کد خبر:253425
پ
بازار
بر اساس آمارهای وزارت صنعت:

رشد حدود ۵۰ درصدی صدور پروانه صنفی تا پایان آذرماه

آمارهای وزارت صنعت نشان می‌دهد، صدور پروانه‌های صنفی در ۹ ماه نخست سال جاری در هم‌سنجی با سال ۹۸، افزایشی حدود ۵۰ درصدی را تجربه کرده است.

آمارهای وزارت صنعت نشان می‌دهد، صدور پروانه‌های صنفی در ۹ ماه نخست سال جاری در هم‌سنجی با سال ۹۸، افزایشی حدود ۵۰ درصدی را تجربه کرده است.

 

*** افزایش صدور پروانه صنفی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، آمار منتشر شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت نشان می‌دهد که ۲۹۳ هزار و ۶۰۹ فقره پروانه صنفی در ۹ ماه نخست سال ۹۸ صادر شده بود که این میزان در مدت مشابه سال ۹۹ به ۴۴۰ هزار و ۱۵۶ فقره رسیده است و ۴۹ و ۹ دهم درصد رشد داشته است.

افزایش صدور پروانه‌های صنفی در این مدت به دلیل شیوع ویروس کرونا و تعطیلی یا محدودیت بسیاری از کسب‌وکارها نشان‌دهنده تغییر مشاغل و روی آوردن برخی کسب‌وکارها به فعالیت‌های صنفی  است.

گواهی امضای الکترونیکی هم به دلیل رشد کسب‌وکارهای اینترنتی و فعالیت‌های مجازی برای فروش اقلام مختلف ۴۹ و ۹ دهم درصد رشد کرده است که البته مجازی شدن فعالیت‌های تجاری در سامانه جامع تجارت نیز در این افزایش بی تاثیر نبوده است.

۱۱۵ هزار و ۶۳۲ فقره گواهی امضای الکترونیکی در ۹ ماهه سال ۹۸ صادر شده بود که این رقم در مدت مشابه سال جاری به ۱۷۳ هزار و ۳۳۸ فقره رسیده است.

همچنین دریافت نماد اعتماد الکترونیکی که در ۹ ماه نخست سال ۹۸ از ۲۴ هزار و ۲۰۴ فقره بود، در مدت مشابه سال جاری۱۹۹ درصد رشد کرده است.

 

اخبار مهم صنایع:

موافق قیمت‌گذاری دستوری نبوده‌ام و نیستم

سبک جدیدی از جدول ۱۷ در لایحه بودجه ۱۴۰۰ 

گلوگاه اصلی صادرات کشور، بانک مرکزی است

 

 

 

*** کاهش ۳۶ درصدی صدور کارت بازرگانی

 

از اوایل سال جاری، کارت بازرگانی و بازگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصادی کشور از موضوعات مهم مطرح شده بود.

بانک مرکزی و سازمان توسعه تجارت در بخش‌نامه‌هایی اعلام کردند که در صورت ایفا نشدن تعهدات ارزی تجار، کارت بازرگانی آنان تعلیق و سپس باطل می‌شود.

از سوی دیگر، با آغاز فعالیت گسترده سامانه جامع تجارت صدور و تمدید کارت‌های بازرگانی به‌طور رسمی از این طریق ممکن شد و البته بسیاری از بازرگانان با مشکلاتی روبه‌رو شدند و این شرایط موجب شد که صدور کارت بازرگانی ۳۶.۹ درصد کاهش یابد.

مطابق آمارها، پنج‌ هزار و ۵۹۰ کارت بازرگانی در ۹ ماه نخست سال ۹۸ صادر شده بود که این رقم در مدت مشابه سال جاری به سه هزار و ۵۳۰ فقره کاهش یافت.

یکی از اهداف دولت دوازدهم کاهش زمان صدور مجوزها بوده است که از طریق انتقال فعالیت‌ها به فضای اینترنت ممکن می‌شود.

به سامانه جامع تجارت به عنوان فضایی برای فعالیت‌های تجاری تدارک دیده شده است و تمام روند لازم برای صادرات و واردات از این طریق انجام می‌شود.

 

*** تاکید رئیس جمهور بر راه‌‌اندازی سامانه جامع تجارت

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رییس‌جمهور هم چندی پیش بر راه‌‌اندازی سامانه جامع تجارت از سوی دولت تاکید کرد و این سامانه را برطرف‌کننده بسیاری از مسائل و مشکلات تجاری ناشی از شفاف نبودن، انحصارگرایی و ناهماهنگی در امور صادرات و واردات دانست.

روحانی جلوگیری از قاچاق کالا و فساد اقتصادی، شفافیت اطلاعات، تسهیل تجارت و رفع موانع تجارت فعالان اقتصادی را از جمله دیگر مزایای این سامانه برشمرد.

همزمان با پیوستن نهادهای مربوطه به سامانه جامع تجارت، همه فعالیت‌های مرتبط با تجارت امکان‌پذیر می‌شود و همه افراد باید پاسخگوی عملکرد خود در تجارت باشند.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × سه =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول