کد خبر:254170
پ
امیرآبادی
عضو هیئت رئیسه مجلس:

وعده دولت به برخی واردکنندگان/ تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی در ازای حمایت در انتخابات ۱۴۰۰

عضو هیئت رئیسه مجلس از وعده دولت به برخی واردکنندگان مبنی بر تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی در ازای حمایت در انتخابات ۱۴۰۰ خبر داد.

عضو هیئت رئیسه مجلس از وعده دولت به برخی واردکنندگان مبنی بر تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی در ازای حمایت در انتخابات ۱۴۰۰ خبر داد.

 

*** وعده دولت به برخی واردکنندگان

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، احمد امیر آبادی فراهانی با تاکید بر اینکه واردکنندگان بیشترین سود را از ارز ۴۲۰۰ تومانی می‌برند و دولت این ارز را به نور چشمی‌ها می‌دهد، گفت:

اخیرا شش واردکننده بزرگ در دولت حضور پیدا کردند که ماحصل ان اعطای دلار به واردکنندگان برای واردات و از سوی دیگر حمایت این افراد در انتخابات ۱۴۰۰ است.

 

عضو هیات رییسه مجلس ساختار تحریم‌های جدید را تبلیغاتی دانست و تصریح کرد:

جهان متوجه شده که تحریم های جدید علیه ایران اثرگذاری لازم را ندارد اما برای تبلیغات همچنان این کار را انجام می‌دهند.

ریچارد نفیو نویسنده هنر تحریم، طراح تحریم های ایران بود که در کتاب خاطرات خود نوشته یک شب تحریم جدیدی به ذهنم رسید و آن را نوشتم و ترسیم کردم و همان شخص اکنون می‌گوید که تحریم به خط پایان رسیده است.

این در حالی است که در طول دوران تحریم فشار زیادی به مردم وارد شد اما در این زمینه تجربیات زیادی به دست آوردیم و اگر از ظرفیت ها به درستی استفاده کنیم آسیب پذیری اقتصاد به حداقل خواهد رسید.

 

*** تأثیر روی کار آمدن بایدن بر اقتصاد ایران

 

امیر آبادی فراهانی در ادامه بیان داشت:

از اول بهمن که بایدن شروع به کار کند تاثیراتی در اقتصاد کشور مشاهده خواهد شد و دلیل این موضوع هم قرار دادن همه تخم مرغ ها در سبد برجام است.

در طول هفت سال گذشته هر اتفاقی که در بخش سیاسی کشور رخ می‌داد مستقیما بر بازار ارز تاثیر می‌گذاشت، از تماس مکرون رییس جمهور فرانسه گرفته تا سفر آبه نخست وزیر ژاپن به ایران. سال گذشته در بحث اینستکس قرار بود فرانسه ۱۵ میلیارد دلار در اختیار ایران قرار دهد اما در همان زمان دولت با بی تدبیری گران کرد و اعتراضات آبان ۹۸ باعث شد تا آنها عقب نشینی کنند و دوباره ایران را در جایگاه ضعف بنگرند.

برنامه ریزی با ثباتی برای اقتصاد کشور نداشت و کاملا ما را شرطی کرد.

 

 

اخبار مهم صنایع:

سوال از وزیر نفت درباره رانت پشت پرده واگذاری شرکت‌های پتروشیمی

*** رای نیاوردن ترامپ

 

وی از رای نیاوردن ترامپ ابراز خوشحالی کرد و گفت:

ترامپ قاتل سردار سلیمانی عزیز بوده و خوشحال هستیم که بی آبرو شده است. داستان کنگره آمریکا و سیاست های ترامپ چهره واقعی این کشور را نشان داد.

ما از رفع تحریم‌ و کاهش قیمت‌ خوشحال می‌شویم اما نکته ای که وجود دارد اینجاست که ما نباید خوش خیال باشیم که با آمدن آقای بایدن همه مشکلات کشور حل خواهد شد.

قطعا گشایش هایی ایجاد خواهد شد اما بد نیست نگاهی به کارنامه رییس جمهور جدید امریکا داشته باشیم که در دوره اوباما یکی از طراحان اصلی تحریم ایران بایدن معاون رییس جمهور وقت این کشور بود.

در دوره ای که دموکرات ها سر کار بودند بیشترین قطعنامه‎‌های شورای امنیت در آن دوره علیه ایران صادر شد.

در همان زمان ریچارد نفیو مسئول تحریم های ایران صریحا اعلام کرد دولتهای جهان باید مطلع باشند که آمریکا تنها سر مسائل هسته ای با ایران مذاکره کرده و همه تحریم ها برداشته نشده و برداشته نخواهد شد.

اگر فکر کنیم تیم بایدن می آید همه تحریم را بر می‌دارد خوش خیالی است.

 

*** سیگنال دهی آمریکا به ایران برای انتخابات ۱۴۰۰

 

عضو هیات رییسه مجلس با بیان اینکه آمریکا در حال سیگنال دهی به ایران برای انتخابات ۱۴۰۰ است توضیح داد:

آمریکا به دنبال این است که دولتی سر کار بیاید که با او همفکر باشد. نکته مهم اینجاست که برای آمریکا دو مسئله بسیار اهمیت دارد که یکی اقتصاد و منافع ملی کشورشان است و دیگری امنیت اسراییل است که در هر دو این مسائل حزب دموکرات با جمهوری خواه فرقی ندارد.

در پی اتفاقاتی که در کنگره آمریکا رخ داد نانسی پلوسی رییس مجمع نمایندگان امریکا اعلام کرد حتی اگر کنگره آمریکا تلی از خاک شود باز هم امنیت اسراییل باید حفظ شود.

از سوی دیگر ایران خط قرمزهایی دارد که قدرت منطقه ای و حوزه موشکی است.

دموکراتها در اجماع جهان موفق هستند و مانند عمر و عاص رفتار می‌کنند. همانطور که مقام معظم رهبری اعلام کردند دموکراتها دستکش مخمل بر دست دارند اما زیر این دستکش دست چدنی است.

 

*** نباید فریب وعده‌های واهی آمریکا را بخوریم

 

وی با بیان اینکه ایران باید هوشیار باشد تصریح کرد:

نباید فریب وعده‌های واهی آمریکا را بخوریم و به جای زودباوری وعده ها خودباوری داشته باشیم.

در دوره اوباما فروش بنزین به ایران ممنوع شد و در همان زمان سپاه پالایشگاه ستاره خلیج فارس را کلید زد و به جای اینکه ما در واحدهای پتروشیمی مانند گذشته بنزین بی کیفیت تولید کنیم بنزین یورو ۵ در اختیار داشتیم که ارز آوری زیادی هم برای کشور داشت و در این زمینه خودکفا شدیم.

ما روزانه بین ۳۵ تا ۴۰ میلیون لیتر در روز بنزین وارد می‌کردیم اما اکنون صادر کننده بنزین شدیم.

در زمینه کشاورزی هم باید این حساسیت ها وجود داشت تا برای خوراک دام و طیور مشکلی نداشته باشیم و معتقدم اگر اقتصاد مقاومتی به درستی اجرا شده بود اکنون شاهد نابه سامانی در حوزه اقتصاد نبودیم.

اگر در بخش اقتصاد هم مانند بحث منطقه ای موشکی قدرت سازی می‌کردیم تاثیر تحریم ها بسیار کمتر می‌شد.

هرچند برخی نهادها و ستادهای مردمی به کمک دولت برای دور زدن تحریم ها شدند اما در زمینه اقتصاد قدرت سازی نشد.

 

*** بودجه ۱۴۰۰

 

عضو کمیسیون تلفیق مجلس، بودجه ۱۴۰۰ را ضعیف توصیف کرد و گفت:

هرچقدر دولت به دنبال شرطی کردن اقتصاد باشد به تولید آسیب خواهد زد.

بزرگترین خیانت به کشور این است که اقتصاد به سیاست گره زده شود اما اخیرا شش واردکننده بزرگ در دولت حضور پیدا کردند که ماحصل ان اعطای دلار به واردکنندگان برای واردات و از سوی دیگر حمایت این افراد در انتخابات ۱۴۰۰ است.

 

وی به اختلاف نظر مجلس و دولت اشاره کرد و گفت:

بیشترین تقابل اکنون برای ارز ۴۲۰۰ تومان است و با احتساب این ارز قیمت مرغ، گوشت، تخم مرغ و سایر کالاهای اساسی باید ارزان باشد.

ارز ۴۲۰۰تومانی یعنی مرغ کیلویی ۹ هزار تومان و تخم مرغ ۱۲ هزار تومانی اما واقعا چه تعداد از مردم از این ارز منتفع شدند. مشخص است ارز ترجیحی به نور چشمی‌ها داده می‌شود و متاسفانه خبر رسیده که یک فوتبالیست به دلیل اینکه در ستاد آقای روحانی بوده ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات دریافت کرده است.

 

*** ۷ برابر شدن تعداد واردکنندگان در حوزه نهاده‌های دامی 

 

امیرآبادی در ادامه بیان داشت: کل واردکنندگان خبره در حوزه نهاده های دامی ۶۰ نفر بودند اما اکنون تعدادشان بیش از ۴۰۰ نفر است. واردکنندگان بیشترین سود را از ارز ۴۲۰۰ تومانی می‌برند و این خیانت به مردم است.

دولت در قبال اتفاقاتی که می‌افتد پاسخگو نیست و یکبار این موضوع را پیگیری کردم و متوجه شدم واردات گوشت کشور توسط اقوام وزیر صورت می‌گیرد.

از پسرخاله وزیر و پسر معاون او گرفته تا اقوام و دوستان دیگر که از ارز ترجیحی سود می‌برند، این در حالی است که قیمت گوشت با ارز ترجیحی باید ۳۸ هزار تومان باشد.

 

*** ۶۳ درصد واردات نهاده توسط یک نفر انجام می‌شود

 

وی در ادامه سخنان خود اظهار داشت:

مهمترین مشکل ما نبود شفافیت است و اگر همه چیز شفاف بود مشخص می‌شد که آمدن بایدن در اقتصاد ایران تاثیر دارد یا خیر.

۶۳ درصد واردات نهاده توسط یک نفر انجام می‌شود و در جلسه تحقیق و تفحص مجلس حضور یافت و اعلام کرد من با یک تلفن می‌توانم ۵۰ کشتی که در راه ایران هستند را برگردانم و بر عکس.

مشخص است انحصار وجود دارد و گزارش آن را در دوره ریاست قبلی قوه قضاییه تحویل دادیم اما رسیدگی نشد.

 

عضو هیات رییسه مجلس با بیان اینکه آمریکا به دنبال از بین بردن مراکز هسته ای ایران بود و به هدف خود دست پیدا کرد گفت:

وضعیتی که اکنون داریم از وضعیت سال ۹۰ هم بدتر است و آنطور که گفته می‌شد برجام یک توافق برد برد است اکنون به یک برد باخت تبدیل شده و ایران در این زمینه ضرر زیادی کرد. از این رو مجلس تصمیم گرفت تصمیم مهمی در این زمینه بگیرد و غنی سازی اورانیوم ۲۰ درصد را شروع کند.

 

*** نظارت بازرسان آژانس انرژی اتمی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، عضو هیات رییسه مجلس در پایان، اظهار داشت:

بحث نظارت بازرسان آژانس انرژی اتمی هم دو مقوله دارد که در بخش اول از قبل اطلاع می‌دهند و با هماهنگی ایران بازرسی خود را انجام می‌دهند و در بخش دوم بدون اطلاع می توانند دو ساعت قبل از بازدید اعلام کنند.

تصمیمی که مجلس گرفته در این است که اگر تا سوم اسفند ماه تحریم‌ها علیه ایران برداشته نشود اجازه بازرسان بخش دوم داده نمی‌شود.

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک + هفده =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول