کد خبر:253858
پ
پرچم چین
خبرگزاری صنایع گزارش می‌دهد:

اقتصاد چین با سرعت بیشتری نسبت به آمریکا احیا می‌شود/ دلار کم نوسان ماند

گزارش‌های صندوق بین‌المللی پول حاکی از آن است که روند احیای اقتصاد چین با سرعت بسیار بیشتری از آمریکا در حال انجام است.

گزارش‌های صندوق بین‌المللی پول حاکی از آن است که روند احیای اقتصاد چین با سرعت بسیار بیشتری از آمریکا در حال انجام است.

 

*** امید کشورهای اروپایی برای خروج از تبعات منفی کرونا

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رشد ۲ و نیم درصدی میزان تولیدات صنعتی منطقه یورو در ماه نوامبر خبری خوب برای اقتصاد اروپا و حوزه یورو است.

این رشد، هفتمین رشد مثبت متوالی محسوب می‌شود اما قوی‌ترین رشد چهار ماه اخیر است و ۲ دهم درصد از پیش‌بینی‌های قبلی بیشتر است.

بیشترین رشد در ماه‌های اخیر به کالاهای سرمایه‌ای با رشد هفت درصدی و پس از آن به کالاهای واسطه‌ای با رشد یک و نیم درصدی اختصاص دارد.

کشورهای اروپایی امیدوارند پس از رشد منفی ناامیدکننده سال گذشته بتوانند سال ۲۰۲۱ از تبعات منفی ناشی از کرونا خارج شوند.

 

*** هدف چین و آمریکا رسیدن به تورم دو درصدی است

 

بانک مرکزی کشور چین به کمک پایین ماندن نرخ تورم، فرصت پیدا کرد تا سیاست‌های انبساطی بیشتری را در ماه‌های آینده اتخاذ کند.

در ١٢ ماه منتهی به دسامبر تورم این کشور به مثبت ۲ دهم درصد رسید که این نرخ هفت دهم درصد بیشتر از تورم ماه قبل و یک دهم درصد کمتر از نرخ پیش‌بینی شده توسط کارشناسان بوده است.

هدف‌گذاری برای رساندن تورم به محدوده دو درصدی کار دشواری است که بانک‌های مرکزی چین و آمریکا برعهده گرفته‌اند و تاثیر زیادی بر سیاست‌گذاری آن‌ها خواهد داشت .

 

جو بایدن وعده داده است تریلیون‌ها دلار به اقتصاد آمریکا پس از روی کار آمدن دولتش تزریق کند در حالی که دولت آمریکا از ابتدای کرونا تاکنون حدود چهار تریلیون دلار نقدینگی به شکل‌ها و بخش‌های مختلف وارد کرده است و این رقم جدا از اعتبار تقریبا مشابهی است که توسط فدرال رزرو تزریق شده است.

با توجه به شرایط اقتصادی آمریکا به نظرمی‌رسد تنها راه باید برای تزریق پول به اقتصاد این کشور، چاپ پول است.

ریچارد کلاریدا قائم مقام رئیس بانک مرکزی آمریکا گفته است این بانک فعلا قصدی برای توقف برنامه خرید اوراق قرضه خود ندارد که طی آن هر هفته حدود ۱۲۰ میلیارد دلار اوراق خریداری می‌شود  .

 

 

همچنین بخوانید:

افزایش چشمگیر تولید فولاد در چین + عکس

چین، پدیده بزرگ آینده تجارت الکترونیک است/ پاساژ آنلاین فراگیر می‌شود

جدیدترین آمار واردات نفت چین از ایران

 

 

*** اقتصاد چین  با سرعت بیشتری نسبت به آمریکا احیا می‌شود

 

روند احیای اقتصاد چین با سرعت بسیار بیشتری از آمریکا در حال انجام است و گزارش صندوق بین‌المللی پول نشان می‌دهد این کشور پس از رشد یک و ۹ دهم درصدی در سال ۲۰۲۰، در سال جاری رشد هفت و ۹ دهم درصدی را تجربه خواهد کرد و این بدان معنا خواهد بود که تولید ناخالص داخلی این کشور به تحقق هدف ۱۵ تریلیون دلاری خود نزدیک‌تر خواهد شد.

صندوق بین المللی پول معتقد است حمایت‌های پررنگ بانک مرکزی و اصلاحات ساختاری دولت چین کمک بسیار زیادی در رشد اقتصادی این کشور داشته‌اند و این اصلاحات می‌تواند الگوی سایر کشورها نیز قرار گیرد.

البته چین هنوز به اصلاحات بیشتری به ویژه در بخش بهره‌وری نیروی کار نیاز دارد.

 

*** کاهش نرخ بیکاری در اروپا

 

روند مثبت اشتغال‌زایی در کشورهای اروپایی کماکان ادامه دارد و طبق اعلام مرکز آمار اتحادیه اروپا نرخ بیکاری در منطقه یورو و اتحادیه اروپا تا پایان نوامبر ۲۰۲۰ با یک دهم درصد کاهش نسبت به مدت مشابه ماه قبل و به ترتیب در سطح هشت و سه دهم درصد و هفت و پنج دهم درصد رسید.

این نرخ بیکاری کمترین نرخ بیکاری ثبت شده در کشورهای عضو اتحادیه اروپا در پنج ماه اخیر بوده است.

تخمین زده می‌شود تا پایان این ماه ۱۵ میلیون و ۹۳۳ هزار مرد و زن در سطح اتحادیه اروپا بیکار باشند که از این تعداد، ۱۳ میلیون و ۶۰۹ هزار نفر ساکن کشورهای عضو منطقه یورو بوده‌اند.

 

*** افزایش هشت میلیارد دلاری ذخایر طلای چین

 

تحولات ارزی مربوط به چین و آمریکا کماکان یکی از اصلی‌ترین عوامل تعیین کننده در بازار ارز است.

دفتر مدیریت ذخایر ارزی چین اعلام کرده میزان ذخایر ارزی این کشور با ۳۹ میلیارد دلار افزایش نسبت به ماه قبل به سه تریلیون و ۲۱۷ میلیارد دلار رسیده است.

ذخایر طلا چین تا پایان ماه جاری ۱۱۸ میلیارد و ۲۵۰ میلیون دلار بوده که در مقایسه با ماه قبل هشت میلیارد و ۲۵۰ میلیون دلار بیشتر شده است.

از سوی دیگر کسری حساب تجاری آمریکا تا پایان ماه نوامبر به ۶۸ میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار رسیده که این رقم پنج میلیارد دلار بیشتر از ماه قبل و بزرگ‌ترین کسری حساب تجاری ماهانه این کشور در ۱۴ سال اخیر محسوب می‌شود.

کسری حساب تجاری آمریکا با چین ۳۰ میلیارد دلار بوده است.

 

دولت ترامپ با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد هشت اپلیکیشن چینی علی پی، تنسنت، کیو ولت، وی چت پی، شیر ایت و کم اسکنر مشمول تحریم‌های این کشور قرار گرفته‌اند و استفاده آن‌ها از سیستم تراکنش‌های مالی آمریکا ممنوع است.

زمان اجرایی شدن این ممنوعیت‌ها سه ماه دیگر خواهد بود و باید دید دولت بایدن در این خصوص چه تصمیمی خواهد گرفت.

آمریکا هدف از این کار خود را جلوگیری از سرقت اطلاعات کاربران آمریکایی توسط چین عنوان کرده است.

وزارت بازرگانی چین در واکنش به این تصمیم آمریکا از پایبندی پکن به حمایت از منافع شرکت‌های چینی تاکید و اضافه کرده است این تصمیم بیش از همه به ضرر مصرف‌کنندگان آمریکایی خواهد بود.

 

*** پیش‌بینی بانک جهانی از رشد اقتصادی جهان

 

بانک جهانی در برآورد جدید خود از چشم‌انداز اقتصاد جهانی پیش‌بینی کرد متوسط رشد اقتصادی جهان در سال جاری به مثبت چهار درصد برسد.

به گفته این نهاد شیوع کرونا و تاخیر در توسعه واکسن باعث شد تا اقتصاد جهانی در سال قبل به طور متوسط چهار و سه دهم درصد کوچک شود.

پیامدهای منفی همه‌گیری کرونا بر روی اقتصاد جهانی تا سال‌ها ادامه خواهد داشت و در صورت آغاز مجدد قرنطینه‌ها به طور گسترده در جهان در پی جهش‌های جدید ویروس کرونا، باید انتظار وخامت اوضاع را داشت.

 

تاکنون بیش از ۹۲ میلیون و ۴۴۱ هزار و ۷۲۸ مورد ابتلا به کرونا گزارش شده است که در این بین یک میلیون و ۹۷۹ هزار و ۳۳۴ نفر جان خود را از دست داده‌اند.

در بین کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به آمریکا با ۳۹۱ هزار و ۲۸۳ نفر، برزیل با ۲۰۴ هزار و ۹۸۰ نفر، هند با ۱۵۱ هزار و ۶۸۸ نفر، مکزیک با ۱۳۵ هزار و ۶۸۲ نفر و انگلیس با ۸۴ هزار و ۷۶۷ نفر بوده است.

 

شدت گرفتن سرعت شیوع کرونا باعث شده است تا شاهد رقم خوردن رکوردهای جدید از مرگ و میر روزانه ویروس کرونا باشیم تا جایی که ۲۹ دسامبر با ثبت از ۱۴ هزار و ۱۱۷ فوتی در یک شبانه روز رکورد قبلی را که مربوط به ۱۷ دسامبر با ثبت ۱۳ هزار و ۷۰۲ فوتی بود، شکست.

 

*** ارزش فعلی دلار بیش از حد واقعی آن است

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، کیت جوکیس استراتژیست ارزی بانک سوسیت ژنرال معتقد است ارزش فعلی دلار از نظر معامله‌گران به زبان ساده بیش از حدی است که باید باشد و برای همین فکر می‌کنم روزهای بد دلار ادامه دارد.

بازارها به آن چه در حوزه سیاست‌گذاری پولی رخ می‌دهد واکنش نشان می‌دهند و با وضعیت فعلی فشار زیادی روی دلار است.

در مقایسه با ماه‌های ابتدایی سال جذابیت دلار برای بسیاری از معامله‌گران کاهش پیدا کرده است.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 + 14 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول