کد خبر:252699
پ
آغاز احصای هزینه‌های سبد معیشت کارگران
خبرگزاری صنایع گزارش می‌دهد:

آغاز احصای هزینه‌های سبد معیشت کارگران از سوی دولت

دومین جلسه کمیته مزد ۲۱ دی ماه برگزار می‌شود و قرار است نماینده مرکز آمار گزارشی از هزینه‌های اقلام خوراکی سبد معیشت کارگران را ارائه کند.

در دومین جلسه کمیته مزد که در ۲۱ دی ماه برگزار می‌شود، قرار است نماینده مرکز آمار گزارشی از هزینه‌های اقلام خوراکی سبد معیشت کارگران را ارائه کند.

 

*** مخالفت دولت با اجرای مزد منطقه‌ای و مزد صنوف

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، اولین جلسه کمیته مزد ۹ دی ماه ۹۹ با حضور شرکای اجتماعی برگزار شد.

یکی از درخواست‌های نمایندگان کارفرمایی در آن جلسه اجرای مزد منطقه‌ای و مزد صنوف بود که با مخالفت دولت و کارگری مواجه شد.

 

*** تعیین حداقل دستمزد سال ۱۴۰۰ 

 

بعد از برگزاری آن جلسه بود که معاون روابط کار وزیر کار، گفت:

تعیین حداقل دستمزد سال ۱۴۰۰ کارگران بدون در نظر گرفتن مباحث مزد منطقه‌ای است و نقطه نظرات افراد راجع به تعیین حداقل مزد، هیچ تغییری را در ساز و کار تعیین حداقل مزد سال ۱۴۰۰ ایجاد نخواهد کرد.

از آنجایی که یکی از موارد مطرح در جلسه استناد به داده‌های آماری متقن و به روز بود.

 

شاکرمی با اشاره به اینکه مقرر شد در سال جاری نمایندگان مرکز آمار به نمایندگی از دولت گزارش‌های آماری درباره سبد معیشت کارگران را ارائه کنند، اظهار کرد:

به عبارتی تعیین هزینه سبد معیشت به عهده دولت است و نمایندگان کارگران و کارفرمایان درباره آن اعمال نظر خواهند کرد.

سال‌های گذشته نمایندگان کارگران و کارفرمایان هزینه سبد معیشت را مشخص می کردند و دولت اعمال نظر می‌کرد، اما با توجه به اینکه استناد به دادهای رسمی و متقن ملاک اصلی برای تعیین سبد معیشت است, مقرر شده است که مسئولیت این کار سال ۹۹ بر عهده دولت و مرکز آمار باشد.

 

 

اخبار مهم صنایع:

آمادگی مجلس برای برخورد قانونی با وزارت صنعت

وزارت صنعت، مسئول توقف صادرات محصولات ذوب آهن است

آمادگی مجلس برای برخورد قانونی با وزارت صنعت

 

 

*** تعیین سبد معیشت از سوی دولت

 

نماینده مجمع عالی کارگران در شورای عالی کار درباره برگزاری جلسه کمیته مزد در تاریخ دوشنبه ۲۲ دی ماه ۹۹، گفت:

طبق آنچه در جلسه اول به توافق شرکای اجتماعی رسیده است، قرار است که نماینده مرکز آمار در جلسه گزارشی از لیست اقلام مصرفی سبد معیشت کارگران را ارائه کند تا ملاک برای احصای هزینه‌های سبد معیشت شود.

با توجه به اینکه هزینه‌های سبد معیشت کارگران در سال جاری بسیار افزایش یافته است و حقوق فعلی به هیچ روشی جوابگوی هزینه های زندگی کارگران نیست، عدد و رقم سبد معیشت فاصله زیادی با حقوق دارد.

 

تاجیک در ادامه، بیان کرد:

برای ورود به جلسه شورای ‌عالی کار و چانه‌زنی دستمزد، عدد و رقم را با دقت محاسبه می کنیم و با درصدهای ناپخته به جامعه کارگری صدمه نمی زنیم.

به شخصه بحث و بررسی درباره اعداد را به بعد از آغاز جلسات رسمی محدود می‌کنم و تا قبل از آغاز جلسات رسمی به این موضوع نمی پردازم.

جلسات کمیته مزد چارچوب خاص خود را دارند، منطقی نیست که در همان جلسه اول خواستار افزایش صد در صدی حقوق شویم. ما به دنبال تأمین سبد معیشت خانوار کارگری مطابق ماده ۴۱ قانون کار و استناد به بندهای قانونی ماده ۴۱ هستیم.

 

*** سبد معیشت تنها ۳۰ درصد هزینه‌های زندگی را پوشش می‌دهد

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، معاون روابط کار در هفته‌های گذشته درباره عدد و رقم سبد معیشت، بیان کرده بود:

در مورد هزینه‌های سبد معیشت باید گفت عددی که کمیته مزد شورای عالی کار آن را محاسبه می‌کند.

بدلیل‌ عدم توانایی و آمادگی واحدهای تولیدی و صنعتی و شرایط اقتصادی کشور، کامل در تعیین دستمزد لحاظ نشده است.

سال ۹۸ نیز عدد و رقمی که به عنوان هزینه معیشت در کمیته دستمزد به دست آمد حدود ۴ میلیون و ۹۴۰ هزار تومان بود, اما دستمزد در بهترین حالت با تمام مزایا نزدیک ۳ میلیون تومان رسید، البته این فاصله اسمی صرفا‌ عقب ماندگی مزدی کارگران نیست, با افزایش چند باره قیمت‌های کالاهای مصرفی که در سبد معیشت کارگران تأثیر مستقیم دارد، هزینه‌های زندگی کارگران بسیار بیشتر از این است و در حال حاضر سبد معیشت تنها ۳۰ درصد هزینه‌های زندگی را پوشش می‌دهد.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 3 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول