کد خبر:252550
پ
ارونقی
معاون فنی گمرک ایران:

وزارت صنعت، مسئول توقف صادرات محصولات ذوب آهن است

معاون فنی گمرک ایران، وزارت صنعت را مسئول توقف صادرات محصولات ذوب آهن عنوان کرد.

معاون فنی گمرک ایران، وزارت صنعت را مسئول توقف صادرات محصولات ذوب آهن عنوان کرد.

 

*** صادرات شرکت سهامی ذوب آهن اصفهان

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، مهرداد جمال ارونقی با اعلام این موضوع که شرکت سهامی ذوب آهن اصفهان از ابتدای سال جاری تا ۲۰ دی‌ماه بیش از ۱۵۰۰ فقره اظهارنامه صادراتی به گمرک ارائه کرده است، اظهار داشت:

این شرکت ۷۳۲ هزار تن کالا به ارزش بیش از ۲۸۰ میلیون دلار را در کمترین زمان ممکن از گمرکات کشور صادر کرده است.

اقلامی مانند شمش از آهن و فولاد، پروفیل، انواع مواد برای ساخت الکترود ، پرلیت و چدن خام عمده محصولات صادراتی شرکت ذوب آهن اصفهان از ابتدای سال جاری تاکنون بوده است.

 

معاون فنی گمرک در ادامه افزود:

طی این مدت ۷۹۲ اظهارنامه صادراتی، مربوط به میله آهن و ۶۶۰ اظهارنامه مربوط به صادرات پروفیل بوده است.

باید توجه داشت این شرکت از تسهیلاتی مانند گمرک اختصاصی برای صادرات بهره‌مند بوده است و همچنین شرایط ارزیابی در محل برای این شرکت صادراتی فراهم شده است.

همین طور با توجه به قرار گرفتن نام شرکت ذوب آهن اصفهان در فهرست فعالان مجاز اقتصادی ۱۸‌ مورد انواع تسهیلات گمرکی نیز برای این شرکت لحاظ شده است.

 

*** ذوب آهن اصفهان در انتظار صدور مجوز از سوی وزارت صنعت

 

ارونقی با اشاره به انتشار مصوبه هیئت مدیره ذوب آهن در خصوص ممانعت گمرک از صادرات محموله‌های این شرکت، متذکر شد:

هیچ گونه توقفی در روند صادرات کالاهای این شرکت از سوی گمرک ایران وجود نداشته است، این درحالی است که طبق تصمیمات هفتاد و نهمین جلسه کارگروه تنظیم بازار در تاریخ پنجم اسفند ماه ۱۳۹۸ که از سوی معاون بازرگانی وزارت صنعت و دبیر کارگروه تنظیم بازار به گمرکات ابلاغ شده است، صادرات کلیه محصولات فولادی از قبیل، شمش، اسلب، میلگرد و غیره منوط به تایید مجوز از سوی وزارت صنعت انجام شده است.

 

وی در ادامه، تأکید کرد:

اگر آن وزارتخانه نسبت به صدور مجوز صادراتی اقدام کند گمرک نیز در اسرع وقت نسبت به انجام تشریفات گمرکی محموله‌های صادراتی شرکت اقدام خواهد کرد، اما با عدم تایید سیستمی وزارت صنعت، امکان صادرات برای این شرکت وجود نداشته است.

 

ذوب آهن

 

 

همچنین بخوانید:

هشدار ذوب‌آهن اصفهان به گمرک ایران

افزایش توان صادراتی و بهبود ارزش‌افزوده محصولات ذوب‌آهن اصفهان

آمادگی ذوب‌ آهن اصفهان برای تولید ریل سوزنی خطوط مترو

 

 

*** اقدامات لازم در حال انجام است

 

معاون فنی گمرک در پایان پیرامون صدور مجوز صادرات برای شرکت ذوب آهن، اظهار کرد:

هرچند با تطویل در صدور مجوز صادرات از سوی وزارت صنعت، صادرات شرکت ذوب آهن با ایستایی‌هایی مواجه شده است، اما پیگیری‌ها نشان می‌دهد اقدامات لازم برای صدور مجوزهای صادراتی محموله‌های در گمرک مانده، از سوی وزارت صنعت در حال انجام می‌باشد.

این موضوعات به تایید مدیران شرکت ذوب آهن اصفهان رسیده و بر این اساس، طی نامه هجدهم دی‌ماه، توضیحات مربوط به اقدامات وزارت صنعت و گمرک، از سوی مدیرعامل شرکت مزبور ارائه شده است.

 

ذوب آهن

 

*** ممنوعیت صادرات شرکت ذوب آهن

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، لازم به ذکر است، چندی پیش به صورت غیر قابل انتظاری همزمان با موج مخالفت فعالان بازار سرمایه با بخشنامه وزارت صنعت در خصوص عرضه فولاد در بورس کالا، مصوبه‌ای از هیئت مدیره شرکت ذوب آهن در فضای مجازی منتشر شد که حواشی زیادی در خصوص ممنوعیت صادرات محصولات شرکت ذوب آهن و نقش دستگاه‌های دولتی به همراه داشت.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده − هفت =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول