کد خبر:253053
پ
همتی
رئیس کل بانک مرکزی در دیدار با قائم مقام وزیر امور خارجه کره جنوبی:

کره جنوبی در قبال ایران رفتار مستقلی داشته باشد/ نسبت به ادامه توقف دارایی‌هایمان بی تفاوت نخواهیم بود

رئیس کل بانک مرکزی در دیدار با قائم مقام وزیر امور خارجه کره جنوبی بر استقلال رفتار کره جنوبی در قبال منابع ایران در این کشور تاکید کرد.

رئیس کل بانک مرکزی در دیدار با قائم مقام وزیر امور خارجه کره جنوبی بر استقلال رفتار کره جنوبی در قبال منابع ایران در این کشور تاکید کرد.

 

*** توقف منابع ایرانی در کره جنوبی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع،‌ عبدالناصر همتی در دیدار با چوی جونگ کان، قائم مقام وزیر امور خارجه کره جنو‌بی ضمن ابراز امیدواری در خصوص نتایج این مذاکرات، اظهار کرد:

بانک‌های کشور کره جنوبی سال‌ها است منابع ما را در این کشور متوقف کرده‌اند و موضوع را تعیین تکلیف نمی‌کنند و حتی به سپرده ما سود نیز تعلق نگرفته است.

 

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه مسدود شدن پول کشور در کره جنو‌بی چالش اصلی ما با این کشور است، عنوان کرد:

ما در سایر کشورها نیز منابعی داشتیم و علی رغم تحریم‌های آمریکا از آن‌ها استفاده کردیم و به آن‌ها دسترسی داشتیم، اما در مورد کره جنو‌بی که یکی از شرکای تجاری مهم و اصلی ایران بوده است، هنوز نتوانستیم به منابعمان در این کشور دسترسی داشته باشیم.

 

 

همچنین بخوانید:

کره جنوبی اقدامی برای پرداخت بدهی به ایران نکرده است

کره جنوبی دارایی‌های مسدود شده ایران را ۹٫۲ میلیارد دلار اعلام کرد

توقیف یک فروند کشتی کره جنوبی در آب‌های خلیج فارس

 

 

*** آیا کره ۷ میلیارد دلار ایران را پس می‌دهد؟

 

همتی با اشاره به سفر سال پیش خود به سئول، گفت:

یک سال و نیم پیش با مقامات کره جنو‌بی و از جمله معاون نخست وزیر و وزیر اقتصاد آن کشور درباره این موضوع مذاکراتی داشتم و آنها قول مساعدت و همکاری دادند که متأسفانه عملیاتی نشد.

حتی نامه‌نگاری‌هایی نیز با مقامات کره‌ای انجام شد که علی‌رغم قول و قرارها نتیجه‌ای در پی نداشت و ما نتوانستیم از منابعمان حتی برای خرید کالا و دارو استفاده کنیم.

 

رئیس کل بانک مرکزی در ادامه افزود:

هفت میلیارد دلار حق طبیعی و مسلم ملت ایران بیش از دو سال است در بانک‌های کره جنوبی متوقف شده است و البته امیدوارم این مساله که مانعی بر سر روابط ایران وکره جنو‌بی است هر چه سریع تر برطرف شود و قطعاً هدف اصلی این مذاکرات نیز حل مشکل بانکی است.

 

رئیس شورای پول و اعتبار، درخصوص عملکرد کشور کره جنوبی در قبال منابع ایران در این کشور، تصریح کرد:

این رفتار کشور کره جنو‌بی خطای بزرگی است و اساساً این نکته که کره با تبعیت از دستور کشوری ثالث پول ایران را مسدود کند غیرقابل قبول است.

 

*** شرکای تجاری باید در شرایط حساس و سخت در کنار یکدیگر باشند

 

به گزارش خبرگزاری صنایع،‌  رئیس کل بانک مرکزی در پایان با بیان اینکه کره جنوبی نباید به آمریکایی‌ها اعتماد کند، اظهار داشت:

معتقدم کره جنو‌بی نباید مبنای روابط قدیمی و صمیمی خود با ایران را بر اساس روابط سایر کشورها و شخصی همچون ترامپ قرار دهد.

تأکید می‌کنم شرکای تجاری باید در شرایط حساس و سخت در کنار یکدیگر باشند و الا درشرایط عادی دادن اجازه برداشت از حساب‌ها که هنری نیست بر همین مبنا ما نیز انتظار داریم دولت کره جنوبی به صورت مستقل و بدون در نظر گرفتن دستورات دولت درحال اخراج آمریکا در این باره تصمیم‌گیری کند.

در صورتی که این موضوع حل نشود برای احقاق حقوقمان و استفاده از حق طبیعی و منابعمان در کره، پیگیری‌های حقوقی را که شروع کرده‌ایم ادامه خواهیم داد.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 + سیزده =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول