کد خبر:253738
پ
مترو
معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری:

مشارکت بخش خصوصی در تامین ناوگان مترو

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری از از مشارکت بخش خصوصی در تامین ناوگان مترو خبر داد.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری از از مشارکت بخش خصوصی در تامین ناوگان مترو خبر داد.

 

*** مشارکت بخش خصوصی در تامین ناوگان مترو

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، سید مناف هاشمى از مشارکت بخش خصوصی در تامین ناوگان مترو خبر داد و اظهار کرد:

این اقدام  در نوع خود بی‌سابقه بوده و حرکتی ارزنده در جذب سرمایه‌های بخش خصوصی برای تامین منابع مالی توسعه شبکه حمل و نقل عمومی به حساب می‌آید.

 

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری با اشاره به این که کمبود ناوگان حمل و نقل ریلی درون شهری، یکی از گلوگاه‌های اصلی و موانع پیش‌ روی حصول بهره‌وری حداکثری از ظرفیت شبکه مترو تلقی می‌شود، گفت:

در شرایط کنونی که شهرداری تهران با تنگناهای شدید مالی مواجه بوده و از منابع بودجه عمومی کشور هم عملاً بی‌بهره است، یکی از راهکارهای نوین تامین منابع مالی، جذب مشارکت بخش خصوصی است.

 

 

اخبار مهم صنایع:

سبک جدیدی از جدول ۱۷ در لایحه بودجه ۱۴۰۰ 

حضور پرقدرت قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء در عرصه صنعت نفت و گاز

کلیات طرح توسعه و تولید پایدار زنجیره فولاد؛موافقان و مخالفان

 

 

وى با بیان این که بسترهای قانونی خوبی جهت تشویق سرمایه‌گذاران این بخش در قانون بودجه سنواتی کشور مهیا می‌باشد که از آن جمله تبصره ۱۹ قانون بودجه سال ۱۳۹۹ است، افزود:

برابر این تبصره قانونی، تامین مالی طرح‌های جدید، نیمه تمام و آماده بهره‌برداری با استفاده از روش مشارکت عمومی-خصوصی موسوم به PPP و از محل بودجه عمومی کشور در قالب کمک بلاعوض، وجوه اداره شده و یارانه سود تسهیلات امکانپذیر شده است.

 

*** ساخت و بهره‌برداری از ۱۵ رام قطار شامل هفت واگن با همکاری بخش خصوصی

 

هاشمى در ادامه به مذاکرات متعدد صورت گرفته با سازمان‌های بالادستی از جمله وزارت کشور، سازمان برنامه و بودجه و سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها اشاره کرد و ادامه داد:

به موجب رایزنی‌های گسترده انجام شده در ماه‌های اخیر، مصوبه کارگروه واگذاری ماده ۲۷ جهت جذب منابع بلاعوض دولتی به میزان ۳۰ درصد ارزش ریالی هر پروژه اخذ شده است.

به همین دلیل شرکت مترو تهران در نظر دارد به منظور جبران بخشی از کسری ناوگان یکی از خطوط اعلامی خود، از طریق مشارکت عمومی-خصوصی برای تامین مالی، ساخت و بهره‌برداری از ۱۵ رام قطار شامل هفت واگن اقدام کند.

 

وی با اشاره به این که آورده سرمایه‌گذار بخش خصوصی در این شکل مشارکت ۷۰ درصد کل هزینه‌های برآورد شده بوده و بازگشت اصل و سود سرمایه آن تا سقف ۳۰ سال از محل درآمد مستقیم فروش بلیت و سایر درآمدهای جانبی محقق خواهد شد، تصریح کرد:

درآمدهای جانبی عمدتاً شامل درآمد حاصل از ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی و درآمدهای محیطی مانند تبلیغات و استفاده از فضاهای تجاری ایستگاه‌ها به روش ساخت، تملک و بهره‌برداری یا همان  BOO می‌باشد.

 

*** استقبال از فراخوان عمومی برای سرمایه‌گذاری در تامین ناوگان مترو

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری در پایان با بیان این که فراخوان دعوت از سرمایه‌گذاران بخش خصوصی از روز شنبه ۲۰ دی ماه سال جاری در جراید کثیرالانتشار انعکاس یافته است، اظهار کرد:

خوشبختانه با استقبال قابل توجه سرمایه‌گذاران همراه بوده است و امیدواریم با شکل‌گیری و تحقق این نوع مشارکت عمومی-خصوصی، فتح بابی در زمینه بهره‌مندی از راهکارهای نوین تامین منابع مالی برای پروژه‌های عام المنفعه و ملی صورت پذیرد.

 

انتهای پیام///

 

مدیر مسئول: سعید سیفی

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو + دوازده =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول