کد خبر:253488
پ
وزیر نیرو
وزیر نیرو:

۴ واحد تصفیه‌خانه فیروز بهرام در سال جاری به بهره‌برداری می‌رسد

وزیر نیرو از بهره‌برداری ۴ واحد تصفیه‌خانه فیروز بهرام در سال جاری خبر داد.

وزیر نیرو از بهره‌برداری ۴ واحد تصفیه‌خانه فیروز بهرام در سال جاری خبر داد.

 

*** طرح‌ آبرسانی به روستاها

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رضا اردکانیان در مراسم افتتاح طرح‌های آبرسانی به ۱۰۰ روستا در چهار استان کشور از محل تصفیه‌خانه فیروز بهرام تهران، اظهار داشت:

یکی از مشکلات و مباحث تهران با جمعیتی حدود ۱۱ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر و وسعت ۷۰ هزار هکتار همواره تصفیه خانه فاضلاب و مسیله بازچرخانی آب در آن مطرح است.

۲۲ واحد تصفیه‌خانه فاضلاب به عنوان مدول در پروژه تصفیه‌خانه برای تهران دیده شده که هشت هزار کیلومتر شبکه انتقال هم دارد.

اکنون از هشت‌هزار کیلومتر حدود هفت‌هزار کیلومتر آن اجرا شده و به این ترتیب ۹۰ درصد شبکه انتقال عملیاتی شد.

اکنون از یک میلیون و ۵۰ هزار انشعاب نیز حدود ۷۰۰ هزار به معنی ۷۰ درصد انشعاب‌ها نصب شده است.

 

*** بهره‌برداری ۴ واحد تصفیه‌خانه فیروز بهرام

 

وی در ادامه پیرامون تصفیه‌خانه جنوب تهران، بیان کرد:

امروز از ۲۲ تصفیه‌خانه که اندازه‌های متفاوتی دارند، بزرگترین آنها تصفیه‌خانه جنوب تهران با ۶ واحد که در مدار بهره‌برداری است و جمعیتی بیش از سه میلیون و ۵۰۰ هزار نفر را تحت پوشش قرار دارد.

چهار واحد آن نیز در تصفیه‌خانه فیروزبهرام است که در سال جاری به بهره‌برداری می‌رسد و جمعیت دو میلیون و ۱۰۰ هزار نفر دیگر را تحت پوشش قرار می‌دهد که بیشتر در مناطق غرب تهران سکونت دارند.

 

وزیر نیرو با بیان این‌که توقف در پویش امکان‌پذیر نیست و همه طرح‌ها در مرحله‌ بهره‌برداری است، گفت:

امروز آبرسانی به ۱۰۰ روستای کشور در چهار استان در برنامه پویش بود که افتتاح شدند و حدود ۶۳ هزار نفر روستایی هموطن از نعمت دسترسی به شبکه آب سالم بهره‌مند شدند.

 

 

بیشتر بخوانید:

بهره‌برداری از ۵۵ پروژه بزرگ صنعت آب و برق تا پایان سال جاری

ایجاد صندوق سرمایه‌گذاری مشترک با عراق

سطح مبادلات تجاری ایران و عراق به ۲۰ میلیارد دلار در سال می‌رسد

 

 

*** روستاهایی که به آب شرب متصل شده‌اند

 

اردکانیان درخصوص روستاهایی که به آب شرب متصل شده‌اند، تصریح کرد:

تعداد روستاهایی که در دولت دوازدهم به آب شرب متصل شده‌اند به ۱۲ هزار و ۴۳۷ روستا با جمعیتی معادل هشت میلیون و ۴۰۰ هزار نفر رسید و این برنامه آبرسانی نیز تا روزهای آخرفعالیت این دولت ادامه خواهد داشت.

جمعیت بهره‌مند در مناطق روستایی در این دولت به ۹ میلیون و ۳۰۰هزار نفر می‌رسد، ضمن آنکه  جمع پروژه‌های پویش تا امروز به ۱۹۹ پروژه رسیده و تا وعده ۲۵۰ پروژه، ۵۱ پروژه باقی مانده که تا پایان سال به بهره برداری خواهد رسید.

 

*** مصرف روانه گاز کشور

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، وزیر نیرو در پایان ضمن تاکید بر اینکه طرح‌های توسعه نیروگاهی کندی ندارند، اظهار کرد:

واقعیت این است که به زبان آمار و ارقام ظرفیت نصب شده نیروگاهی در دولت حاضر بطور متوسط نسبت به دوره‌های قبل از آن افزایش دارد.

دو سال متوالی است که اوج بار نسبت به سال قبل تنها یک درجه بوده است و این به معنای نه تنها توقف بلکه کندی طرح‌های نیروگاهی نیست.

آنچه نصب شده و تا پایان دولت نصب خواهد شد بالغ بر ۲۰ هزار مگاوات ظرفیت در طول هشت سال است که متوسط ۲۵۰۰ مگاوات نسبت به متوسط سال‌های قبل از آن در ادوار ۳۰ ساله که زیر ۲۰۰۰ مگاوات بود، افزایش قابل ملاحظه‌ای دارد.

در شرایط فعلی روزانه ۱۰۰۰ میلیون مترمکعب گاز مصرف می‌شود که ۶۰۰ میلیون مترمکعب مربوط به بخش خانگی است، در سال جاری از اول آذرماه تا دهم دی‌ماه ظرف ۴۰ روز نسبت به سال ۱۳۹۸ گاز خانگی در استان تهران ۱۵ درصد افزایش مصرف داشته که دو درصد به خاطر انشعابات جدید بوده و این افزایش مصرف بسیار بالا است و الان در شرایط کنونی باید برای این مسئله راه چاره‌ای در نظر گرفته شود.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت − دو =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول