کد خبر:253293
پ
حسن منتظر تربتی
مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران پاسخ داد:

چند درصد سوخت نیروگاه‌ها با مازوت تأمین می‌شود؟

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران معتقد است، تنها پنج درصد سوخت نیروگاه‌ها با مازوت از ابتدای سال ۹۹ تاکنون تأمین شده است.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران معتقد است، تنها پنج درصد سوخت نیروگاه‌ها با مازوت از ابتدای سال ۹۹ تاکنون تأمین شده است.

 

*** فقط ۵ درصد سوخت نیروگاه‌ها با مازوت تأمین می‌شود

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، حسن منتظرتربتی در واکنش به گفته‌هایی مبنی بر اینکه افزایش غلظت مازوت در هوا به دلیل استفاده بعضی صنایع و نیروگاه‌ها و کم‌کاری شرکت ملی گاز در تحویل گاز به آنها است، اظهار کرد:

سال جاری موضوع کمبود تولید گاز به هیچ عنوان مطرح نبوده است، زیرا با توسعه فازهای جدید پارس جنوبی تولید روزانه گاز به ‌طور میانگین از ابتدای سال ۹۹ تاکنون نسبت به زمان مشابه سال پیش روزانه ۳۹ میلیون مترمکعب افزایش یافته است.

این افزایش تولید در دی‌ماه سال ۹۹ نیز نسبت به زمان مشابه سال پیش روزانه ۶۴ میلیون مترمکعب هم بیشتر شده است.

 

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران در ادامه، تصریح کرد:

در زمان موازنه منفی تولید و مصرف، مصرف مازوت در نیروگاه‌ها برای تأمین بخش کمی از نیاز سوخت نیروگاه‌ها متداول است و در مدت سپری‌شده سال ۹۹ نیز تنها پنج درصد سوخت مورد نیاز نیروگاه‌ها با مازوت تأمین شده، از سویی سال ۹۹ تأمین سوخت نیروگاه‌های مازوت‌سوز نزدیک کلان‌شهرها به‌ طور کامل با گاز طبیعی یا نفت ‌گاز انجام شده است.

 

*** نقش شرکت ملی گاز در حفاظت از محیط زیست

 

تربتی با اشاره به مسئولیت شرکت ملی گاز و وزارت برای حفظ جان شهروندان آسیب‌دیده از آلاینده‌ها، گفت:

موضوع حفاظت از محیط زیست به‌ طور عام که به طبع به‌ طور خاص شامل جلوگیری از آلودگی هوا نیز می‌شود، همواره از رئوس راهبردی شرکت ملی گاز ایران بوده و این شرکت در بیانیه‌های مختلف، از جمله بیانیه خط‌مشی نظام مدیریت یکپارچه، بیانیه مسئولیت‌های اجتماعی و اسناد دیگر به بهبود مستمر فرآیندها و کیفیت محصولات و خدمات، حفاظت و صیانت از محیط زیست و رعایت حقوق شهروندی در محدوده فعالیت‌های شرکت متعهد شده است، اما فرآیندهای دیگر سازمان‌ها را شامل نمی‌شود و هر سازمانی مطابق با الزام‌های قانونی موجود، مسئول پیامدهای ناشی از فعالیت‌های خود است.

 

*** شرکت گاز درباره نوع سوخت نیروگاه‌ها تصمیم نمی‌گیرد

 

وی با توجه به اینکه تخصیص سوخت گاز طبیعی نیروگاه‌ها خارج از حیطه اختیارات این شرکت است، تصریح کرد:

تصمیم‌گیری در این باره از سوی کمیته‌های ذی‌ربط در سطح وزارت نفت و با در نظر گرفتن منابع تأمین ‌شده از بالادست (شرکت ملی نفت ایران) و اولویت‌های تأمین گاز بخش‌های مختلف انجام می‌شود.

اولویت‌های مذکور و نیز مقررات و الزام‌های مربوط به تأمین تقاضای مصارف گاز طبیعی از مدیریت‌های ذی‌ربط همچون مدیریت هماهنگی امور گازرسانی، برنامه‌ریزی تلفیقی و دیسپچینگ قابل استعلام است.

از آنجا که مصرف سوخت‌های سنگین از جمله مازوت توسط نیروگاه‌ها به‌ عنوان مهم‌ترین عوامل آلودگی هوا در روزهای اخیر یاد شده، بعضی از الزام‌های قانونی مرتبط با موضوع را تشریح می‌کنیم.

 

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران با اشاره به این مواد قانونی، تاکید کرد:

ﻣﺎﺩﻩ ۴۴ قانون برنامه ششم مصوب سال ۹۵ مجلس شورای اسلامی ﺩﻭﻟﺖ را ﻣﻜﻠﻒ کرده ﺍﺳﺖ به‌ منظور ﺍﻓﺰﺍﻳﺶ ﺍﺭﺯﺵ ﺍﻓﺰﻭﺩﻩ ﺍﻧﺮﮊی ﻭ ﺗﻜﻤﻴﻞ ﺯﻧﺠﻴﺮﻩ ﺍﺭﺯﺵ ﻭ ﻛﺎﻫﺶ ﺷﺪﺕ ﺍﻧﺮﮊی، ﻣﺼﺮﻑ ﺍﻧﺮﮊی ﺑﺮﺍی ﻭﺍﺣﺪ ﺗﻮلید ﺩﺭ ﻃﻮﻝ ﺍﺟﺮﺍی ﻗﺎﻧﻮﻥ ﺑﺮﻧﺎﻣﻪ ﺍﻗﺪﺍم‌هایی را انجام دهد.

بر این اساس باید ﺗﺮتیبی ﺍﺗﺨﺎﺫ کند ﻛﻪ ﺳﺎﻻﻧﻪ ﺗﻠﻔﺎﺕ ﺍﻧﺮﮊی ﺩﺭ ﺑﺨﺶ ﺳﺎﺧﺘﻤﺎﻥ پنج ﺩﺭﺻﺪ ﻛﺎﻫﺶ ﻳﺎﺑﺪ، ﺁﻳﻴﻦ‌ﻧﺎﻣﻪ ﺍﺟﺮﺍیی ﺍﻳﻦ ﺟزء، در ﻣﺪﺕ ۶ ماه ﭘﺲ ﺍﺯ ﻻﺯمﺍﻻﺟﺮﺍ ﺷﺪﻥ ﺍﻳﻦ ﻗﺎﻧﻮﻥ ﺗﻮﺳﻂ ﻭﺯﺍﺭﺗﺨﺎﻧﻪ نیرو، ﺭﺍﻩ ﻭ ﺷﻬﺮﺳﺎﺯی ﻭ ﻧﻔﺖ ﺗﻬﻴﻪ می‌ﺷﻮﺩ ﻭ ﺑﻪ ﺗﺼﻮﻳﺐ هیئت ﻭﺯﻳﺮﺍﻥ می‌رسد.

 

*** وظیفه‌ وزارتخانه و دستگاه‌های دیگر برای مهار آلاینده‌ها چیست؟

 

تربتی با اشاره به اینکه ﻭﺯﺍﺭﺕ ﻧﻴﺮﻭ ﻣﻮﻇﻒ ﺍﺳﺖ برای ﺍﻓﺰﺍﻳﺶ ﺑﺎﺯﺩهی ﻭ ﺿﺮﻳﺐ ﺑﻬﺮهﻭﺭی ﻧﻴﺮﻭﮔﺎه‌ها، ﻣﻮﺍﻓﻘﺖ اصولی ﺑﺮﺍی ﺍﻳﺠﺎﺩ ﻧﻴﺮﻭﮔﺎه‌ها ﺑﺎ ﺑﺎﺯﺩهی ۵۵ تا ۶۰ ﺩﺭﺻﺪ ﺻﺎﺩﺭ کند، گفت:

همچنین طبق ﻣﺎﺩﻩ ۴۴ قانون برنامه ششم مصوب سال ۹۵ مجلس، وزارتخانه‌های ﻧﻔﺖ ﻭ ﻧﻴﺮﻭ موظف‌اند ﺑﺎ ﻫﻤﻜﺎﺭی دیگر ﺩﺳﺘﮕﺎه‌های ﺍﺟﺮﺍیی ﺫی‌ربط، ﺑﺮﻧﺎﻣﻪ ﺍﺟﺮﺍیی طرح جامع انرژی کشور را تا پایان سال نخست اجرای قانون برنامه در چارچوب قوانین مربوطه و همسو با سند ملی انرژی کشور مصوب شورای عالی انرژی کشور، تهیه کنند و به تصویب هیئت وزیران برسانند.

 

 

اخبار مهم صنایع:

درباره ارز ۴۲۰۰ تومانی، واقعیات را به مردم بگوییم

مابه التفاوت حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی چگونه به دست مردم می‌رسد؟

کلیات طرح توسعه و تولید پایدار زنجیره فولاد؛موافقان و مخالفان

 

 

***  استفاده از سوخت استاندارد در همه مراکز صنعتی

 

وی با توجه به ماده ۱۳ قانون هوای پاک مصوب سال ۹۶ مجلس، افزود:

براساس ماده ۱۳ قانون هوای پاک مصوب سال ۹۶ مجلس نیز حداکثر یک سال پس از لازم‌الاجرا شدن این قانون، همه مراکز صنعتی، تولیدی، عملیات معدنی، خدماتی، عمومی و کارگاهی شامل دولتی و غیردولتی موظف‌اند از سوخت استاندارد مصوب استفاده کنند.

در صورت عدم وجود سوخت مناسب، واحدهای یادشده مکلف‌ هستند به هر نحو ممکن ترتیبی در نظر بگیرند تا آلاینده‌های منتشره در حدود مجاز انتشار آلاینده‌های هوا باشد.

 

معاون وزیر نفت در امور گاز در ادامه، تصریح کرد:

ماده ۱۸ قانون هوای پاک مصوب سال ۹۶ مجلس وزارت نفت را مکلف کرده است حداکثر تا سه سال پس از لازم‌الاجرا شدن این قانون، سوخت تولیدی کشور از جمله بنزین، نفت گاز، نفت کوره و نفت سفید را مطابق با استاندارد ملی مصوب عرضه کند.

سازمان مکلف است از تولید سوخت غیرشاستاندارد جلوگیری کند و پس از مهلت موضوع این قانون، سازمان ملی استاندارد موظف است جلو واردات سوخت فاقد استاندارد ملی را بگیرد.

وزارت نفت و سازمان ملی استاندارد ایران موظف‌اند گزارش عملکرد موضوع این ماده را هر ۶ ماه یک‌بار منتشر کنند.

 

*** سوخت تولیدی بنزین و نفت‌ گاز کشور

 

وی با اشاره به ماده ۳ آیین‌نامه اجرایی ماده ۲ قانون هوای پاک در خصوص سوخت تولیدی بنزین و نفت‌ گاز کشور، تصریح کرد:

طبق ماده ۳ آیین‌نامه اجرایی ماده ۲ قانون هوای پاک مصوب سال ۹۷ هیئت دولت نیز از ابتدای ۱۴۰۰ کل سوخت تولیدی بنزین و نفت‌ گاز کشور براساس استاندارد ملی خواهد بود و براساس ماده ۲۳ آیین‌نامه اجرایی ماده ۲ قانون هوای پاک مصوب همین سال، وزارت نیرو موظف است تا پایان تیرماه سال ۹۸ همه نیروگاه‌هایی که در طول سال ۹۷ به دلیل مصرف سوخت مازوت بیش از ۳۰ روز حدود مجاز انتشار آلایندگی را رعایت نکنند، با تأیید سازمان به نصب تجهیزات کاهش نشر آلاینده‌های هوا مجهز کند.

 

*** الزام کاهش نشر آلاینده‌های هوا به نیروگاه‌های مصرف‌کننده سوخت مازوت

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران در پایان با بیان اینکه دولت باید وزارت نیرو را ملزم به تجهیز نیروگاه‌های مصرف‌کننده سوخت مازوت به تجهیزات کاهش نشر آلاینده‌های هوا سازد، اظهار داشت:

طبق مواد قانونی فوق، ضمن کاهش تلفات در بخش ساختمان و ارتقای راندمان نیروگاه‌های کشور همسو با کاهش مصرف، سوخت مصرفی از جمله گاز طبیعی باید مطابق استاندارد ملی تولید شود و از طرفی، هیئت دولت با علم به کمبود سوخت گاز طبیعی در بعضی از فصول و به‌ منظور آمادگی به استفاده از سوخت مازوت برای تولید برق، وزارت نیرو را به تجهیز نیروگاه‌های مصرف‌کننده سوخت مازوت به تجهیزات کاهش نشر آلاینده‌های هوا تا تیرماه سال ۹۸ موظف کرده، به‌ نحوی ‌که خروجی آنها مطابق با حدود انتشار آلاینده‌های هوا باشد.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه + چهارده =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول