کد خبر:253576
پ
نفت
خبرگزاری صنایع گزارش می‌دهد:

قیمت نفت رکورد جدید زد

قیمت نفت در معاملات ۲۴ دی‌ماه سال جاری بازار جهانی در پی کاهش دور از انتظار تولید نفت آمریکا بیش از یک درصد صعود کرد.

قیمت نفت در معاملات ۲۴ دی‌ماه سال جاری بازار جهانی در پی کاهش دور از انتظار تولید نفت آمریکا بیش از یک درصد صعود کرد.

 

*** افزایش قیمت نفت برنت

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، بهای معاملات نفت برنت با ۷۹ سنت معادل یک و چهار دهم درصد افزایش، به ۵۷ دلار و ۳۷ سنت در هر بشکه رسید.

بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با ۶۷ سنت معادل یک و ۳ دهم درصد افزایش، به ۵۳ دلار و ۸۸ سنت در هر بشکه رسید.

نفت برنت ۲۳ دی‌ماه ۹۹ با یک و هفت دهم درصد و شاخص نفت آمریکا با حدود ۲ درصد افزایش بسته شدند.

هر دو شاخص در بالاترین رکورد از فوریه سال ۲۰۲۰ و پیش از این که شیوع ویروس کرونا در چین به سایر نقاط جهان گسترش پیدا کند و میلیون‌ها نفر به قرنطینه بروند، قرار دارند.

موج دوم شیوع ویروس کرونا نیز در جریان است. با این حال قیمت‌ها جدیدترین تحولات اروپا و آمریکا را که شامل افزایش آمار قربانیان و مبتلایان است، نادیده گرفتند و به عرضه واکسن‌های کووید ۱۹ متمرکز شدند.

آمار مبتلایان چین نیز با بیشترین افزایش در چند ماه اخیر روبرو شده است و با این حال اظهارات شی جین پینگ، رییس جمهور چین ارزیابی خوش‌بینانه از دومین اقتصاد بزرگ جهان و بزرگترین واردکننده نفت را نشان می‌دهد و این امر از قیمت‌ها پشتیبانی کرده است.

آوتار ساندو مدیر بخش کالاها در شرکت فیلیپ فیوچرز بر این باور است که روند صعودی قیمت‌های نفت به دلیل اظهارات خوش‌بینانه رییس‌جمهور چین در مورد چشم‌انداز اقتصادی این کشور و گزارش موسسه امریکن پترولیوم از ذخایر نفت آمریکا ادامه دارد.

 

*** کاهش دور از انتظار تولید نفت آمریکا

 

موسسه امریکن پترولیوم ۲۴ دی ماه اعلام کرد ذخایر نفت آمریکا هفته گذشته پنج و هشت دهم میلیون بشکه کاهش یافته  و به ۴۸۴ و نیم میلیون بشکه رسید.

با این حال این رقم بسیار بالاتر از پیش‌بینی تحلیلگران از کاهش ذخایر به میزان ۲ و سه دهم میلیون بشکه در نظرسنجی رویترز بود.

تحلیلگران می‌گویند کاهش ذخایر و رشد قیمت‌ها احتمالا شرکت‌های حفاری آمریکایی را به افزایش فعالیت تشویق می‌کند درست هنگامی که عربستان سعودی و سایر تولیدکنندگان بزرگ عرضه خود را محدود کرده‌اند و به رشد سهم بازار تولیدکنندگان آمریکایی منجر می‌شود.

 

*** تولید نفت عربستان کاهش می‌یابد

 

به گزارش  خبرگزاری صنایع، منابع پالایشگاهی و بازرگانی متعدد اظهار کردند عربستان سعودی صادرات نفت برای بارگیری در فوریه را برای دو خریدار آسیایی به میزان ۱۰ درصد کاهش داده اما درخواست خرید سه پالایشگاه دیگر را به طور کامل تامین می‌کند.

این اقدام در پی تصمیم یک‌جانبه این کشور برای کاهش تولید روزانه یک میلیون بشکه در ماه‌های فوریه و مارس انجام می‌گیرد.

تولید اکثر اعضای اوپک پلاس در دو ماه آینده ثابت خواهد ماند و تنها تولید روسیه و قزاقستان اندکی افزایش پیدا می‌کند.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 3 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول