سال ۹۹ نرخ آن را چند بار تغییر دادند و به ما فشار می‌آورند تا نرخ‌های جدید را به مشتری اعلام کنیم.

 

 

همچنین بخوانید:

قفسه‌ها مملو از کالا در فروشگاه‌های زنجیره‌ای

برخورد با فروشگاه‌های زنجیره‌ای در صورت گران‌فروشی مرغ

عملکرد فروشگاه‌های زنجیره‌ای رفاه در ایام کرونا/ افتتاح شعب از استخدام نیروهای جدید سبقت گرفت

 

 

*** فروشگاه‌های زنجیره‌ای تورم را ۱۵ درصد کنترل کردند

 

فخریان با تاکید بر این که فروشگاه‌های زنجیره‌ای نقش کنترل کننده قیمت‌ها را دارند نه گران کننده آن را، اظهار کرد:

چرا به تولیدکننده‌ها اتهام دزدی و تبانی با فروشگاه‌های زنجیره‌ای وارد می‌کنید؟ آیا کسی که میلیاردها تومان سرمایه‌گذاری کرده تا یک شرکت تولیدی راه‌اندازی کند، حاضر است با فروشگاه‌های زنجیره‌ای تبانی کند؟

ما از ابتدای سال تاکنون به طور متوسط تورم را ۱۵ درصد کنترل کردیم.

ما حتی به تولیدکننده‌ها اعلام کردیم حاضریم سود خود را کمتر کنیم اما قیمت روی کالا را افزایش ندهند.

 

وی با بیان اینکه ۶ هزار فروشگاه زنجیره‌ای در سراسر کشور تحت بازرسی اتحادیه است، گفت:

فروش‍گاه‌های زنجیره‌ای تنها فروشگاه‌هایی هستند که به مردم فاکتور می‌دهند و تا پیش از این هیچ فروشگاهی به خریداران فاکتور ارائه نمی‌داد.

از همه مردم می‌خواهم هر کالایی که از فروشگاه‌های زنجیره‌ای خریداری می‌کنند نرخ‌ها را با سایر فروشگاه‌ها و سوپرمارکت‌ها، مقایسه کنند.

 

*** حذف برچسب تخفیف قیمت از روی قفسه‌ فروشگاه‌های زنجیره‌‌ای

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رئیس اتحادیه فروش‍گاه‌های زنجیره‌ای در پایان با بیان اینکه فروشگاه‌های زنجیره‌ای به تدریج برچسب تخفیف قیمت (shelf lable) قفسه را از روی قفسه‌ها حذف می‌شود و همان قیمت روی کالا به مردم نمایش داده خواهد شد،

شش هزار فروش‍گاه زنجیره‌ای در ایران داریم در حالی که ترکیه ۴۰ هزار فروشگاه زنجیره‌ای دارد.

سهم خرده فروشی‌ها از بازار کشورمان بالای ۸۰ درصد است اما سهم فروش‍گاه‌های زنجیره‌ای ایران از بازار خرده فروشی ۱۰ تا ۱۵ درصد است.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 + 18 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول