کد خبر:253458
پ
کارگران
نماینده کارگران در شورای عالی کار:

سال سختی برای تعیین سبد معیشت کارگران داریم

نماینده کارگران در شورای عالی کار معتقد است، سال ۹۹ سال سخت و حساسی برای تعیین هزینه سبد معیشت کارگران است.

نماینده کارگران در شورای عالی کار معتقد است، سال ۹۹ سال سخت و حساسی برای تعیین هزینه سبد معیشت کارگران است.

 

*** افزایش صد درصدی هزینه‌ها اقلام مصرفی سبد معیشت کارگران

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، ناصر چمنی با بیان این که  قرار بود در دومین جلسه کمیته دستمزد نماینده مرکز آمار ایران با گزارش کاملی از لیست اقلام مصرفی خانوار کارگری حضور یابد، اظهار کرد:

اما این اتفاق نیفتاد و اعلام شد برای آنکه نماینده مرکز آمار آخرین و دقیق‌ترین گزارش را به کمیته دستمزد ارائه دهد دی ماه نیز بگذرد و به بهمن ورود کنیم تا گزارش ۱۰ ماهه سال جمع‌بندی و ارائه شود.

 

نماینده کارگران در شورای عالی کار با اشاره به این که شرایط حاضر به گونه‌ای است که قیمتها لحظه به لحظه تغییر می‌کند، خاطرنشان کرد:

لذا اگر مرکز آمار ایران گزارش کامل و جامعی از هزینه‌های ۱۰ ماه گذشته ارائه دهد، به پیش‌بینی تورم نزدیک‌تر خواهد بود و بهتر می‌توانیم هزینه سبد معیشت کارگران را مشخص کنیم.

 

وی با تصریح بر این که لیستی که گروه کارگری از هزینه اقلام مصرفی سبد معیشت کارگران طی ۹ ماه گذشته به دست آورده تنها در بخش خوراکی‌ها ۷۶ و نیم درصد بوده است، افزود:

اگر به این لیست هزینه مسکن و اجاره بها نیز اضافه شود بیش از صد درصد افزایش می شود.

 

چمنی با بیان این که سال جاری سال سخت و حساسی برای تعیین سبد هزینه معیشت خانوارهای کارگری است، اظهار کرد:

مشخص است که گروه کارفرمایی تلاش خواهد کرد که مشکل تراشی کند ولی ما اعتقاد نداریم که کرونا به ضرر کارفرمایان تمام شده است چون بیشتر تولید کنندگان تا آنجا که توانسته اند روی کالاهایشان آورده اند و سود و درآمد بسیاری نصیبشان شده است.

چرا قالب پنیری که زمانی تا آخر برج مصرف می کردیم امروز آب رفته و در برابر افزایش قیمت‌ها، کیفیت و کمیت برخی از کالاها پایین آمده است؟

 

*** گزارش سازمان تامین اجتماعی در خصوص مزد منطقه‌ای

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، نماینده کارگران در شورای عالی کار در پایان از ارائه گزارش پژوهش‌های سازمان تامین اجتماعی در خصوص مزد منطقه‌ای در جلسه کمیته مزد خبر داد و اظهار کرد:

مرکز پژوهش‌های سازمان تامین اجتماعی مسئولیت تحقیق و پژوهش در زمینه مزد منطقه‌ای را برعهده گرفته است.

در این جلسه، گزارش اولیه‌ای در زمینه چگونگی منطقه‌ای شدن مزد ارائه کرد که گزارش خوبی بود و در نهایت مقرر شد تا طرح اولیه آن جهت مطالعه در اختیار اعضای کمیته مزد قرار گیرد و نقطه نظرات خود را در این مورد ارائه دهند.

 

ایسنا

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 + 16 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول