کد خبر:254495
پ
سخنگوی هیئت رئیسه مجلس
خبرگزاری صنایع گزارش می‌دهد:

توضیحات سخنگوی هیئت رئیسه مجلس درباره طرح انتخابات ریاست جمهوری و شوراها

سخنگوی هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی، درباره طرح انتخابات ریاست جمهوری و شوراها توضیح داد.

سخنگوی هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی، درباره طرح انتخابات ریاست جمهوری و شوراها توضیح داد.

 

*** حذف اجباری بودن غربالگری بانوان باردار

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، محمد حسین فرهنگی در نشست خبری خود در خصوص موضوع حذف اجباری بودن غربالگری بانوان باردار، اظهار داشت:

طرح موضوعاتی که به صورت پیشنهاد یک فراکسیون یا حتی در قالب غیرکمیسیونی و یا توسط برخی نمایندگان به عنوان نظر شخصی خود مطرح می‌شود، این موارد تنها به عنوان اظهارنظر شخصی افراد تلقی می‌شود، بنابراین موضوع حذف اجباری بودن غربالگری بانوان باردار، نه در کمیسیونی از مجلس مطرح است و نه به صورت جدی پیگیری می‌شود.

موضوع غربالگری بانوان باردار، تنها نظری بوده که به صورت پیشنهاد در یک کمیسیون مطرح شده و اصلا برای آن تصمیم‌گیری نشده است البته مشابه این موارد را هم داشتیم که لازم است رسانه‌ها نظر نمایندگان را به عنوان نظر مجلس تلقی نکنند.

 

سخنگوی هیئت رئیسه مجلس با اشاره به اینکه نظر مجلس در مصوبات مجلس منعکس خواهد شد، گفت:

پس از تصویب مجلس نیز نهایی نمی‌شود و باید به تأیید شورای نگهبان و در مواردی مجمع تشخیص برسد، پس نظر مجلس در صورت ابلاغ آن به صورت نهایی مشخص می‌شود.

 

*** مهمترین محدودیت‌ها برای داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری

 

فرهنگی در بخش دیگری از نشست خبری خود با توجه به اینکه هیچ محدودیتی برای داوطلبان واجد شرایط کاندیداتوری ریاست جمهوری ایجاد نشده، خاطر نشان کرد:

در دستور هفته گذشته، نهایی شدن قانون انتخابات ریاست جمهوری را شاهد بودیم که در برخی رسانه‌ها مطالبی خلاف واقع منعکس شد، زیرا مصوبه مجلس که در هفته‌های گذشته نهایی شد باید به تصویب شورای نگهبان برسد.

در مصوبه جدید مجلس هیچ محدودیتی برای داوطلبان واجد شرایط کاندیداتوری ریاست جمهوری ایجاد نشده و مهمترین محدودیت‌ها فقط داشتن چهار سال تجربه در سطح ملی و داشتن مدرک کارشناسی ارشد بوده است.

به غیر از آن محدودیتی ایجاد نشده است و تنها مراحل ثبت نام و دیگر موارد را ضابطه‌مند کردیم، لذا مجلس با احترام به مطالبه ملی این قدم را برداشت، نمی‌دانم رسانه‌ها با کدام هدف و غرض‌ورزی برخی مطالب را عنوان می‌کنند.

 

نماینده مردم تبریز در مجلس با بیان اینکه نظارت بر انتخابات شوراها از دیگر موضوعاتی بود که کلیات طرح آن در مجلس به تصویب رسید، گفت:

این طرح مجدداً به کمیسیون شوراها به منظور رفع برخی موارد ارجاع شده است.

 

 

اخبار مهم صنایع:

رفع تعلیق هزار کارت بازرگانی

مجوز واردات خودرو برای جانبازان و خانواده شهدا صادر نشده است

رانت ۱۲ هزار میلیارد تومانی در حوزه فولاد

 

 

*** بررسی بودجه در کمسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۰

 

فرهنگی با اشاره به بررسی بودجه در کمسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۰، اظهار داشت:

این موارد از سوی اعضای کمیسیون و سخنگو منعکس می‌شود و موارد باقی‌مانده با دقت باید توسط عموم نمایندگان مورد رصد قرار گیرد تا آنچه که تصمیم‌گیری خواهد شد، منعکس شود و قطعا کلیه تصمیمات براساس جمع‌بندی کمیسیون خواهد بود، هر چند مباحث زیادی بین نمایندگان مطرح است اما قبل از جمع‌بندی و نهایی نشدن دولت و کمیسیون تحقیق در حد اظهارنظر کارشناسی خواهد بود.

قرار است درباره کلیات بودجه ۱۴۰۰ در هفته آینده تصمیم‌گیری شود.

 

*** تکمیل بخش کیفری قانون مجازات اسلامی 

 

سخنگوی هیئت رئیسه مجلس به موضوع جرم‌انگاری اهانت به اقوام، ادیان و مذاهب الهی، اشاره کرد و گفت:

هر چند وقت یکبار در این حوزه مواردی مطرح می‌شد و جامعه را دچار التهاب می‌کرد، در حالی که موارد جرم‌انگاری در قانون بیان نشده بود، لذا برای اولین بار این موضوع جرم‌انگاری شده و با رفع ایرادات به شورای نگهبان ارسال شد تا به موجب آن بخش کیفری قانون مجازات اسلامی تکمیل شود تا شاهد چنین اتفاقات و التهاباتی در جامعه نباشیم.

 

وی با بیان اینکه البته بحث‌های علمی، تحقیقاتی و آموزشی از عموم این موضوع (جرم‌انگاری، اهانت اقوام و ادیان) به صورت تخصصی خارج بوده و شامل اهانت نمی‌شود، بیان داشت:

فعالیت‌های غیرقانونی برخی فرق که با استفاده از روش‌های تبلیغاتی خاص و روانشناسی موفق شدند اتفاقات خاصی را در جامعه ایجاد کنند، ‌همه این فعالیت‌ها جرم‌انگاری شده و در قالب مصوبه به شورای نگهبان ارسال شد.

 

نماینده تبریز در مجلس درباره طرح شوراهای حل اختلاف، افزود:

اختلاف دیدگاه‌هایی بین قوه‌قضایه و مجلس شورای اسلامی نیز وجود دارد که باید منتظر بمانیم کمیسیون قضایی درباره جزییات تصمیم بگیرد.

 

*** جزییات طرح ساماندهی فولاد

 

فرهنگی در بخش دیگری از نشست خبری خود با اشاره به جزییات طرح ساماندهی فولاد در مجلس، گفت:

حرف و حدیث‌هایی در برخی رسانه‌ها مطرح شده که بعضا خلاف واقع و بعضا به خاطر منافع بوده است.

هدف کمیسیون صنایع نظم‌دهی به این موضوع بود صنعت فولاد تاثیر زیادی بر انواع تولیدات داخلی از جمله خودروسازی، لوازم خانگی و صنعت ساختمان دارد و هر ناهنجاری در این زمینه آثار نامطلوب دارد بحث‌هایی جدی در این مصوبه پیش‌بینی شده و ما امیدواریم به ناهنجاری‌ها پایان داده شود قطعا سیاست‌گذاری در این باره به نفع عموم مردم باشد.

 

*** برگزاری نشست رییس مجلس

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، سخنگوی هیئت رئیسه مجلس در پایان درباره نشست رییس مجلس شورای اسلامی، اظهار کرد:

احتمالا قالیباف در آینده نشست‌هایی از این دست داشته باشند اما من از آن بی اطلاع هستم.

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 5 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول