کد خبر:254090
پ
محمدحسن متولی‌زاده
مدیرعامل شرکت توانیر:

توقف فعالیت ماینرهای چینی در ایران

مدیرعامل شرکت توانیر از توقف فعالیت ماینرهای چینی در ایران خبر داد.

مدیرعامل شرکت توانیر از توقف فعالیت ماینرهای چینی در ایران خبر داد.

 

*** توقف بزرگترین سایت استخراج رمز ارز در ایران

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، محمدحسن متولی‌زاده در جمع خبرنگاران با بیان اینکه فعالیت بزرگترین سایت استخراج رمز ارز در رفسنجان نیز متوقف شده است و قرار شده تا ماینرهای مجاز به مدت دو هفته فعالیت نداشته باشند، اظهار داشت:

در راستای مدیریت مصرف برق و جلوگیری از خاموشی با استخراج‌کنندگان رمز ارز مجاز مذاکره کرده‌ایم تا در این زمان فعالیت خود را متوقف کنند و در این راستا فعالیت استخراج‌کنندگان رمز ارز چینی هم متوقف شده است.

۳.۸ درصد استخراج رمز ارزها در جهان برای ایران است که اگر این آمار را تبدیل به برق کنیم براساس مدل موجود ۵۰۰ تا ۶۰۰ مگاوات میزان مصرف برق آن‌ها می‌شود که نیمی از آن‌ها براساس قراردادهایی که داریم مجاز هستند.

براساس قوانین و مقررات رمز ارزهای مجاز برق را به قیمت صادراتی دریافت می‌کنند اما در این چند روز با هماهنگی‌هایی که انجام شد کلیه مراکز مجاز فعالیت خود را قطع کردند و قرار شد زمان دیگری مجددا فعالیت خود را آغاز کنند.

 

وی با بیان اینکه یک تعداد از این مراکز که کوچک نیز هستند به صورت غیرمجاز فعالیت می‌کنند، تصریح کرد:

از مردم درخواست کرده‌ایم تا اگر اطلاعاتی دارند اعلام کنند و در ازای آن از شرکت توانیر پاداش بگیرند. در این ایام میزان برخوردها را تشدید کردیم و در این روزها تعداد بیشتری شناسایی شدند.

 

*** میزان استخراج‌ رمز ارز مجاز

 

مدیرعامل شرکت توانیر ایران پیرامون اینکه میزان استخراج‌ رمز ارز مجاز چقدر است، گفت:

حداکثر در حد ۲۰۰ مگاوات است که در مسئله خاموشی تأثیر چندانی ندارند اما با این وجود برای مقابله با آن‌ها برنامه‌هایی را در نظر گرفته‌ایم.

در حال حاضر مصرف برق کشور ۲۰ هزار مگاوات از تابستان کمتر است، با توجه به ظرفیت‌های نصب شده شبکه برق حدود ۵۰ درصد از ظرفیت شبکه عملا استفاده نمی‌شود.

بنابراین باید گفت از نظر شبکه و تأسیسات هیچ محدودیتی وجود ندارد. مسئله این است که نیروگاه‌ها برای تولید برق نیاز به سوخت دارند که اولویت ما گاز طبیعی است و بعد از آن سوخت مایع است.

علی‌رغم اینکه حجم تولید گاز در کشور بسیار بالا است و ایران در رتبه‌های بالایی قرار دارد اما با توجه به اینکه بیش از ۷۰ درصد گاز تولیدی کشور در بخش خانگی و تجاری مصرف می‌شود سهم سوخت تحویلی به نیروگاه‌ها کاهش یافته و الزاما باید در برخی از نیروگاه‌ها از سوخت مایع استفاده کنیم.

 

*** مشکل در تأمین سوخت نیروگاه‌ها

 

متولی‌زاده با بیان اینکه در دو روز گذشته به دلیل محدودیت که در تأمین سوخت پیش ‌آمد تعدادی از نیروگاه‌ها دچار مشکل شدند و شاهد یک خاموشی برنامه‌ریزی نشده و غیرقابل پیش‌بینی بودیم، خاطرنشان کرد:

مردم بدانند که سقف خاموشی که در دو روز گذشته اتفاق افتاد ۱.۵ درصد از نیاز مصرف کشور بود یعنی ۹۸.۵ درصد از نیاز مردم تأمین شد اما به دلیل وابستگی شدید مردم به برق باز این میزان ناچیز هم تأثیر زیادی داشت.

لذا وظیفه خودمان می‌دانیم که از مردم عذرخواهی کنیم و تمام تلاش خود را خواهیم کرد تا در روزهای آینده این مسئله تکرار نشود.

با هماهنگی‌های خوبی که انجام شد در ۲۴ دی خاموشی اعمال نکردیم و اکنون شرایط پایدار است اما در این ایام سرد سال تنها راهی که می‌تواند مطمئن باشد همکاری مردم است.

با توجه به اینکه در تابستان توانستیم شرایط خاموشی را پشت سر بگذاریم اکنون نیز اگر مردم همکاری کنند میزان مصرف کاهش می‌یابد.

 

*** میزان سوخت ارسالی به نیروگاه‌ها

 

وی در ادامه پیرامون میزان سوخت ارسالی به نیروگاه‌ها، افزود:

نیروگاه‌ها اکنون آماده به کار هستند، تعدادی از نیروگاه‌ها به دلیل عدم نیاز از مدار خارج شدند و برخی نیروگاه‌ها به خاطر کمبود سوخت ممکن است از مدار خارج باشند اما نکته مهم این است که اگر مردم همکاری کنند در بخش خانگی و تجاری تنها با صرفه‌جویی اندک می‌توانیم مشکل را حل کنیم.

از نظر حجم سوخت تحویلی تغییر محسوسی نداریم اما ترکیب سوخت برای ما اهمیت دارد.

میزان مصرف انرژی برق حدود ۴.۵ درصد از ابتدای سال تاکنون رشد داشته و به همان میزان نیز مصرف سوخت افزایش داشته است.

 

 

اخبار مهم صنایع:

بیست و هفتمین نمایشگاه بین‌المللی چاپ، بسته بندی و ماشین‌آلات وابسته چگونه برگزار شد؟

تاکید وزیر صنعت برای ترسیم نقشه تجارت ۲۰ میلیارد دلاری با عراق

فاجعه‌ای در ۷ ماه اخیر رخ داده است

 

 

*** استنفاده از سوخت مازوت در نیروگاه‌ها

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، مدیرعامل شرکت توانیر ایران در پایان با بیان اینکه زمانی که گاز نیروگاه‌ها محدود می‌شود از سوخت جایگزین استفاده می‌کنیم، اظهار داشت:

اکنون تعداد محدودی از نیروگاه‌های بخاری از مازوت استفاده می‌کنند، ترجیح ما این است که کل نیروگاه‌ها از گاز استفاده کنند چرا که این مسئله نه تنها تأثیرات محیط زیستی دارد بلکه به واحدهای نیروگاه‌ها آسیب کمتری وارد می‌کند.

راندمان در نیروگاها‌های حرارتی یک مسئله فنی است.

در حال حاضر راندمان نیروگاه های حرارتی از متوسط دنیا بالاتر است و به کشورهای پیشرفته نیز نزدیک هستیم. لذا از نظر راندمان مسئله اساسی نداریم اما سعی ما این است که سوخت محدود را در اختیار نیروگاه هایی بگذاریم که راندمان بالایی دارند.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × دو =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول