کد خبر:254190
پ
بورس
عضو هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار:

پیشنهاد سازمان بورس برای معافیت مالیاتی افزایش سرمایه شرکت‌های بورسی از سود انباشته

عضو هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار از ارائه پیشنهادی به کمیسیون اقتصادی مجلس مبنی بر معافیت مالیاتی افزایش سرمایه شرکت‌های بورسی از سود انباشته خبر داد.

عضو هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار از ارائه پیشنهادی به کمیسیون اقتصادی مجلس مبنی بر معافیت مالیاتی افزایش سرمایه شرکت‌های بورسی از سود انباشته خبر داد.
 
 

*** پیشنهاد سازمان بورس به مجلس

 
 
به گزارش خبرگزاری صنایع، محمدحسن ابراهیمی سروعلیا درباره وضع بازار سرمایه، اظهار داشت:
پیشنهاد معافیت مالیاتی شرکت‌های بورسی که از محل سود انباشته افزایش سرمایه می‌دهند به مجلس ارائه شد.
در دیدار اخیر اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس از بورس تهران، محمدرضا پورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی، نگاه مجلس به بازار سرمایه و سهامداران آن را نگاه حمایتی دانست و اعلام کرد این پیشنهاد قابل طرح و بررسی در مجلس است.
هم‌افزایی و هم آهنگی بازار سرمایه و مجلس در رابطه با قیمت‌گذاری دستوری فولاد کاملا محسوس بود و اگر این روند ادامه یابد، در دیگر صنایع نیز شاهد ثبات و آرامش خواهیم بود.
 
وی با اشاره به تأثیرات مثبت مشوق‌های مالیاتی جهت ترغیب شرکت‌های ثبت شده نزد سازمان بورس و اوراق بهادار، ابراز داشت:
افزایش سرمایه از محل سودهای تقسیم نشده (انباشته) اقدامی مؤثر در راستای نگهداشت سود ایجادی در شرکت‌ها، تمرکز بر منابع داخلی به­ منظور اجرای پروژه‌­ها به جای اخذ وام از شبکه بانکی، حفظ نقدینگی و در عین حال جلوگیری از تقسیم سود بیش از توان پرداخت شر کت­ها در شرایط تحریم اقتصادی محسوب می‌شود.
 
 
اخبار مهم صنایع:
کسری واردات جو دامی جبران می‌شود

متقاضیان مسکن ملی چگونه شهر مورد تقاضا را اصلاح کنند؟

 
 

*** افزایش سرمایه

 
ابراهیمی سروعلیا در ادامه تصریح کرد:
پس از ابلاغ مصوبه مورخ ۱۶ تیرماه ۹۷ شورای عالی هماهنگی اقتصادی و به استناد بند «ب» مصوبه یادشده که براساس آن مقرر شده بود در سال ۱۳۹۷، مالیات بر درآمد آن بخش از سود تقسیم نشده شرکت­ های ثبت شده نزد سازمان بورس و اوراق بهادار که به حساب سرمایه منتقل می ­شود (موضوع ماده ۱۰۵ قانون مالیات‌های مستقیم) مشمول نرخ صفر باشد، تقاضای شرکت‌های سهامی­ عام جهت انجام افزایش سرمایه از محل سود انباشته با استقبال از سوی ناشران مواجه شده و افزایش سرمایه از این محل نسبت به سنوات گذشته با افزایش چشمگیری همراه شد.
به طوری که در سال ۱۳۹۷ مبلغ مجوزهای افزایش سرمایه صادره توسط این سازمان از محل سود انباشته بالغ بر ۱۶۰ هزار و ۲۸۹ میلیارد ریال شده که این رقم بیانگر رشد بیش از ۵ برابری نسبت سال ۱۳۹۶ بود.
 
 

*** نظیم بخشی بازار سرمایه

 
 
به گزارش خبرگزاری صنایع، معاون نظارت بر بورس‌­ها و ناشران سازمان بورس در پایان خاطرنشان کرد:
قرار است پیشنهادها و ایده‌هایی در خصوص توسعه زیرساخت‌ها و تثبیت و تنظیم بخشی بازار سرمایه به کمیسیون اقتصادی مجلس ارسال شود تا طی هفته آینده در دستور کار این کمیسیون قرار گیرد.
 
 
 
 
انتهای پیام///
منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − 10 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول