کد خبر:253470
پ
مدیرعامل شرکت تولید نیروی برق حرارتی
مدیرعامل شرکت تولید نیروی برق حرارتی:

اولین تامین مالی تولیدکنندگان برق دولتی از بورس انرژی

مدیرعامل شرکت تولید نیروی برق حرارتی از اولین تامین مالی تولیدکنندگان برق دولتی از بورس انرژی خبر داد.

مدیرعامل شرکت تولید نیروی برق حرارتی از اولین تامین مالی تولیدکنندگان برق دولتی از بورس انرژی خبر داد.

 

*** اولین تامین مالی تولید کنندگان برق دولتی از بورس انرژی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، ‌محسن طرزطلب با اعلام آغاز مرحله نخست، اولین عرضه اولیه اوراق سلف موازی استاندارد برق بخش دولتی در روز جاری، افزود:

این عرضه اولیه نخستین تامین مالی صنعت برق در بخش دولتی است که در نماد معاملاتی سحرا و طی دو مرحله انجام می‌شود.

شرکت مادرتخصصی تولید برق حرارتی در راستای تامین مالی طرح‌های توسعه‌ای خود بنا دارد طی دو مرحله نسبت به انتشار و عرضه اولیه اوراق سلف موازی استاندارد برق به ارزش ۱۳ هزار و ۵۷۹ میلیارد ریال در بازار مشتقه بورس انرژی ایران اقدام کند که در گام نخست برابر با ۶ هزار ۵۷۹ میلیارد ریال از این اوراق امروز سه شنبه در این بازار با موفقیت عرضه اولیه شد.

 

*** نقش صندوق سرمایه‌گذاری اختصاصی بازارگردانی سهم آشنا یکم

 

وی با اشاره به جزییات این تامین مالی، اظهار داشت:

امروز دو میلیون و ۴۲۰ هزار و ۷۴۳ قرارداد سلف موازی استاندارد برق توسط شرکت مادر تخصصی تولید برق حرارتی به ارزش ۶ هزار و ۵۷۹ میلیارد ریال در نماد سحرا ۰۲۱ به روش حراج ناپیوسته در حالی عرضه شد که تعهد پذیره‌نویسی این اوراق به گروه خدمات بازار سرمایه سهم آشنا و شرکت تامین سرمایه امین اختصاص یافته است.

صندوق سرمایه‌گذاری اختصاصی بازارگردانی سهم آشنا یکم نیز نقش بازارگردان را برای این اوراق طی دوره عرضه ثانویه ایفا خواهد کرد که بر اساس امید نامه این عرضه اولیه، بازدهی سالانه این اوراق حداقل ۱۷.۵ درصد خواهد بود، همچنین این اوراق منضم به قراردادهای اختیار خرید و فروش تبعی بوده و دوره زمانی این قراردادها، دو سال پس از تاریخ شروع عرضه اولیه است.

 

مدیرعامل شرکت تولید نیروی برق حرارتی در ادامه، تصریح کرد:

اوراق سلف موازی استاندارد از سود بین دوره‌ای برخوردار نیست و در پایان دوره، خریدار می‌تواند با توجه به قیمت اوراق در سررسید و براساس قیمت اختیار خرید یا فروش تبعی نسبت به تحویل فیزیکی یا تسویه نقدی اقدام کند.

این اوراق از طریق کارگزاری امین آوید عرضه می‌شود و کارگزار بازارگردان نیز شرکت کارگزاری سهم آشنا است.

 

 

اخبار مهم صنایع:

درباره ارز ۴۲۰۰ تومانی، واقعیات را به مردم بگوییم

کلیات طرح توسعه و تولید پایدار زنجیره فولاد؛موافقان و مخالفان

موافق قیمت‌گذاری دستوری نبوده‌ام و نیستم

 

 

*** کسب مجوزات لازم برای انتشار اوراق سلف موازی استاندارد برق

 

طرز طلب با اشاره به اینکه این مساله نشان از انعطاف‌پذیری شرکت و کادر تامین مالی آن با توجه به محدودیت‌های موجود برای شرکت‌های دولتی است، اظهار امیدواری کرد:

با رفع محدودیت‌های شرکت‌های دولتی و هموار کردن مسیر استفاده از بازار سرمایه از طریق اصلاحات قوانین و مقررات می‌توان مسیر توسعه جدیدی را برای سنوات آتی ترسیم و پروژه‌های دولتی را به سرانجام رساند.

در این راستا شرکت مادر تخصصی در راستای استفاده از ظرفیت‌های قانونی و به استناد تبصره (۵) قانون بودجه سال ۹۹ کل کشور موفق به اخذ مجوزات لازم برای انتشار اوراق سلف موازی استاندارد برق به میزان ۱۳، ۵۷۹ میلیارد ریال طی دو مرحله اقدام شد.

 

*** عامل پیشرفت و توسعه ظرفیت در هر بخش؛ تمرکز بر سایر روش‌های تامین مالی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، مدیرعامل شرکت تولید نیروی برق حرارتی در پایان پیرامون مهمترین عامل توقف، یا افزایش دوران ساخت پروژه‌های دولتی، اظهار داشت:

اتکا شرکت‌های دولتی به منابع عمومی دولتی مهمترین عامل توقف، یا افزایش دوران ساخت پروژه‌های دولتی بوده به نوعی که بعضاً طرح یا پروژه دولتی دیگر توجیه‌پذیری اقتصادی ندارد از این رو تمرکز بر سایر روش‌های تامین مالی یکی از الزامات پیشرفت و توسعه ظرفیت در هر بخشی است.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 + 13 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول