اخبار برگزیده

کد خبر:253181
پ
وزیر نیرو
وزیر نیرو:

سطح مبادلات تجاری ایران و عراق به ۲۰ میلیارد دلار در سال می‌رسد

وزیر نیرو از تلاش ایران و عراق برای رساندن سطح مبادلات تجاری دو کشور به بیش از ۲۰ میلیارد دلار در سال خبر داد.

وزیر نیرو از تلاش ایران و عراق برای رساندن سطح مبادلات تجاری دو کشور به بیش از ۲۰ میلیارد دلار در سال خبر داد.

 

*** راهبرد اصلی‌ ایران؛ توسعه روابط با کشورهای همسایه

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رضا اردکانیان ۲۲ دی ماه در مراسم آغاز به کار چهارمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی و تجاری‎‌ایران و عراق، رسیدن به این هدف مستلزم رفع موانع گمرکی، پولی و بانکی، حمل و نقل پول و میدان دادن به بخش خصوصی دانست.

وی همچنین بر رفع موانعی مانند مسایل استاندارد، گمرک، تعرفه‌های ترجیهی و سایر اقدام‌های مشابه برای رسیدن به سطح مبادلات تجاری با ۲۰ میلیارد دلار در سال تاکید کرد.

این مستلزم میدان دادن وسیع به بخش‌های خصوصی دو کشور و باز کردن راه‌ها، برطرف کردن موانع، ‌ایجاد صندوق مشترک سرمایه‌گذاری در عرصه فعالیت‌ها و رفع موانعی است که بر سر مسائل حمل و نقل، ‌استاندارد، مسائل گمرکی، ‌تعرفه‌های ترجیحی و اقداماتی از این دست وجود دارد.

 

***  ایجاد تسهیلات برای بخش‌های خصوصی

 

وزیر نیرو هدف اصلی اجلاس چهارم کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی دو کشور ایجاد تسهیلات برای بخش‌های خصوصی دانست و گفت:

سه ماه پیش که با تصویب دولت ایران، ‌مسئولیت کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی دو کشور به وزارت نیرو محول شد، اولین برنامه ما این بود که بعد از ۶ سال اجلاس کمیسیون را برگزار کنیم که این توفیق امروز فراهم شد.

در زمینه فعالیت‌های تجاری و اقتصادی است و البته زمینه‌هایی هم برای توسعه‌های بیشتر در همکاری‌های سازمان‌های دولتی و برنامه‌ها و پروژه‌های مربوط به دستگاه‌های دولتی وجود دارد.

 

وی در ادامه، تصریح کرد:

امیدواریم در خلال مذاکراتی که امروز و فردا در چهار کمیته تخصصی این اجلاس که مربوط به خدمات فنی مهندسی، امور کنسولی، مسائل پولی و بانکی و نیز تجاری است به تصمیمات و توافق‌های مورد نیاز دست پیدا کنیم.

 

*** سرعت ‌دادن به پروژه‌های بین ایران و عراق

 

اردکانیان درباره کارهایی که از سوی ما مسئولان باید انجام شود، اظهار کرد:

سرعت ‌دادن به پروژه‌های بین دو کشور در زمینه‌های مختلف انرژی، حمل و نقل، مسائل گمرکی، همچنین فعالیت‌ها در عرصه‌های عمرانی و بهداشتی است، اما مهمتر از آن این که باید در سازمان‌های دولتی دقت کنیم تا ضوابط، مقررات، بروکراسی و نگاه‌های بخشی در سازمان‌ها مانع و مشکل برای بخش‌های خصوصی دو کشور فراهم نکند.

 

وزیر نیرو پیرامون زمینه‌ساز افزایش آسایش و امنیت خاطر دو ملت است، گفت:

این اجلاس بویژه همایش اقتصادی ایران و عراق که همایش گفتگوهای دو جانبه بخش‌های خصوصی دو کشور است فرصت خوبی باشد که بتوانیم در پایان دو روز، گزارش دلگرم کننده‌ای را به دو ملت ایران و عراق در جهت توسعه روابط اقتصادی که زمینه‌ساز افزایش آسایش و امنیت خاطر دو ملت است، عرضه کنیم.

 

وزیر نیرو به همراه وزیر تجارت عراق از نمایشگاه جانبی کالاهای اقتصادی ایران و عراق در محل ورودی ساختمان ستادی وزارت نیرو بازدید کردند.

 

*** راهبرد اصلی‌ ایران؛ توسعه روابط با کشورهای همسایه

 

اردکانیان، راهبرد اصلی ایران را توسعه روابط با کشورهای همسایه دانست و گفت:‌

آمادگی داریم تجربه‌های کسب شده خود را در اختیار همسایگان قرار دهیم.

حضور کارآفرینان، شرکت‌ها و بخش خصوصی ایران در کشورهای همسایه بیانگر همین سیاست راهبردی ایران است.

 

وی با بیان اینکه کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی ایران و عراق بعد از ۶ سال وقفه امروز دوباره آغاز به کار کرد، یادآور شد:

همزمان با سالگرد شهادت سرداران شهید سلیمانی و ابومهدی المهندس، ذلت دشمنان آنها را شاهد هستیم.

برگزاری این اجلاس، مسیر توسعه روابط تجاری و اقتصادی دو کشور را هموار تر خواهد کرد.

 

*** آمادگی ایران برای تشکیل صندوق سرمایه‌گذاری مشترک میان تهران و بغداد

 

وزیر نیرو به سفر رییس جمهوری کشورمان به عراق و سفر نخست وزیر عراق به تهران اشاره کرد و گفت:

امید است این اجلاس بتواند طرح های اجرایی مربوط به عملی کردن اهداف سیاسی دو کشور را به نتیجه برساند.

در حوزه صادرات خدمات فنی و مهندسی به عراق آمادگی داریم که امکان تشکیل صندوق سرمایه‌گذاری مشترک را بین دو کشور فراهم کنیم تا از این طریق بخش‌های خصوصی دو کشور بتوانند با امکان بیشتری طرح‌های خود را به اجرا دربیاورند.

 

وی در ادامه، خاطر نشان کرد:

در زمینه انرژی، برق و گاز و همچنین منابع آبی، آمادگی داریم توافق‌های انجام شده را عملیاتی و همچنین توافقنامه‌های جدیدی را در چارچوب موافقت‌نامه‌های قانونی موجود تدوین کنیم و همکاری‌های دو کشور در این دو عرصه نیز توسعه پیدا کند.

بعد از سفر رئیس جمهور ایران به عراق و سفر نخست وزیر فعلی و نخست وزیر سابق عراق به تهران و توافق‌هایی که در سطوح عالی میان رهبران دو کشور انجام گرفته امید است کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی بتواند طرح‌های اجرایی مربوط به عملی کردن منویات رهبران سیاسی دو کشور را به نتیجه برساند.

 

 

اخبار مهم صنایع:

ثبت بیش از ۱۰ میلیارد دلار پرونده در سامانه جامع تجارت پس از ابلاغیه‌های جدید صادراتی

خام فروشی یکی از مهم‌ترین چالش‌های صادرات است

اگر بانک مرکزی را مدیریت نکنیم بهبود صادرات محقق نمی‌شود

 

 

*** راهکار توسعه مناسبات تجاری 

 

وی با اشاره به اینکه برای توسعه مناسبات تجاری نیازمند موافقت‌نامه‌های متعددی هستیم، تصریح کرد:

از جمله اجتناب از اخذ مالیات مضاعف، تشویق و حمایت از سرمایه‌گذاری متقابل، تعرفه ترجیحی، همکاری‌های گمرکی و توافق‌هایی از این دست هستیم که امیدواریم مراحل تدوین، ‌امضا و پیگیری‌ آنها در دستور کار قرار بگیرد.

 

*** توسعه خطوط مواصلاتی بین ایران و عراق

 

وزیر نیرو در خصوص بحث توسعه خطوط مواصلاتی بین دو کشور و تسهیل امر حمل و نقل، اظهار کرد:

از جمله حمل یک سره کالا نقش مهمی در توسعه روابط تجاری خواهد داشت، امیدواریم با مذاکرات پیش رو و جلساتی که وزیر تجارت عراق با وزرای ایرانی و مقام‌های مسئول و همچنین با معاون اول رئیس جمهوری در خلال سفر خواهند داشت، قدم‌های خوبی نیز در این عرصه برداشته شود.

 

وی عنوان کرد که در عرصه مسائل بهداشتی و درمانی، آمادگی داریم ضمن عملیاتی کردن توافق‌های قبلی، در زمینه مبارزه با بیماری کووید ۱۹ هم در این ایام از امکاناتی که در کشور ما فراهم است خواهران و برادران عراقی نیز بهره‌مند باشند.

 

*** حضور تولیدکنندگان ایرانی در بازارهای کشورهای همسایه

 

وی پیرامون اینکه ایران، عمران و آبادانی و مصالح کشور خود را در عاری شدن منطقه از حضور بیگانگان می‌داند، گفت:

این امر مستلزم توسعه توانایی‌های مردم منطقه در رفع حوادث و نیازهای خودشان است.

از این حیث در راستای مصالح کشور ایران و همچنین منطقه آمادگی و اشتیاق داریم که همه تجربیات،‌ دانش و تخصص خود را در جهت رفع نیازهای همسایگان خود در طبق اخلاص عرضه کنیم که حضور شرکت‌ها و سرمایه‌گذاران و کارآفرینان و تولیدکنندگان ایرانی در بازارهای کشورهای همسایه دقیقا از همین سیاست و راهبرد سرچشمه می‌گیرد.

 

*** امیدواری وزیر نیرو از نتایج این اجلاس

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، وزیر نیرو در پایان ضمن امیدواریم درباره اینکه هر چه وسیع‌تر،‌ همسایگان ما به خوداتکایی در رفع نیازهای تخصصی خود برسند، اظهار کرد:

همانگونه که ما این مسیر را در چهار دهه گذشته با وجود جنگ نظامی و جنگ اقتصادی تحمیلی و همه تحریم‌ها پشت سر گذاشتیم و دستاوردهای ارزنده‌ای داشتیم با اشتیاق این توانمندی‌ها و تجربیات را در راستای مصالح خود و منطقه به خواهران و برادران خود در کشورهای همسایه عرضه می‌کنیم.

امیدواریم این اجلاس نقطه روشنی در زمینه توسعه روابط اقتصادی باشد و در آینده نزدیک شاهد به بار نشستن نتایج آن در عرصه کار و فعالیت در دو کشور باشیم.

 

 

انتهای پیام///

 

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 1 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول