کد خبر:253019
پ
پیلتن
مدیرکل دفتر عربی و آفریقایی سازمان توسعه تجارت پاسخ داد

ارزش صادرات به عراق در ۹ ماهه سال جاری؛ رشد یا کاهش؟

دبیرکل دفتر عربی و آفریقایی سازمان توسعه تجارت، آمار مربوط به ارزش کل صادرات ایران به عراق در ۹ ماهه سال جاری را اعلام کرد.

دبیرکل دفتر عربی و آفریقایی سازمان توسعه تجارت، آمار مربوط به ارزش کل صادرات ایران به عراق در ۹ ماهه سال جاری را اعلام کرد.

 

*** سهم عراق از صادرات غیر نفتی ایران

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، فرزاد پیلتن در خصوص صاد‌رات ایران به عراق، اظهار کرد:

در ۹ ماهه سال جاری بازار عراق با ۲۳.۶ درصد از سهم صادر‌ات غیر نفتی در رتبه دوم کشورهای هدف صادراتی ایران و جایگاه نخست در میان کشورهای همسایه قرار داشت.

 

وی پیرامون عمده کالاهای صاد‌راتی ایران به عراق، گفت:

میله‌های آهنی، گوجه فرنگی، هندوانه، کولرهای آبی، رب گوجه‌فرنگی، قطعات توربین‌های بخار، پنیر، بیسکوییت، شکلات و شیرینی، مواد پلاستیکی، پسته، لوازم سر میز آشپزخانه، اوره، تخم خوراکی، لوازم خانه‌داری از پلاستیک، سیب تازه، بستنی، نان، خربزه، صفحات پلیمری، کف‌پوش‌ها، سیمان، خامه و شیر مهمترین اقلام صادراتی غیر نفتی از ایران به عراق محسوب می‌شوند.

 

*** موانع صاد‌رات به عراق

 

پیلتن در خصوص موانع صادر‌ات ایران به عراق، خاطرنشان کرد:

بسته شدن پایانه‌ها و بازارچه‌های تجاری مرزی دو کشور به مدت حدود سه ماه و همچنین تعطیلی رویدادهای تجاری مانند برگزاری نمایشگاه‌ها و همایش‌های تجاری، مبادله هیات‌های تجاری با عراق به مدت حدود یک سال به دلیل شرایط ناشی از شیوع ویروس کرونا، محدودیت‌های صادراتی در حوزه فولاد، تشدید محدودیت‌ها و ممنوعیت‌های وارداتی عراق در حوزه محصولات کشاورزی،کاهش صادر‌ات محصولات لبنی در مقایسه با سال ۹۸ از جمله مهمترین موانع صادر‌ات به عراق بود.

 

 

همچنین بخوانید:

افتتاح حساب یورویی در عراق برای ذخیره طلب‌های ایران

برگزاری اولین نمایشگاه مجازی اختصاصی صادرات کالای ساخت ایران به عراق

برگزاری نمایشگاه اختصاصی ایران در اقلیم کردستان عراق در اسفندماه سال جاری

 

 

*** جبران کاهش صادرات

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، دبیرکل دفتر عربی و آفریقایی سازمان توسعه تجارت در پایان با اشاره به برگزاری نمایشگاه‌های محصولات ایرانی در عراق، اظهار کرد:

سازمان توسعه تجارت ایران با برنامه‌ریزی برای برگزاری دو نمایشگاه اختصاصی در بغداد و اربیل، یک پاویون نمایشگاهی در سلیمانیه، یک نمایشگاه مجازی در اسفندماه ۹۹، بهره‌گیری از فرصت برگزاری کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور در تهران، تقویت فعالیت‌های میز عراق و رایزن بازرگانی خود در بغداد و همچنین تقویت زیرساخت‌های صاد‌راتی در استان‌های مرزی با عراق، در تلاش است نسبت به جبران کاهش صادرات ناشی از شرایط مزبور تا پایان سال جاری اقدام کند.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 2 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول