کد خبر:253787
پ
اردکانیان
وزیر نیرو:

تامین منافع ایران و عراق در کمیسیون همکاری‌های اقتصادی/ درخواست عراق برای حضور بیشتر هواپیماهای عراقی در آسمان ایران

وزیر نیرو تامین از درخواست عراق برای حضور بیشتر هواپیماهای عراقی در آسمان ایران خبر داد.

وزیر نیرو تامین از درخواست عراق برای حضور بیشتر هواپیماهای عراقی در آسمان ایران خبر داد.

 

*** تامین منافع دو کشور در کمیسیون همکاری‌های اقتصادی ایران و عراق

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، مراسم اختتامیه کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و عراق ۲۴ دی‌ماه ۹۹ در محل وزارت نیرو برگزار شد.

رضا اردکانیان دراین مراسم با بیان این که خوشبختانه دیدارهای بسیار سودمندی در چارچوب منافع دو کشور برگزار شده است، اظهار کرد:

کمیته‌های فنی در بخش‌های مختلف تجارت، خدمات فنی و مهندسی و مسائل مختلف مورد علاقه دو کشور در بخش‌های دولتی و خصوصی ۲۳ و ۲۴ دی ماه با هم همکاری نزدیکی داشتند و سند تفاهم اجلاس چهارم اکنون آماده امضا است.

 

وزیر نیرو با اشاره به این که در این سند به مسائل مختلفی که مورد علاقه دو کشور است اشاره شده و ترتیب‌های لازم مورد توافق قرار گرفته است، خاطرنشان کرد:

یکی از مسائل عمده برای تولیدکنندگان و تجار در دو سوی مرز این بوده که نسبت به صادرات کالای خود اگر احیانا مقرراتی وجود دارد که موجب محدودیت و ممنوعیت بویژه در محصولات فصلی می‌شود در زمان مناسب اطلاع پیدا کرده و به گونه‌ای نباشد که در نقطه مرزی متوجه برخی ضوابط جدید شوند.

 

وی با تصریح بر این که خوشبختانه تفاهمی که صورت گرفت حاکی از توافق طرفین برای اعلام قبلی یک ماهه در زمینه واردات و صادرات است، گفت:

پیشنهادی مبنی بر تشکیل صندوق مشترک سرمایه‌گذاری برای پشتیبانی از بخش‌های خصوصی دو کشور مورد حمایت واقع شد که امیدواریم مسیر خود را طی کند.

 

اردکانیان با بیان اینکه کمیته‌های بازرگانی و صنعت مشترک دو طرف و کمیته مالی مطالبات شرکت‌های پیمانکاری ایران برای پیگیری مسائل خود به‌زودی تشکیل جلسه می‌دهند، تصریح کرد:

همکاری‌های آبی بین دو کشور در کمیته مربوطه و با دعوتی که از وزیر منابع آب عراق به عمل آمده به زودی در جلسه‌ای مطرح خواهد شد.

 

 

اخبار مهم صنایع:

سبک جدیدی از جدول ۱۷ در لایحه بودجه ۱۴۰۰ 

حضور پرقدرت قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء در عرصه صنعت نفت و گاز

کلیات طرح توسعه و تولید پایدار زنجیره فولاد؛موافقان و مخالفان

 

 

*** درخواست عراق برای حضور بیشتر هواپیماهای عراقی در آسمان ایران

 

وزیر نیرو درباره پیشنهادات ایران و عراق، خاطرنشان کرد:

در خصوص ایجاد کریدور حمل و نقل دریایی که پیشنهاد جمهوری اسلامی ایران است و در خصوص افزایش حضور هواپیماهای عراقی در آسمان ایران که درخواست طرف عراقی است، توافق‌های مناسبی برای بررسی این درخواست‌ها صورت گرفت.

 

وی با بیان این که در زمینه فناوری اطلاعات و همچنین مسائل مربوط به همکاری‌های علمی بویژه در شاخه پزشکی توافق‌های خوبی صورت گرفت که از جمله آنها تاسیس شعبه‌ای از دانشگاه علوم پزشکی تهران در عراق است، بیان کرد:

در همه سرفصل‌هایی که هیئت عالی رتبه عراقی از دستگاه‌ها و سازمان‌های مختلف دولتی و بخش خصوصی با همتایان خود در جمهوری اسلامی ایران مورد بحث داشتند نیز چارچوب‌های مناسبی تدوین شد.

 

اردکانیان با اشاره به این که امیدواریم کمیته پیگیری این تصمیمات که باید سه ماهه جلسات خود را در تهران و بغداد برگزار کند، هر چه زودتر تدارک نحوه پیگیری اجرای تصمیمات را داشته باشند، گفت:

از سفرای دو کشور در تهران و بغداد از حیث حمایت‌ها و پشتیبانی‌ها در شکل‌گیری این اجلاس، پیشبرد جلسات آن و نیز پیگیری‌هایی که متعاقب تصمیمات امروز اجلاس مورد نیاز است، قدردانی می‌کنیم.

 

*** تشکیل اجلاس پس از ۶ سال

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، وزیر نیرو در پایان با تصریح بر این که بالاخره بعد از ۶ سال موفق شدیم این اجلاس را تشکیل دهیم، اظهار کرد:

از دبیران کمیسیون مشترک اقتصادی در وزارت تجارت عراق و وزارت نیروی جمهوری اسلامی ایران و امور بین‌الملل دو وزارتخانه که با همکاری نزدیک برای نهایی کردن این سند ساعت‌هایی زیادی را صرف کردند، قدردانی می‌کنیم.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده + 16 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول