کد خبر:253699
پ
واردات جو
مدیرکل دفتر مقررات وزارت جهاد کشاورزی:

کسری واردات جو دامی جبران می‌شود/ برای هیچ‌کس رانت ایجاد نکرده‌ایم

مدیرکل دفتر مقررات و استانداردهای بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی از جبران کسری واردات جو در آینده نزدیک خبر داد.

مدیرکل دفتر مقررات وزارت جهاد کشاورزی از جبران کسری واردات جو در آینده نزدیک خبر داد.

 

*** دلایل کمبود تأمین ارز برای واردات جو

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، مدیرکل دفتر مقررات و استانداردهای بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی در خصوص کاهش واردات نهاده‌های دامی از جمله کنجاله سویا و جو طی ۹ ماهه سال جاری و نگرانی‌هایی که در این حوزه شکل گرفته است، تصریح کرد:

در حوزه تأمین ارز ما فقط در محصول جو نسبت به مدت مشابه سال ۹۸ عقب هستیم که وزارت جهاد کشاورزی این موضوع را پیگیری می‌کند تا حل شود.

در بازه‌ای که تأمین ارز نهاده‌ها در اختیار وزارت صنعت بود به دلیل اینکه جو داخلی به بازار عرضه می‌شد و محدودیت ارزی نیز وجود داشت اولویت ارز را به کالاهای دیگری داده بودند که همین باعث کمبود تأمین ارز برای واردات جو شده بود.

در بازه‌ای که تأمین ارز نهاده‌ها در اختیار وزارت صنعت بود به دلیل اینکه جو داخلی به بازار عرضه می‌شد و محدودیت ارزی نیز وجود داشت اولویت ارز را به کالاهای دیگری داده بودند که همین باعث کمبود تأمین ارز برای واردات جو شده بود.

 

*** کمبود ۴۰ درصدی واردات جو

 

مدیرکل دفتر مقررات و استانداردهای بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه پیگیری تأمین ارز واردات محصول جو جزو اولویت‌های وزارت جهاد کشاورزی است، افزود:

ما از سهمیه ارزی که در اختیار داریم نیز به این منظور استفاده می‌کنیم و در این حوزه نیز جو جزو اولویت‌ها است.

این مشکل هر چه زودتر حل شود.

 

فریادرس با اشاره به اینکه کمبود واردات جو نسبت به سال ۹۸ بیش از ۴۰ درصد است، گفت:

مقایسه واردات در سال جاری با مدت مشابه سال ۹۸ دقیق نیست، چون سال ۹۸ بیش از نیاز، تأمین ارز انجام شده بود که البته با توجه به شرایطی که سال ۹۹ داریم جای خوشحالی دارد که چنین اتفاقی افتاده بود.

 

 

اخبار مهم صنایع:

رانت ۱۸۰ هزار میلیارد تومانی در زنجیره فولاد
برنامه‌ریزی و استقبال ضعیف از نمایشگاه
حضور پرقدرت قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء در عرصه صنعت نفت و گاز

 

 

*** افزایش تامین ارز کنجاله سویا

 

مدیرکل دفتر مقررات و استانداردهای بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه در اوایل سال جاری در واردات کنجاله نیز با مشکلات جدی مواجه بودیم، تصریح کرد:

خوشبختانه در حال حاضر تأمین ارز کنجاله سویا نسبت به سال ۹۸ افزایش پیدا کرده است.

هیچ رانت خاصی در وزارت جهاد کشاورزی برای هیچ شرکت و شخصی در نظر گرفته نمی‌شود ضمن اینکه دولت نیز مصوبه‌ای دارد ناظر بر اینکه شرکت‌هایی با سابقه واردات بیش از دو سال که عملکرد مطلوبی نیز داشته‌اند مانعی برای واردات ندارند.

 

وی درباره اینکه واردکنندگان نهاده‌های دامی عنوان می‌کنند تأمین و تخصیص ارز افزایش یافته اما مسئله قابل انتقال نبودن ارزهای تخصیص داده شده است، افزود:

البته این درباره همه ارزها صدق نمی‌کند و برخی از آنها از جمله ریال عمان با چنین محدودیت‌هایی مواجه است که در این زمینه نیز همه شرکت‌ها دچار مشکل نیستند و برخی از شرکت‌ها با چالش مواجه شده‌اند.

 

*** هیچ رانت در وزارت جهاد در نظر گرفته نمی‌شود

 

فریادرس در وزارت جهاد کشاورزی در خصوص اینکه عنوان می‌شود در حوزه تخصیص ارز نهاده‌های دامی، انحصار صد درصد وجود دارد، گفت:

البته وقتی سابقه کشور را در حوزه واردات نهاده‌های دامی بررسی کنیم می‌بینیم که شرکت‌های واردکننده بزرگ فعلی در سال ۹۶ هم بزرگترین وارد کننده این نهاده‌ها بوده‌اند.

در سال ۹۶ هیچ فرد یا دستگاهی در تأمین و تخصیص ارز مداخله نداشته و همه چیز به صورت آزاد بوده است اما باز هم می‌بینیم که این شرکت‌ها واردات بیشتری داشتند و در آن مقطع شرایطی ایجاد شده که موجب توانمندی آنها شده است.

هیچ رانت خاصی در وزارت جهاد کشاورزی برای هیچ شرکت و شخصی در نظر گرفته نمی‌شود ضمن اینکه دولت نیز مصوبه‌ای دارد ناظر بر اینکه شرکت‌هایی با سابقه واردات بیش از دو سال که عملکرد مطلوبی نیز داشته‌اند مانعی برای واردات ندارند.

 

وی در ادامه، تصریح کرد:

سال ۹۹ در بازه‌ای که وزارت صنعت مسئول تخصیص ارز بود مصوبه‌ای مبنی بر اجازه واردات اعتباری برای شرکت‌های واردکننده صادر شد، اما آن زمان هم عملاً شرکت‌هایی که توانمند بودند توانستند این کار را انجام بدهند و شرکت‌های دیگر با وجود اینکه هیچ مانعی بر سر راهشان نبود قادر به انجام این کار نبودند.

 

*** اولویت وزارت جهاد تخصیص ارز است

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، مدیرکل دفتر مقررات و استانداردهای بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی در پایان پیرامون اینکه در شرایط تحریم و جنگ اقتصادی برای دولت تأمین کالای مورد نیاز کشور و امنیت غذایی مردم از همه مهمتر و در اولویت است، اظهار کرد:

تاکید می‌کنم که در این راستا هیچ اولویت خاصی برای هیچ شرکت خاصی وجود ندارد و اولویت ما در تخصیص ارز این بوده که کالای وارداتی در سامانه بازارگاه و به نرخ مصوب عرضه شود.

همچنین این مسئله که کالا به گمرک رسیده باشد جزو اولویت‌ها است و با توجه به محدودیت‌های ارزی که داریم حتی کالاهایی که در حال حمل به کشور هستند نیز به سختی در اولویت تخصیص ارز قرار می‌گیرند.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × دو =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول