کد خبر:253751
پ
عضو کمیسیون صنایع مجلس
عضو کمیسیون صنایع مجلس

زنجیره صنعت فولاد باید مدیریت شود/ چه عواملی باعث ایجاد دلالی در بازار فولاد شده است؟

عضو کمیسیون صنایع مجلس معتقد است، ابتدا باید زنجیره صنعت فولاد را مدیریت کرد تا بعد از آن نوبت به قیمت برسد.

عضو کمیسیون صنایع مجلس معتقد است، ابتدا باید زنجیره صنعت فولاد را مدیریت کرد تا بعد از آن نوبت به قیمت برسد.

 

*** زنجیره صنعت فولاد باید مدیریت شود

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، روح الله ایزدخواه با اشاره به اینکه هفته پیش وزیر صنعت در نامه‌ای برای محصولات فولادی کف قیمت ۷۰ درصدی تعیین کرد که با مخالفت بورس کالا مواجه شد، اظهار کرد:

قیمت‌گذاری دستوری و یا آزادسازی قیمت بدون نظارت، هر دو محکوم به شکست است.

اگر ما سیاست صنعتی نداشته باشیم به ‌صرف گذاشتن و یا برداشتن قیمت، اتفاقی مثبتی در بازار رخ نمی‌دهد.

این نگاه که با قیمت‌گذاری، می‌توان بازار را تنظیم کرد بر خواسته از نگاه لیبرالیستی به بازار است که اقتصاد را به چند پارامتر مثل قیمت و… محدود می‌کند.

حرف ما این است که ابتدا باید زنجیره صنعت را مدیریت کرد تا بعد از آن نوبت به قیمت برسد، تا صنعت مدیریت نشود چه قیمت دستوری باشد و چه بدون نظارت آزاد، در هر دو حالت شکست خورده‌ایم.

 

*** ایراد اساسی زنجیره فولاد

 

عضو کمیسیون صنایع مجلس با اشاره به صحبت‌های وزیر صنعت در خصوص اینکه، تعیین قیمت پایه به مفهوم قیمت‌گذاری نیست در خصوص اینکه  قیمت‌گذاری تکلیفی و یا دستوری صورت نگرفته است، گفت:

در بورس این قاعده وجود دارد که اگر قیمت پیشنهادی مشتری از حدی بالاتر باشد و به ‌اصطلاح قیمت برای بازار گرمی باشد، بورس حق ابطال را دارد و کاری به دستور وزیر ندارد، اما دولت نمی‌تواند به این صورت در بورس دخالت کند.

ما مدافع این‌گونه مداخلات نیستیم و می‌گوییم وزارتخانه باید سیاست صنعتی داشته باشد تا بعد نوبت به سیاست تجاری برسد، چون سیاست صنعتی نداریم می‌خواهیم همه مشکلات را با تنظیم پارامتری مثل قیمت حل کنیم که نشدنی است.

زنجیره فولاد از نگاه ما ایرادات اساسی دارد، بخش مواد اولیه صنعت فولاد مشکلات خاص خود را دارد و بخش پایین‌دستی نیز مشکلات دیگری دارد که نتوانسته‌ایم آن‌ها را حل کنیم.

به ‌صرف اینکه محصول فولادی را قیمت‌گذاری کنیم مشکلی برطرف نخواهد شد، مانند این است که بخواهیم بیماری که نیاز به جراحی دارد را با استامینوفن درمان کنیم.

 

*** چه عواملی باعث ایجاد دلالی در بازار فولاد شده است؟

 

وی درباره تعیین قیمت را در پتروشیمی و ایجاد بازار سیاه، تصریح کرد:

بحث ما این است که بورس کالا چند پیش‌فرض دارد که اگر آن‌ها محقق نشود، روال بورس، به ‌درستی پیش نخواهد رفت.

یکی از آن‌ها این است که محصول باید به ‌صورت کامل عرضه شود که متأسفانه در مورد فولاد این اتفاق نیفتاده است.

۲۰ درصد محصول وارد بورس شده و بقیه را در بازار سیاه می‌فروشند، در صورتی ‌که با ۲۰ درصد هیچ‌گاه کشف قیمت رخ نمی‌دهد و برای تعیین قیمت واقعی نیاز به عرضه کل محصول است، از طرف دیگر، تقاضا را نیز باید به طور صحیح مدیریت کرد.

سایت بهین‌یاب وزارت صنعت نیز ایراد دارد و نمی‌تواند به ‌درستی، متقاضی واقعی را تشخیص دهد و باعث شده دلالی و سوداگری به وجود بیاید.

این عملکرد ضعیف باعث ایجاد بازار سیاه و بازار دوگانه شده که باید اصلاح شود و به این ترتیب به ‌صرف اینکه قیمت، دستوری و یا رها شود منجر به حل مشکل نخواهد شد.

 

 

همچنین بخوانید:

کلیات طرح توسعه و تولید پایدار زنجیره فولاد؛موافقان و مخالفان

ابلاغیه فولادی وزارت صنعت ، خلاف قانون است

محور طرح فولادی مجلس ، عرضه کل زنجیره در بورس کالا است

 

 

*** نگاه ما به فولاد زنجیره‌ای باشد

 

ایزدخواه با بیان اینکه در مورد خودرو وزیر صنعت ۴۵ درصد قیمت را آزاد اعلام کرد که هم تبعات اجتماعی داشت و هم سازمان بازرسی به موضوع ورود پیدا کرد، اظهار داشت:

ما هم از اول گفتیم که مداخلات قیمتی پایدار نخواهد بود و به بن‌بست خواهد خورد که دیدیم در نهایت همین‌گونه شد.

در طرح توسعه و پایدار زنجیره فولاد که به صحن مجلس آمده و کلیات آن تصویب شده، این را بیان کرده‌ایم که باید نگاه ما به فولاد زنجیره‌ای باشد و تمام حلقه‌ها با هم دیده شود، از طرف دیگر نیز وقتی فولاد را وارد بورس می‌کنیم باید اجازه رقابت عادلانه را نیز بدهیم.

 
*** این طرح جدای از شیوه‌نامه فولاد است؟

 

وی این طرح را جدای از شیوه‌نامه فولاد ندانست و گفت:

طرح توسعه زنجیره فولاد و عرضه در بورس است، پیشنهادی که در طرح آمده این است که تمام زنجیره فولاد در بورس عرضه شود و اگر فردی بخواهد در طول این زنجیره، صادرات داشته باشد (از سنگ‌آهن گرفته تا میلگرد و…) باید حتماً محصول را در بورس کالا عرضه کند، یعنی صادرات را مشروط به عرضه در بورس کرده است.

 

ایزدخواه در خصوص قیمت پایه تعیین شده، اظهار کرد:

یک عدد مشخص نیست، بلکه یک قاعده پیش‌بینی‌شده است.

قیمت‌ها در بورس کشف می‌شود، البته نیاز به یک قیمت پایه اما غیردستوری است.

 

*** مخالف قیمت‌گذاری دستوری هستیم

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، عضو کمیسیون صنایع مجلس در پایان پیرامون اینکه شنیده‌ شده که وزیر صنعت به دنبال رایزنی با نمایندگان مجلس است تا نامه‌ای که برای بورس کالا در خصوص تعیین قیمت کف ۷۰ درصد فوب سی آی اس، ارسال کرده را عملیاتی کند و با ابزار قانونگذاری مجلس آن را پیش ببرد، اظهار داشت:

ما در جلسات کمیسیون با قیمت‌گذاری مخالف هستیم ما ابتدا طرح را دادیم و وزیر بعد از آن، شیوه‌نامه را ارائه کرد، البته ایشان گفت که شیوه‌نامه وزارت کاملاً مبتنی بر طرح شما است منتهی ما در کل با قیمت‌گذاری دستوری مخالف هستیم.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × یک =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول