کد خبر:252884
پ
پرنده
معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور:

آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان به واحدهای صنعتی رسید

معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور از آلودگی واحدهای صنعتی به آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان خبر داد.

معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور از آلودگی واحدهای صنعتی به آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان خبر داد.

 

*** درگیری ۶ استان کشور با آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، سید بهمن نقیبی با بیان این که تاکنون ۶ استان کشور درگیر بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان شده‌اند، اظهار کرد:

از ۲۸ آبان ماه ۱۳۹۹ تاکنون در ۶ استان و ۱۳ کانون، گزارش بیماری داشته‌ایم.

 

معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور با اشاره به این که این بیماری در استان‌های مازندران، اردبیل، مرکزی و تهران دیده شده است، افزود:

سه کانون در استان مازندران گزارش شده است که دو کانون مربوط به پرندگان وحش و یک کانون بومی بوده، در اردبیل یک کانون مربوط به پرندگان وحش و در مرکزی نیز کانون گزارش شده که در تالاب میقان بوده است، ضمن اینکه در تهران نیز در منطقه ملارد، این بیماری گزارش شده است.

 

وی با تصریح بر این که در یکی از روستاهای شهرستان ملارد به نام قلعه سید کانونی شناسایی شد که در آن حدود ۶۰۰ بوقلمون به صورت غیر مجاز نگهداری می‌شدند، ادامه داد:

یک مورد دیگر هم در این شهرستان در شهرک جعفریه بود که حدود ۱۰ قطعه مرغ و خروس در یک خانه باغ نگهداری می‌شدند که دو تا سه مورد تلفات داشت و صاحب آنجا فوراً ما را در جریان قرار داد که نمونه‌گیری‌های انجام شده حاکی از وقوع بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در این کانون بود.

 

نقیبی همچنین از آلودگی واحدهای صنعتی به این بیماری خبر داد و گفت: این موضوع دور از انتظار نبوده است و پیش‌تر در این مورد هشدار داده بودیم.

 

*** پنج واحد آلوده در استان خراسان جنوبی

 

معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور با اشاره به اینکه در استان خراسان جنوبی پنج واحد آلوده به این بیماری گزارش شده که همه این موارد در واحدهای صنعتی بوده است، گفت:

چهار واحد مرغ تخم‌گذار و یک واحد مرغ مادر در استان خراسان جنوبی به این بیماری آلوده شده‌اند، همچنین گزارشی از روستایی اطراف سرپل ذهاب کرمانشاه داشتیم که در این کانون نیز ماکیان و بوقلمون نگهداری می‌شد و بلافاصله بعد از گزارش و تائید تشخیص بیماری عملیات معدوم‌سازی آن انجام گرفت.

 

وی وضعیت شیوع بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در جهان را بسیار حاد دانست و گفت:

در اروپا اکثر کشورها در این زمینه گزارش داشته‌اند که آخرین کشور سوئد بوده است.

همچنین در ژاپن نیز وضعیت مطلوب نیست، در قزاقستان، واحدهای صنعتی به شدت درگیر شده بودند و حتی در کشورهایی مانند عراق و فلسطین اشغالی نیز گزارش‌هایی از آلودگی به این بیماری اعلام شده است.

بنابراین هجوم سنگینی از ویروس را در سراسر دنیا شاهد هستیم.

 

*** اطلاعیه‌های سازمان دامپزشکی برای نگهداری طیور خانگی

 

نقیبی با اشاره به این که کسانی که طیور خانگی و بومی نگهداری می‌کنند توجه داشته باشند که نباید بین این طیور با پرندگان آزاد ارتباطی وجود نداشته باشد، افزود:

همچنین محل نگهداری طیور را حتماً ضدعفونی کنند تا اگر پرنده آلوده‌ای از آن منطقه عبور کرده و مدفوع آلوده در محل ریخته است، بی اثر شود.

خرید و فروش پرندگان به صورت دوره‌گردی یکی از عوامل اصلی انتقال بیماری است و به همین دلیل از مردم تقاضا می‌شود به هیچ عنوان از دوره‌گردان خریدی انجام ندهند.

 

وی به دارندگان طیور توصیه کرد:

کسانی که با تلفات غیرعادی و غیر متعارف در جمعیت طیور خود مواجه می‌شوند، حتما در هر منطقه از کشور که هستند به شماره ۱۵۱۲ اطلاع رسانی کنند.

 

*** واحدهای صنعتی، پنهان‌کاری نکنند

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی در پایان با بیان این که انتظار داریم مدیران واحدها و مسئولان فنی بهداشتی افت مصرف دان، آب یا تولید و یا تلفات غیرعادی را در اسرع وقت به دامپزشکی اطلاع‌رسانی کنند، اظهار کرد:

واحدهای صنعتی باید از پنهان‌کاری در این ارتباط خودداری کنند چون معمولا سیر بیماری به گونه‌ای است که امکان پنهان کاری برای مدت طولانی را ندارد.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 + 3 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول