کد خبر:252788
پ
علی کیانی‌راد
رئیس مؤسسه اقتصاد کشاورزی وزارت جهاد:

رشد سالانه سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی به حدود منفی ۱۱ درصد رسید

رئیس مؤسسه اقتصاد کشاورزی وزارت جهاد، رشد سالانه سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی را حدود منفی ۱۱ درصد اعلام کرد.   *** کاهش سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی از سال ۹۰ تا ۹۸   به گزارش خبرگزاری صنایع، علی کیانی‌راد درباره سرمایه‌گذاری در حوزه کشاورز‌ی، اظهار کرد: روند سرمایه‌گذاری دولتی و خصوصی در حوزه کشاو‌رزی در دوران […]

رئیس مؤسسه اقتصاد کشاورزی وزارت جهاد، رشد سالانه سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی را حدود منفی ۱۱ درصد اعلام کرد.

 

*** کاهش سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی از سال ۹۰ تا ۹۸

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، علی کیانی‌راد درباره سرمایه‌گذاری در حوزه کشاورز‌ی، اظهار کرد:

روند سرمایه‌گذاری دولتی و خصوصی در حوزه کشاو‌رزی در دوران تحریم‌های اقتصادی با نوسانات زیادی همراه بوده است.

 

وی با اشاره به روند سرمایه‌گذاری در دور نخست تحریم‌ها از سال ۹۰ تا ۹۲، بیان داشت:

بر اساس اطلاعات منتشر شده توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، میزان سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی در سال ۹۰ به قیمت ثابت سال ۱۳۹۰ بالغ بر ۸۷ هزار میلیارد ریال بوده است که در سال ۹۸ این رقم به ۳۵ هزار میلیارد ریال کاهش یافته است که به طور متوسط سالانه رشد ۱۰.۸- درصدی را نشان می‌دهد.

 

کیانی‌راد در ادامه افزود:

در سال ۹۱ مبلغ ۵۵ هزار میلیارد ریال و در سال ۹۲ مبلغ ۵۹ هزار میلیارد ریال سرمایه‌گذاری در بخش کشاو‌رزی انجام شده که به ترتیب کاهش ۳۸ درصدی و افزایش ۷ درصدی نسبت به سال ما قبل خود داشته است.

در دوره مذاکرات برجام در سال ۹۳ میزان سرمایه‌گذاری در حوزه کشاو‌رزی با رشد ۳ درصدی نسبت به سال ۹۲ به مبلغ ۶۱ هزار میلیارد ریال رسیده است.

 

وی درباره روند سرمایه‌گذاری در دوره توافق برجام از سال ۹۴ تا ۹۶، گفت:

در سال ۹۴ مبلغ ۳۷ هزار میلیارد ریال در بخش کشاورزی سرمایه‌گذاری صورت گرفته است که نسبت به سال قبلی آن، ۳۹ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

 

رئیس مؤسسه اقتصاد کشاورز‌ی وزارت جهاد، میزان سرمایه‌گذاری در این حوزه را در سال‌های ۹۵ مبلغ ۴۵ هزار میلیارد ریال و در سال ۹۶ مبلغ ۴۱ هزار میلیارد ریال به قیمت ثابت سال ۱۳۹۰ عنوان کرد و اذعان داشت:

میزان سرمایه گذاری به ترتیب در سال‌های فوق، رشد ۲۲ درصدی و کاهش ۹ درصدی داشته است.

با خروج آمریکا از توافق برجام و تشدید تحریم‌ها در سال ۹۷ شاهد کاهش ۷ درصدی و در سال ۹۸ کاهش ۸ درصدی سرمایه گذاری در بخش کشاورز‌ی بوده ایم.

 

*** روند سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی از سال ۹۰ تا ۹۸

 

کیانی‌راد در تحلیل روند سرمایه‌گذاری در حوزه کشاور‌زی، اظهار داشت:

بررسی روند سرمایه‌گذاری در این بخش از سال ۹۰ تا ۹۸ نشان می‌دهد که تحت تأثیر شوک‌های برون‌زای اقتصادی که مهمترین آن تحریم‌ها بوده است، رشد سرمایه‌گذاری اعم از دولتی و خصوصی با تشدید تحریم‌ها کاهش یافته است.

 

وی در همین حال به کاهش سهم سرمایه‌گذاری‌های انجام شده در بخش کشاور‌زی نسبت به کل سرمایه‌گذاری انجام شده در اقتصاد ایران در سال‌های ۹۰ تا ۹۸ اشاره کرد و گفت:

سهم سرمایه‌گذاری در این بخش نسبت به کل اقتصاد در سال ۹۰ حدود ۵.۱ درصد، سال ۹۱ عدد ۴ درصد، سال ۹۲ حدود ۴.۶ درصد و سال ۹۳ عدد ۴.۴ درصد بوده است.

کیانی‌راد، سهم سرمایه گذاری صورت گرفته در بخش کشاورزی نسبت به کل اقتصاد کشور در سال ۹۴ را ۳.۱ درصد، سال ۹۵ حدود ۳.۹ درصد و سال ۹۶ را ۳.۵ درصد عنوان کرد.

 

وی در ادامه افزود:

سهم سرمایه‌گذاری‌های انجام شده در بخش کشاور‌زی نسبت به کل اقتصاد کشور در سال‌های ۹۷ و ۹۸ به ترتیب ۳.۷ درصد و ۳.۶ درصد بوده است.

نگاهی به این آمارها نشان می‌دهد که با شروع دور نخست تحریم‌های اقتصادی در سال‌های ۹۰ و ۹۱ سهم سرمایه‌گذاری در بخش کشاو‌رزی نسبت به کل اقتصاد کشور کاهش و در سال ۹۲ این سهم افزایش می‌یابد.

پس از توافق برجام، سهم سرمایه‌گذاری در حوزه کشاورزی نسبت به کل اقتصاد کشور به ۳.۹ درصد می‌رسد و بعد از آن با تشدید تحریم‌ها، روند کاهشی را طی می‌کند.

 

 

اخبار مهم صنایع:

لغو مجوز کارگزاری ‌ها در صورت عدم تجمیع مجوزها

لایحه تجارت، چندوجهی است

آمادگی مجلس برای برخورد قانونی با وزارت صنعت

 

 

*** سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی نسبت به بخش صنعت و معدن

 

کیانی‌راد با بیان این که در همین مدت هشت ساله، سهم سرمایه‌گذاری انجام شده در بخش صنعت و معدن از کل اقتصاد کشور در مقایسه با این سهم در بخش کشاورزی ۳ تا ۴ برابر بوده است، اظهار داشت:

بر اساس اطلاعات بانک مرکزی، سهم سرمایه‌گذاری انجام شده در بخش صنعت و معدن نسبت به کل اقتصاد کشور از ۱۷.۲ درصد در سال ۹۰ به ۱۲.۳ درصد در سال ۹۸ کاهش یافته است.

 

وی با اشاره به سهم سرمایه‌گذاری بخش صنعت و معدن، خاطرنشان کرد:

هرچند سهم سرمایه‌گذاری در بخش صنعت و معدن نسبت به کل اقتصاد کشور روند کاهشی داشته، اما با این حال سهم این بخش در مقایسه با سهم سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی نسبت به کل اقتصاد کشور که از عدد ۵.۱ درصد در سال ۹۰ به ۳.۶ درصد در سال ۹۸ رسیده، بیشتر است.

 

*** جهت‌گیری اقتصاد به سمت بخش خدمات

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رئیس مؤسسه اقتصاد کشاورزی وزارت جهاد در پایان پیرامون سرمایه‌گذاری در بخش خدمات، اظهار کرد:

در این هشت سال تحریم، سهم سرمایه‌گذاری در بخش خدمات نیز نسبت به کل سرمایه‌گذاری اقتصاد کشور از ۷۶.۲ درصد در سال ۹۰ به ۸۲.۷ درصد در سال ۹۸ افزایش یافته است و مقایسه سهم سرمایه گذاری در سه بخش کشاورزی، صنعت و معدن و خدمات نشان می‌دهد اقتصاد ما، تولید پایه نیست بلکه بیشتر به سمت خدمات جهت‌گیری دارد.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 + نه =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول