کد خبر:253938
پ
دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی
دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی پاسخ داد:

جذب سرمایه در مناطق آزاد در ۹ ماهه سال ۹۹ چه مقدار بوده است؟

دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در خصوص میزان جذب سرمایه در مناطق آزاد در ۹ ماهه سال ۹۹ توضیح داد.

دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در خصوص میزان جذب سرمایه در مناطق آزاد در ۹ ماهه سال ۹۹ توضیح داد.

 

*** رشد ۵۷ درصدی جذب سرمایه در مناطق آزاد

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، مرتضی بانک در چهل و یکمین برنامه افتتاح جهش تولید در خصوص میزان سرمایه‌گذاری داخلی جذب شده در مناطق آزاد، اظهار کرد: 

با وجود چالش‌های ناشی از مشکلات ارزی، گمرکی و مالیاتی، محدودیت‌های ناشی از تحریم‌ها و کرونا، اما مناطق آزاد و ویژه اقتصادی دستاوردهای ارزشمندی در حوزه سرمایه‌گذاری داشتند.

میزان سرمایه‌گذاری داخلی جذب شده در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی از سال ۹۲ تا به امروز ۱۰۸ هزار میلیارد تومان و ۲۸.۵ میلیارد دلار بوده است.

 میزان سرمایه‌گذاری جذب شده در مناطق آزاد از ابتدای سال ۹۹ تا پایان آذرماه نسبت به مدت مشابه افزایش ۵۷ درصدی داشته است.

همچنین بیش از ۵.۵ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی نیز محقق شد و از پروژه‌های آن نیز بهره‌برداری شده است.

 

وی در ادامه، تصریح کرد:

میزان صادرات مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در دو دولت افزون بر ۱۳۹ میلیارد دلار بوده و دست‌کم ۴۰ میلیارد دلار نیازهای سرزمین اصلی نیز از طریق تولیدات این مناطق تامین شده است

واردات از خارج کشور در این دوره فقط ۴۷ میلیارد دلار بوده و تراز مثبت تجارت خارجی ۹۲ میلیارد دلاری را نشان‌ می‌دهد.

 

*** جذب ۶۸۰ واحد فناوری و نوآوری 

 

بانک با توجه به اینکه از ابتدای تشکیل ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی و ابلاغ‌نامه‌ها، مناطق آزاد و ویژه همواره در همه شاخص‌ها رشد مثبت داشتند، افزود:

در حوزه تولید در حالی که فقط یک ‌هزار واحد تولیدی در این مناطق در ابتدای سال ۹۲ فعال بودند، این تعداد اکنون با رشد ۱۲۰ درصدی به دو هزار و ۲۰۰ واحد رسیده است.

با استقرار مراکز فناوری و نوآوری، استقرار شاب‌دهنده‌ها و اعمال سیاست‌های تشویقی و حمایتی، تاکنون ۶۸۰ واحد فناوری و نوآور در این مناطق جذب شده‌اند.

 

 

اخبار مهم صنایع:

برنامه‌ریزی و استقبال ضعیف از نمایشگاه

پروژه راه آهن رشت – کاسپین، بسیار مهم و استراتژیک است

آمادگی ایران برای برگزاری نمایشگاه‌های تخصصی در عراق

 

 

*** مهمترین اقدامات افزوده شدن سامانه سرمایه‌گذاری

 

دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در پایان پیرامون یکی از مهمترین اقدام‌ها، افزوده شدن سامانه سرمایه‌گذاری به پنجره واحد خدمات الکترونیک مناطق آزاد و ویژه است که سهولت و شفافیت بیشتر در ارائه خدمات به فعالان اقتصادی را به دنبال خواهد داشت، اظهار کرد:

اکنون با افزوده شدن سامانه سرمایه‌گذاری، بیش از ۷۰ درصد زنجیره نیازمندی‌های فعالان اقتصادی در حوزه‌های ثبت شرکت و سرمایه‌گذاری، تولید و تجارت، فرهنگی و گردشگری، صنایع خلاق و دانش بنیان در چارچوب پنجره واحد پوشش داده می‌شود.

این پروژه محصول اعتماد دولت به جوانان و گواه روشنی بر جدیت دولت در افزایش سطح کیفی خدمات به سازمان های مناطق آزاد و ویژه است.

امروز ۶۰ پروژه در بخش‌های تولیدی، صنعتی، تجاری و زیرساختی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی افزون بر سه هزار میلیارد تومان، ۲۶۰ میلیون دلار و ۱۳ میلیون یورو (در مجموع ۹ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان) است و برای سه هزار و ۲۲۰ نفر ایجاد اشتغال می‌کند.

 

*** افتتاح طرح‌هایی در جنوب کشور

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، در چهل و یکمین برنامه افتتاح جهش تولید، طرح‌هایی در مناطق آزاد قشم و انزلی و مناطق ویژه اقتصادی انرژی پارس، سهلان، کاوه و سلفچگان افتتاح شد.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده − 2 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول