کد خبر:254476
پ
تخم-مرغ
مدیرعامل اتحادیه مرکزی مرغداران میهن:

قاچاق تخم مرغ به کشورهای افغانستان و عراق

مدیرعامل اتحادیه مرکزی مرغداران از قاچاق تخم مرغ به کشورهای افغانستان و عراق خبر داد.

مدیرعامل اتحادیه مرکزی مرغداران از قاچاق تخم مرغ به کشورهای افغانستان و عراق خبر داد.

 

*** قاچاق تخم مرغ باعث نابسامانی در بازار 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، هدایت اصغری در خصوص اینکه آیا تخم مرغ به کشورهای دیگر قاچاق می‌شود، اظهار کرد:

در روزهای گذشته اخباری مبنی بر قاچاق تخم مرغ به کشورهای افغانستان و عراق به دست ما رسیده است و در حال حاضر هر شانه تخم مرغ تولید شده در ایران با قیمت بیش از ۶۰ هزار تومان در افغانستان فروخته می‌شود.

برخی افراد سودجو و فرصت طلب به دلیل اختلاف قیمت تخم مرغ در داخل و خارج کشور اقدام به قاچاق آن می‌کنند و هر تریلی تخم مرغی که از کشور به صورت قاچاق خارج می‌شود برای آنها سود ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیون تومانی دارد و بنابراین لازم است که دستگاه‌های نظارتی و امنیتی به این موضوع ورود کنند و جلوی قاچاق تخم مرغ گرفته شود.

شاید مقدار قاچاق زیاد نباشد، اما جو روانی ایجاد شده ناشی از آن بازار داخلی را بهم می‌ریزد و باعث نابسامانی در بازار می‌شود.

 

***  افزایش قیمت باعث حذف آن از سبد خانوار می‌شود

 

مدیرعامل اتحادیه مرکزی مرغداران میهن در پایان با اشاره بر اینکه چرا باید تخم‌مرغ در بازار با قیمت بالا عرضه شود در حالی که اعلام کردیم می‌توانیم تخم‌مرغ بسته‌بندی شده را با قیمت ۳۶ هزار تومان به بازار عرضه کنیم، تصریح کرد:

تخم‌مرغ ارزانترین کالای پروتئینی است و بخش زیادی از نیاز مردم به پروتئین با تخم‌مرغ جبران می‌شود، اگر افزایش قیمت باعث حذف آن از سبد خانوار شود آن وقت باید در بخش‌های درمانی هزینه بیشتری کنیم.

منتظر این هستیم تا ستاد تنظیم بازار قیمت تخم‌مرغ بسته‌بندی شده را به صورت کشوری اعلام و ابلاغ کند تا توزیع گسترده تخم‌مرغ بسته‌بندی شده با قیمت مشخص شده انجام شود.

 

*** علت اختلاف قیمت تخم مرغ‌های تنظیم بازاری عرضه شده در خرده‌فروشی‌ها

 

چند هفته‌ای می‌شود که تخم‌مرغ در بازار با افزایش قیمت چشم‌گیری مواجه شده است، به طوری که هر شانه ۳۰ عددی تخم‌مرغ در خرده فروشی‌ها تا ۵۰ هزار تومان هم رسیده و بعضا در بازار مشاهده می‌شود که تخم‌مرغ‌های بسته‌بندی برخی برندها حتی با قیمت‌های بالاتری هم به مصرف‌کنندگان عرضه می‌شود.

افزایش قیمتی که خطر حذف این کالای پروتئینی پرمصرف را از سبد خانوار ایرانی افزایش می‌دهد و به نظر می‌رسد دستگاه‌های مربوطه هنوز اقدامی در راستای کنترل قیمت‌‍‌ها در بازار انجام نداده‌اند.

البته عرضه تخم‌مرغ تنظیم بازاری با قیمت هر کیلو ۱۶ هزار و ۹۰۰ تومان و هر شانه حدود ۳۲ هزارتومان در میادین توانسته تا حدی از فشار وارد شده بر توان خرید مردم بکاهد، اما مساله اینجا است که چرا باید بین تخم‌مرغ‌های تنظیم بازاری و تخم‌مرغ‌های عرضه شده در خرده‌فروشی‌ها تا به این حد اختلاف وجود داشته باشد، اختلاف قیمتی که بنابر گفته برخی از مسئولان مربوطه راه را برای سوداگری باز کرده و باعث نشت تخم‌مرغ‌های تنظیم بازاری به بازار آزاد شده است.

 

 

همچنین بخوانید:

مسئولیتی در قبال گرانی قیمت تخم مرغ نداریم
توزیع روزانه بیش از ۱۰۰ تن تخم مرغ در میادین
وزارت جهاد ممنوعیت عرضه تخم مرغ فله‌ای را رد کرد

 

 

*** علت اصلی افزایش قیمت تخم مرغ

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، اگرچه بی‌برنامگی وزارت جهاد و وزارت صنعت برای ساماندهی بازار تخم‌مرغ، دلال‌بازی، تامین بخشی از نهاده‌های مورد نیاز واحدهای تولیدی از بازار آزاد، افزایش قیمت نهاده‌ها و به طور کل افزایش هزینه‌های تولید علت اصلی افزایش قیمت تخم‌مرغ عنوان شده است اما گفته می‌شود موضوع دیگری چون قاچاق تخم‌مرغ به کشورهای همسایه هم بر بازار داخلی اثرگذاشته است.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 + چهار =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول