کد خبر:252600
پ
علی قائدی
معاون دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی:

پیشنهاد افزایش وام مسکن ملی به ۱۵۰ میلیون تومان

معاون دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی، پیشنهاد افزایش وام مسکن ملی به ۱۵۰ میلیون تومان را عنوان کرد.

معاون دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی، پیشنهاد افزایش وام مسکن ملی به ۱۵۰ میلیون تومان را مطرح کرد.

 

*** آغاز ثبت‌نام متقاضیان مرحله جدید طرح ملی مسکن

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، علی قائدی پیرامون آغاز ثبت‌نام متقاضیان مرحله جدید طرح ملی مسکن، اظهار کرد:

ما در انتهای سال ۹۸، دو مرحله ثبت‌نام در طرح اقدام ملی مس‍کن داشتیم که این ثبت‌نام‌ها در ۳۱ استان و بالغ بر ۵۰۰ شهر صورت پذیرفت.

از همان ابتدا در بعضی مناطق شهری، تقاضا وجود داشت، اما چون درباره تأمین زمین اطمینان نداشتیم، ثبت‌نامی صورت ندادیم تا اینکه در فاصله زمانیِ از انتهای سال ۹۸ تاکنون تلاش‌هایی شد تا زمین تأمین شود و نتیجه این تلاش‌ها این شد که در ۲۲ استان و برای ۲۰۰ شهر زمین تأمین شد و ما برای این شهر‌ها ثبت‌نام خواهیم داشت.

در این دوره، ظرفیت باز است و از متقاضیان به هر تعدادی که در هر شهری وجود داشته باشد، ثبت‌نام می‌کنیم لذا محدودیت ثبت‌نام وجود ندارد.

ثبت‌نام متقاضیان از ۱۸ دی شروع شده است و به‌مدت یک هفته ادامه دارد.

 

*** طرح اقدام ملی مسکن

 

وی در خصوص طرح اقدام ملی مسکن، تصریح کرد:

ما در قالب طرح اقدام ملی مس‍کن، متعهد هستیم که ۴۰۰ هزار واحد مسکونی را تأمین کنیم.

در مرحله اول و دوم که قبل از عید نوروز صورت گرفت، ۸۰۰ هزار نفر ثبت‌نام کردند، از این تعداد، ۵۰ درصد واجد شرایط بودند که تا الآن حدود ۱۲۸ هزار نفر از این افراد واریز وجه کرده‌اند.

 

قائدی درباره شرایط متقاضیان مرحله جدید ثبت‌نام، گفت:

در مرحله جدید، شرایط تغییری نکرده است و متقاضیان باید ۴ شرط داشته باشند یعنی فرم (ج) آن‌ها سبز باشد و از امکانات دولتی استفاده نکرده باشند، سابقه مالکیت مسکن نداشته باشند، متأهل باشند و همچنین در شهری که متقاضی واحد مسکونی هستند، سابقه حداقل ۵ سال سکونت داشته باشند.

در مرحله جدید ثبت‌نام، شهر‌های جدیدی در نظر گرفته شده است که قبلاً در آن‌ها ثبت‌نام صورت نگرفته بود، اما تقاضا وجود داشت.

 

*** عوامل افزایش قیمت مسکن

 

وی پیرامون عوامل افزایش قیمت مسکن، گفت:

از عوامل افزایش قیمت مسکن، بحث عرضه و تقاضا است که متأسفانه از سال ۹۳ آنچه تولید شده، ۵۰ درصد نیاز مسکن کشور بوده و همین عامل، باعث افزایش فزاینده قیمت مس‍کن بوده است.

ما در ۳۰ ۴۰ سال اخیر جزء معدود کشور‌هایی بوده‌ایم که نرخ تورم عمومی به‌دلیل نرخ رشد نقدینگی بالا در اقتصاد کشور عموماً بالای ۲۰ درصد بوده است لذا وقتی نرخ نقدینگی و تورم بالاست نمی‌توان توقع داشت که قیمت مس‍کن هم رشد نکند.

راهکاری که باید به‌عنوان راهکار ریشه‌ای و اساسی به‌دنبالش بود، این است که ما باید نرخ رشد نقدینگی را کنترل کنیم تا به‌دنبال آن تورم در کل اقتصاد و تورمِ بخشی مثل تورم حوزه مسکن هم کاهش یابد.

 

*** تأمین مالی متقاضیان برای ساخت واحد مسکونی

 

معاون دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی در پایان پیرامون تأمین مالی متقاضیان برای ساخت واحد مسکونی، بیان کرد:

در دوره قبلی ثبت‌نام، تأمین مالی متقاضیان برای ساخت واحد مسکونی از دو طریق انجام می‌شد، یکی از طریق آورده نقدی متقاضی و یکی هم از محل تسهیلات که در هر دو مرحله، هم متقاضیانی که قبلاً ثبت‌نام کرده بودند و هم متقاضیان جدید، تسهیلات به آن‌ها تخصیص داده می‌شود، اما از آنجا که همه هزینه ساخت از محل تسهیلات تأمین نمی‌شود، متقاضیان باید آورده نقدی هم داشته باشند تا پروژه آغاز شود.

تا اینجای کار به متقاضیان قول داده شده است که به‌ازای هر متقاضی، ۱۰۰ میلیون تومان تسهیلات تخصیص داده شود البته ما به‌دنبال این هستیم که مبلغ تسهیلات به ۱۵۰ میلیون تومان برسد، مابه‌التفاوت این تسهیلات تا قیمت تمام‌شده یک واحد مسکونی را متقاضی باید از محل آورده نقدی خود تأمین کند.

در مرحله اول، متقاضی باید حداقل ۴۰ میلیون تومان آورده نقدی داشته باشد.

برای هزینه ساخت، چیزی که به دستگاه‌های متولی ساخت اقدام ملی مس‍کن ابلاغ شده، قیمت پایه ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان به‌ازای هر مترمربع است.

 

 

همچنین بخوانید:

تمدید مهلت تکمیل وجه برای طرح اقدام ملی مسکن کارگران

امیدی به کاهش قیمت مسکن نیست

سومین مرحله ثبت‌نام مسکن ملی، آغاز شد

 

 

*** تاثیر آغاز طرح ملی بر بازار مسکن

 

نایب‌رئیس انجمن انبوه‌سازان نیز درخصوص تاثیر آغاز طرح ملی بر بازار مس‍کن، اظهار داشت:

این روندی که چند سال اخیر در حوزه مسکن از نظر قیمت با آن مواجه بوده‌ایم، روند رضایت‌بخشی نبوده است و افزایش غیر قابل تصوری داشتیم که دلایل زیادی داشته است.

برنامه‌ریزی برای مسکن، برنامه میان‌مدت است یعنی اگر ما برای تولید مس‍کن از سال جاری برنامه‌ریزی داشته باشیم و شروع کنیم، نتیجه تولید ما بین سه تا ۵ سال آینده معلوم می‌شود.

دلیل اصلی افزایش قیمت مس‍کن و غیر قابل کنترل بودن آن عدم تولید در ۵ سال گذشته است.

برنامه اقدام ملی مس‍کن، مقداری از تلاطمی را که در افزایش قیمت داشتیم کاهش داده است و می‌بینیم که از سال ۹۸ به‌تدریج قیمت‌ها به ثبات رسیده است و این نتیجه یک برنامه‌ریزی است که در جامعه تأثیر می‌گذارد.

 

*** افزایش قیمت مسکن

 

ایرج رهبر دلیل دیگر افزایش قیمت مسکن را سوداگری و احتکار عنوان کرد و گفت:

امروز مسئله اصلی در قیمت مس‍کن، سوداگری و احتکار است لذا برنامه‌های مجلس مبنی بر مالیات بر واحد‌های خالی و مالیات بر عایدی باعث می‌شود که کسانی که سوداگری را حرفه خود قرار داده‌اند، گوش به زنگ شوند و درصدد این برآیند که مسکن خود را وارد بازار کنند.

اگر این امر اتفاق بیفتد می‌توانیم مقدار زیادی در قیمت مس‍کن کنترل داشته باشیم.

 

*** همکاری انجمن انبوه‌سازان با مجلس و وزارت راه

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، نایب‌رئیس انجمن انبوه‌سازان در پایان پیرامون همکاری با مجلس و وزارت راه، بیان کرد:

ما انتظار داریم که تعامل نزدیکی با وزارت راه داشته باشیم، بخش خصوصی انتظار دارد که ما با دولتمردان و حتی با مجلس همراهی و همکاری نزدیکی داشته باشیم تا بتوانیم قیمت مصالح ساختمانی را حداقل در یک بازه زمانی یک‌ساله ثابت نگه داریم تا بتوانیم برنامه‌ریزی‌ای را که انبوه‌سازان و وزارت راه دارند عملیاتی کنیم.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار + نوزده =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول