کد خبر:253551
پ
سلاح ورزی
عضو شورای عالی بورس:

مصوبه مجلس در رابطه با قیمت‌گذاری دستوری فولاد، بسیار خطرناک است

عضو شورای عالی بورس با انتقاد از مصوبه مجلس مبنی بر تعیین سقف و کف قیمتی فولاد توسط وزارت صنعت، این مصوبه را بسیار خطرناک دانست.

عضو شورای عالی بورس با انتقاد از مصوبه مجلس مبنی بر تعیین سقف و کف قیمتی فولاد توسط وزارت صنعت، این مصوبه را بسیار خطرناک دانست.

 

*** قیمت‌گذاری دستوری فولاد توسط وزارت صنعت، خطرآفرین است

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، حسین سلاح‌ورزی با اشاره به مصوبه مجلس که بر اساس آن وزارت صنعت باید سقف و کف قیمتی برای فولاد تعیین کند، اظهار کرد:

متأسفانه مجلس در مصوبه خود، اختیار تعیین قیمت فولاد را به وزارت صنعت واگذار کرده که این مصوبه‌ای بسیار خطرناک است.

اینکه قانون‌گذار، شورای عالی بورس را با ترکیب متنوع و جامع در تصمیم‌گیری‌ها مد نظر قرار نداده و سیاستگذاری در حوزه بورس‌ها چه بورس اوراق بهادار و چه بورس‌های کالایی را که جزو وظایف شورای عالی بورس است، نادیده گرفته، جای تعجب دارد.

 

وی در ادامه افزود:

تصمیمات این‌چنینی باعث از کار انداختن مکانیزم بورس شده و اثرات بسیار نامطلوبی را در پی خواهد داشت و امیدواریم این مصوبه هنگام ارائه به صحن علنی، به تصویب نمایندگان نرسد.

 

عضو شورای عالی بورس در پایان با اشاره به رانت‌آور بودن قیمت‌گذاری‌های دستوری در بورس، اظهار داشت:

قیمت‌گذاری بر روی کالاهایی که در بورس عرضه می‌شوند ضمن ایجاد رانت عظیم برای گروهی خاص، منجر به خدشه دار شدن و زیان منافع میلیون‌ها سهامداری می‌شود که سهام شرکت‌های تولیدکننده این کالاها را خریداری کرده‌اند.

 

 

همچنین بخوانید:

کلیات طرح توسعه و تولید پایدار زنجیره فولاد؛موافقان و مخالفان

محور طرح فولادی مجلس ، عرضه کل زنجیره در بورس کالا است

قیمت پیشنهادی وزارت صنعت برای عرضه فولاد در بورس کالا عملیاتی نیست

 

 

*** قیمت‌گذاری دستوری فولاد در بورس کالا

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، موضوع قیمت‌گذاری دستوری فولاد در بورس کالا و ابلاغ شیوه‌نامه جدید نرخ‌گذاری این محصول سر و صدای زیادی به پا کرده است که بر این اساس، معاون اول رئیس جمهور در جلسه‌ای که با فعالان بورسی داشت، تاکید کرد که سازوکارهای بورس باید عمل قرار بگیرد ضمن اینکه رئیس جمهور نیز علاوه بر تاکید بر ضرورت عرضه هر چه بیشتر کالاها در بورس کالا، به صراحت اعلام کرد که مکانیزم‌های مورد تائید و تصمیمات شورای عالی بورس، ملاک عمل دولت در تصمیم‌گیری‌ها خواهد بود.

این در شرایطی است که بورس کالا نیز اعلام کرده که شیوه‌نامه نرخ‌گذاری وزارت صنعت، مخالف قوانین بورسی بوده و آن را اجرایی نخواهد کرد و تصمیم‌گیری درباره آن را به شورای عالی بورس سپرده است.

در این بین ۲۳ دی‌ماه در مجلس شورای اسلامی، کلیات طرح (توسعه و تولید پایدار زنجیره فولاد با رویکرد اصلاح سیاست‌های تنظیم بازار)، پیشنهادی از سوی تعدادی از نمایندگان، با ۱۸۶ رأی موافق در مجلس تصویب شد.

نگاهی به محورهای این مصوبه نشان می‌دهد این مصوبه بیش از ابلاغیه وزارت صنعت چالش و رانت ایجاد خواهد کرد.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − یازده =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول