کد خبر:253445
پ
آب
مدیرکل دفتر سیلاب و آبخوان‌داری سازمان مراتع و آبخیزداری:

افزایش ۳ برابری میانگین آبدهی قنوات با اجرای طرح‌های آبخیزداری

مدیرکل دفتر سیلاب و آبخوان‌داری سازمان مراتع و آبخیزداری از افزایش ۳ برابری میانگین آبدهی قنوات با اجرای طرح‌های آبخیزداری خبر داد.

مدیرکل دفتر سیلاب و آبخوان‌داری سازمان مراتع و آبخیزداری از افزایش ۳ برابری میانگین آبدهی قنوات با اجرای طرح‌های آبخیزداری خبر داد.

 

*** مهار ۸۰۰ میلیون مترمکعب سیلاب در آذرماه ۹۹

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، ابوالقاسم حسین‌پور با بیان اینکه اقدام‌های انجام شده در زمینه آبخیزداری و آبخوان‌داری در سال‌های اخیر سبب تقویت آبدهی قنوات در استان‌های کشور شده اند، اظهار کرد:

مهار سیلاب‌ها دیگر کارکرد اجرای طرح‌های آبخیزداری و آبخوان‌داری است.

 

مدیرکل دفتر سیلاب و آبخوان‌داری سازمان مراتع و آبخیزداری با اشاره به این که با اجرای این طرح‌ها صدها میلیون‌ مترمکعب از سیلاب‌های آذرماه سال ۹۹ در استان‌های سیل‌خیز کشور مهار شد، خاطرنشان کرد:

در آذرماه سال جاری دو نوبت بارندگی شدید در محدوه غرب، جنوب غرب و جنوب کشور رخ داد و ۸۰۰ میلیون مترمکعب سیلاب ناشی از آن توسط سازه‌های آبخیزداری و آبخوان‌داری مهار و مانع از خسارات شد.

همچنین سیلاب‌ها از طریق سازه‌های آبخیزداری و آبخوان‌داری در راستای تقویت منابع آبی این مناطق استفاده شد.

 

وی مشکلات ناشی از آب‌گرفتگی در معابر شهرهای جنوب غربی کشور را ناشی از نفوذناپذیر بودن شهرها و تخلیه نشدن بارش‌ها دانست و تصریح کرد:

مسیر تخلیه آب، زهکش‌ها و کانال‌های آب در این شهرها توسط ساخت‌وسازهای انجام شده مورد تجاوز قرار گرفته است.

 

حسین‌پور با تاکید بر این که سامانه زهکشی برخی از این شهرها توان تخلیه سیلاب را ندارند و باید متناسب با توسعه شهری به‌ روز شوند، افزود:

ساخت شهرهای نفوذپذیر بسیار مهم است چرا که در این شهرها امکان جذب بارش در سطح شهر وجود دارد.

امیدواریم مسئولان به سمت ساخت شهرهای نفوذپذیر از نظر جذب بارش‌ها و سیلاب‌ها حرکت کنند و از ظرفیت سیلاب‌ها برای توسعه فضای سبز استفاده شود.

 

حسین پور با بیان این که ۱۲۵ میلیون هکتار عرصه‌های آبخیز در استان‌های کشور وجود دارد، گفت:

تاکنون مطالعه و اجرای فعالیت‌های آبخیزداری در سطح ۳۰ میلیون هکتار از این وسعت انجام شده است و اثرات آن مانند مهار و کاهش سرعت و غلظت سیلاب، کاهش فرسایش خاک و احیای پوشش گیاهی سبب استقبال مردم از این طرح‌ها شده است.

 

*** افزایش میانگین آبدهی قنوات با اجرای طرح‌های آبخیزداری

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، مدیرکل دفتر سیلاب و آبخوانداری سازمان مراتع و آبخیزداری در پایان با اشاره به اینکه با عملیات آبخیزداری و آبخوان‌داری به‌طور میانگین آبدهی قنوات حدود سه برابر افزایش داشته است، اظهار کرد:

توسعه عملیات آبخیزداری و آبخوان‌داری در کشور نیازمند توجه بیشتر به این طرح‌ها در بودجه سال ۱۴۰۰ و در برنامه هفتم توسعه است.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 5 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول