کد خبر:253336
پ
بورس
مدیر عامل شرکت بورس تهران:  

رشد قابل توجه ارزش فعلی بازار سرمایه نسبت به سال ۹۸

مدیر عامل شرکت بورس تهران رشد قابل توجه ارزش فعلی بازار سرمایه نسبت به سال ۹۸ خبر داد.

مدیر عامل شرکت بورس تهران رشد قابل توجه ارزش فعلی بازار سرمایه نسبت به سال ۹۸ خبر داد.

 

*** رشد قابل توجه ارزش بورس 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، نشست بررسی چالش‌های حوزه بورس با حضور مسئولان بورس، فرابورس و اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس ۲۲ دی ماه ۹۹ در تالار بورس تهران برگزار شد.

علی صحرایی ضمن ارائه گزارشی آماری، ارزش فعلی بورس تهران را ۵۲ هزار میلیارد تومان دانست و اظهار کرد:

این رقم در مقایسه با سال ۹۸ رشد قابل توجهی داشته است.

 

مدیر عامل شرکت بورس تهران حضور نماینده‌ای از بازار سرمایه در دولت را ضروری دانست و خاطرنشان کرد:

برای ارتقای جایگاه بازارسرمایه در سازو کار تصمیم‌گیری اقتصادی کشور زمینه حضور منظم رییس سازمان بورس به عنوان نماینده بازارسرمایه در هیات دولت و شورای پول و اعتبار فراهم شود.

اگر این موضوع محقق شود، سیاست‌گذاران کشوری از تاثیرات تصمیمات خود بر بازارسرمایه درک مناسب‌تری پیدا می‌کنند و با ظرفیت‌های این بازار برای کمک به اقتصاد ملی بیشتر آشنا می‌شوند.

 

*** افزایش سود بانکی به بازار سرمایه لطمه می‌زند

 

وی با اشاره به این که ضروری است سیاست‌های پولی با انسجام و ثبات بازارسرمایه همسو باشند، تصریح کرد:

در شرایط کنونی هرگونه افزایش سود بانکی سبب خروج نقدینگی از بازارسرمایه می‌شود و به روند نزولی این بازار دامن می‌زند.

از سوی دیگر افزایش سود بانکی با افزودن بر بهای تمام شده منابع مالی در اختیار بانک‌ها در صورت عدم افزایش متناسب تسهیلات ارائه شده از سوی آن‌ها بر عملکرد مالی بانک‌ها تاثیر منفی گذاشته و سود عملیاتی آن‌ها را کاهش می‌دهد.

 

مدیرعامل شرکت بورس تهران با بیان اینکه بانک‌ها هم اکنون حدود هشت  درصد از ارزش بازار سرمایه تهران را به خود اختصاص داده‌اند، افزود:

همچنین بخش بسیاری از پورتفوی صندوق دارا یکم که در زمان پذیره‌نویسی نزدیک به سه میلیون و ۵۰۰ هزار سرمایه‌گذار را جذب خودکرده است از سهام بانک ها تشکیل شده و کاهش ارزش این صندوق به اعتماد سرمایه‌گذاران لطمه خواهد زد.

از این رو پیشنهاد می‌شود هرگونه تغییر در نرخ سود بانکی با هماهنگی میان بانک مرکزی، وزارت اقتصاد و سازمان بورس و اوراق بهادار انجام شود.

 

 

اخبار مهم صنایع:

موافق قیمت‌گذاری دستوری نبوده‌ام و نیستم

سبک جدیدی از جدول ۱۷ در لایحه بودجه ۱۴۰۰ 

گلوگاه اصلی صادرات کشور، بانک مرکزی است

 

 

 

وی در ادامه به اهمیت ساز و کار مناسب برای افزایش سطح دانش مالی در کشور  اشاره کرد و گفت:

حضور گسترده عموم مردم در بازارسرمایه رویداد خوشایندی است که می‌تواند پشتوانه‌ای برای اصلاح بنیادین اقتصاد ملی بوده و منابع مالی جدیدی را در اختیار دولت و بنگاه‌های خصوصی قرار دهد، اما این حضور بدون بهره‌گیری از دانش مالی لازم می‌تواند سبب بروز رفتار هیجانی در بازارسرمایه و لطمه به منابع مالی و اعتماد سرمایه‌گذاران شود.

 

صحرایی با تاکید بر این که توجه به ارتقای دانش مالی در کشور در راستای توسعه بازارسرمایه و اصلاح نظام تامین مالی کشور ضروری است، افزود:

از طرفی با توجه به وجود نهادها، سازمان‌ها و ارگان‌های متعدد و گوناگون در امر فرهنگ‌سازی، تدوین و تصویب قانون، مقررات یا اصول لازم الاجرا و نیز وجود نهادی مستقل که با بودجه و اختیارات کافی عهده دار افزایش سطح دانش مالی در کشور شود، ضروری است.

 

*** مسدودسازی ۲۱۵ ایستگاه معاملاتی متخلف

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، مدیرعامل بورس تهران در پایان درباره اقدامات نظارتی – حقوقی بازار در ۹ ماه نخست سال ۹۹، اظهار کرد:

تعداد پرونده‌های رسیدگی شده در این مدت ۱۲۴ پرونده بوده است که در ۳۴ مورد احکام تبرئه به دلیل معرفی بازارگردان صادر شده است، در ۴۷ مورد نیز پرونده‌ها منجر به صدور رای جزای نقدی و سلب صلاحیت مدیران شده است .

همچنین ۹۷۸ تذکر شفاهی و کتبی به کارگزارها و سهام‌داران عمده داده شد و در این مدت هزار و ۳۷۲ کد برخط متخلف و ۲۱۵ ایستگاه معاملاتی متخلف هم مسدود شدند.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × یک =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول