کد خبر:252865
پ
۶۱۸۲۳۵۱۹
خبرگزاری صنایع گزارش می‌دهد:

روز تاریخی سنگ‌آهنی‌ها در بورس کالا رقم خورد

۳۵ هزار تن سنگ‌آهن هماتیتی، ۲۱ دی ماه ۹۹ در بورس کالا با گذر از نرخ دستوری سال ۹۸ معامله شد و روز تاریخی سنگ‌آهنی‌ها در بورس کالا رقم خورد.

۳۵ هزار تن سنگ‌آهن هماتیتی، ۲۱ دی ماه ۹۹ در بورس کالا با گذر از نرخ دستوری سال ۹۸ معامله شد و روز تاریخی سنگ‌آهنی‌ها در بورس کالا رقم خورد.

 

*** بالا رفتن سنگ آهن از نرخ دستوری سال ۹۸

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، در معاملات ۲۱ دی ماه ۹۹ بورس کالا کنسانتره سنگ آهن از قیمت دستوری تعیین شده در سال ۹۸ فاصله گرفت و به ۱۸ درصد نرخ شمش فولاد خوزستان معامله شد.

این همان خواسته فعالان این حوزه بود که بارها اعلام کرده بودند که فروش به قیمت ۱۶ درصد شمش فولاد، تا ۱۹ درصد بالا برود.

 به همین دلیل می‌توان ۲۱ دی ماه را روز تاریخی سنگ‌آهنی‌ها در بورس کالا دانست.

تا پیش از این، نرخ دستوری کنسانتره ۶۶ درصدی سنگ آهن، ۱۶ درصد نرخ معاملات شمش فولاد خوزستان تعیین شده بود در حالی است که نسبت جهانی آن ۵۰ درصد بیش از نرخ معامله شده در داخل بوده است.

با ابلاغ شیوه‌نامه ساماندهی عرضه و تقاضای زنجیره فولاد، امکان عرضه محصولات معدنی در بورس کالا فراهم شد و اکنون قیمت‌ها به سطح واقعی خود براساس عرضه و تقاضای بازار نزدیک می‌شوند.

نکته قابل توجه این است که  سنگ‌آهن معامله شده از نوع هماتیتی بوده و پیش‌بینی می‌شود سنگ‌آهن مگنتیت، نسبت قیمتی به ۲۰ درصد سنگ آهن شمش فولاد خوزستان افزایش یابد.

تغییر نسبت‌های قیمتی و حذف قیمت‌گذاری دستوری یکی از مطالبات مهم فعالان معدنی در جهت افزایش سرمایه‌گذاری و توسعه معادن بوده است.

۲۱ دی ماه ۹۹ ، ۳۵ هزار تن سنگ‌آهن هماتیتی معامله شده است.

 

*** قیمت‌گذاری دستوری سنگ آهن عامل کاهش سرمایه‌گذاری

 

عضو کارگروه تخصصی شورای عالی معادن و نایب رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق ایران درباره قیمت‌گذاری دستوری سنگ آهن، اظهار کرد:

معادن سنگ‌آهن به دلیل قیمت‌گذاری دستوری در گذشته با عدم‌النفع و تعطیلی مواجه شده و سرمایه‌گذاری در این حوزه به شدت کاهش یافته بود.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، سجاد غرقی در پایان با بیان این که وزارت صمت با درک واقعیات زنجیره آهن و فولاد، نسبت به عرضه محصولات معدنی در بورس کالا اصرار کرد، افزود:

به همین دلیل در بورس کالا ۲۱ دی ماه شاهد تعیین قیمت بر اساس نظام عرضه و تقاضا بودیم.

امیدوار هستیم با ادامه این روند، زنجیره آهن و فولاد به صورت متوازن توسعه یابد.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده + یازده =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول