کد خبر:253822
پ
شریعتمداری
وزیر کار پاسخ داد

چند درصد مشاغل خانگی توسط بانوان ایجاد شده است؟

وزیر کار از ایجاد ۷۶ درصد مشاغل خانگی در سه سال گذشته توسط بانوان خبر داد.

وزیر کار از ایجاد ۷۶ درصد مشاغل خانگی در سه سال گذشته توسط بانوان خبر داد.

 

*** توسعه مشاغل خانگی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، محمد شریعتمداری در نشست ستاد ساماندهی مشاغل خانگی، یکی از مهم‌ترین محل‌های ایجاد اشتغال و رفع مشکل بیکاری را توسعه مشاغل خانگی دانست و اظهار داشت:

بر همین اساس، قانونی برای توسعه مشاغل خانگی تصویب و ستادی برای ساماندهی، هماهنگی و نظارت بر فعالیت‌های این بخش با حضور دو نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی تشکیل شده است.

 

وی با بیان اینکه ستاد با تشکیل جلسات، فعالیت‌های مختلف در حوزه مش‍اغل خانگی را رصد می‌کند، به اقدامات مهم جهاد دانشگاهی در حوزه توسعه مشاغل خانگی اشاره کرد و افزود: 

امروز جهاد دانشگاهی به عنوان یکی از تسهیل‌گران ارزشمند در ٣١ استان و پس از اجرای پایلوت (نمونه) در ٩ استان برای توسعه مشاغل خانگی، ایجاد ٨١ هزار و ١٠٠ شغل را از طریق آموزش و توانمندسازی در کشور در دستور کار قرار داده است.

با توجه به حجم زیاد تقاضاها برای دریافت تسهیلات قرض‌الحسنه، سهم مش‍اغل خانگی در سال‌های گذشته روند نزولی داشته است.

برای سال ١۴٠٠ ستاد مشاغ‍ل خانگی پیشنهاد داده است که ٢ هزار و ۵٠٠ میلیارد تومان منابع قرض‌الحسنه به صورت جداگانه به توسعه مشاغل خانگی اختصاص یابد.

 

*** رونمایی از سامانه مشاغل خانگی

 

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به رونمایی از سامانه مشاغ‍ل خانگی، گفت:

از ابتدای سال جاری صدور مجوز مشاغل‌خانگی به صورت الکترونیکی انجام می‌شود و  افراد بدون مراجعه حضوری و با استفاده از سامانه می‌توانند برای صدور مجوز اقدام کنند.

تا سال ٢٠١٩ نزدیک به ١٠٠ میلیون شغل در حوزه مشاغل خان‍گی بوده، اما در شرایط کرونایی در سطح جهان سهم مشاغل خانگی ۲.۶ برابر افزایش داشته است.

٢۶٠ میلیون نفر در سطح جهان در شرایط کرونایی در مشاغ‍ل خانگی مشغول به کار هستند، در حالی که سهم مشاغ‍ل خانگی در کشورهای توسعه یافته بین ۹ تا ۱۱ درصد است، این سهم در کشورهای در حال توسعه حدود سه تا چهار درصد است که در ایران هم باید به این موضوع توجه کرد و این سهم را افزایش داد.

استفاده از آموزش‌ها و مهارت‌های فنی و حرفه‌ای جدید برای مشاغل نوبنیان که در جهان مشغول به فعالیت هستند، مورد تاکید ستاد مشاغل خانگی قرار گرفته و سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای مکلف است در این زمینه با ستاد مش‍اغل خانگی همکاری‌های لازم را برای توسعه مهارت‌های فنی داشته باشد.

 

 

اخبار مهم صنایع:

بیست و هفتمین نمایشگاه بین‌المللی چاپ، بسته بندی و ماشین‌آلات وابسته چگونه برگزار شد؟

تاکید وزیر صنعت برای ترسیم نقشه تجارت ۲۰ میلیارد دلاری با عراق

فاجعه‌ای در ۷ ماه اخیر رخ داده است

 

 

*** بیمه برای مشاغل خانگی

 

شریعتمداری با اشاره به اینکه پوشش بیمه‌ای فعالان مشاغل خانگی و استفاده این افراد از صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر، از دیگر موضوعاتی است که می‌توان مورد توجه قرار داد، تصریح کرد:

از ۳۳۰ رشته مشاغل خان‍گی، نزدیک به ۱۴۹ رشته مشمول این فعالیت‌ها می‌شود .

در رشته‌های حوزه صنایع دستی، فرش و کشاورزی، مناطق بالای ۲۰ هزار نفر نیز می‌توانند از این بیمه استفاده کنند، در رشته‌های فرهنگی و هنری برای استفاده از این بیمه محدودیت سقف زیر ۲۰ هزار نفر وجود دارد و حدود ۹۱ درصد فعالان مش‍اغل خانگی می‌توانند از این بیمه استفاده کنند.

 

*** استانداردسازی مشاغل خانگی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، وزیر کار در پایان پیرامون استانداردسازی مشاغ‍ل خانگی، بیان کرد:

مدت‌ها بود که برای استانداردسازی و شرایط بهداشتی مشاغل خانگی که مواد غذایی را تولید می‌کنند با وزیر بهداشت و درمان مذاکراتی داشتیم که موفق شدیم در ٢٢ رشته شغلی برای توزیع و تولید مواد غذایی دستورالعملی را به تصویب برسانیم که با تعیین فروشگاه‌های مشخص و ناظر فنی، به ازای هر ۶ تولیدکننده مواد غذایی یک ناظر فنی با تایید وزارت بهداشت به تولید و توزیع مواد غذایی اطمینان بخشی دهد.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 2 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول