کد خبر:252286
پ
روحانی
رییس جمهوری:

تدوین سندی برای توزیع واکسن کرونا در کشور

رییس ‌جمهوری از تدوین سندی برای توزیع واکسن کرونا در کشور خبر داد.

رییس ‌جمهوری از تدوین سندی برای توزیع واکسن کرونا در کشور خبر داد.

 

*** کاهش ۷۰ درصد فوتی‌ها بر اثر ویروس کرونا 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، حسن روحانی‌ در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا با بیان اینکه در یک سالی که گذشت علیرغم اینکه در مناطق بسیاری از جهان شاهد توسعه این ویروس بودیم و مشکلات فراوانی را در برخی کشورها مشاهده کردیم، گفت:

با همراهی خوب مردم و رعایت پروتکل‌ها به به لطف خدا روند بیماری در کشور کاهشی بوده است.

در مجموع آماری که امروز داده شد، نشان می‌دهد که تلاش آذر ماه شرایط مناسب‌تری را به وجود آورد و ۸۰ درصد بستری‌ها و ۷۰ درصد فوتی‌ها کاهش پیدا کرده است.

 

وی با تاکید بر اینکه هنوز به نقطه مطلوب در مهار کرونا نرسیده‌ایم، اما باید تلاش‌های خود را ادامه دهیم تا به نتیجه برسیم، عنوان کرد:

همکاری مردم در عین حال باعث شد، امروز یک وضعیت جدید به مصوبات ما اضافه شود، به وضعیت قرمز، نارنجی و زرد، وضعیت آبی برای مناطق زردی که تعداد بیمارهای کرونایی مثبت آن ۲ در صد هزار خواهد بود و سیر نزولی دارد، اضافه شد.

در مناطق آبی تقریبا همه کسب و کارها فعالیت خود را انجام می‎دهند، البته در مناطق زرد نیز با مراعات پروتکل‌ها کسب و کارها ادامه پیدا می‌کند.

 

*** اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از شروع موج چهارم بیماری کرونا 

 

روحانی درباره اینکه پایدارسازی شرایطی که امروز به آن رسیدیم، مساله مهمی است تا باعث نشود مجددا به شرایط سخت گذشته برگردیم، گفت:

انجام اقدامات پیشگیرانه برای اینکه تا پایان سال ۹۹ وارد موج چهارم نشویم و مشکلی نداشته باشیم از جمله ضروریات مورد تاکید همه ماست، یعنی باز هم در وسایل حمل و نقل عمومی، دورهمی‌ها و اجتماعات و ترددهای غیر ضرور بسیار این مسأله دارای اهمیت است.

 

 

اخبار مهم صنایع:

آزاد شدن واردات خودرو از مناطق آزاد

تشکیل کارگروه مشترک با وزارت امور خارجه درباره دیپلماسی اقتصادی

سفر وزیر صنعت به استان کرمان؛ نقطه انحرافی یا سفر استانی

 

 

*** راهکارهای جلوگیری از گسترش ویروس کرونا

 

رییس جمهوری در خصوص اینکه در جلسه گلایه‌هایی نسبت به برخی از اجتماعاتی که نمی‌بایست به آن صورت برگزار شود، انجام گرفت، تصریح کرد:

همه تلاش ما تاکنون این است که با زحمات کشیده شده، با خطر مواجه نشویم.

برای اینکه در مبارزه با این ویروس موفق شویم، مجموعه کارهایی باید انجام دهیم که هر یک از این مجموعه‌ها آسیب ببیند ما را با خطر مواجه می‌کند.

یعنی همان ‌قدر که ماسک زدن ضروری است، فاصله‌گذاری نیز به همان نسبت لازم است و دورهمی به همان نسبت نباید باشد و اجتماعی تشکیل نشود.

هرکدام از این‌ها، حلقه‌هایی را تشکیل می‌دهند که مانع گسترش این ویروس شوند و هر یک از این حلقه‌ها اگر ضعیف شود کل مدیریت را از بین می‌برد.

گاهی مثالی در مسأله امنیتی در ذهنم دارم که اگر ما مراعات نکنیم هر عددی پیدا شود ضرب در صفر می‌شود، در مسائل بهداشتی هم عدد وقتی در صفر ضرب می‌شود نتیجه صفر خواهد شد بنابراین همه آثار و نتایج را از بین می‌برد.

 

*** همکاری مردم برای کاهش حداقلی محدودیت‌ها

 

روحانی خطاب به مردم تاکید کرد:

محدودیت‌های شدیدی که ناچار می‌شویم گاهی به وجود بیاوریم، مشکلات فراوانی را در اقتصاد، زندگی و فرهنگ جامعه و مردم ایجاد می‌کند اما به هر حال چاره‌ای نیست و ما باید کاری کنیم که زمان محدودیت‌های شدید را با همکاری هم به حداقل ممکن کاهش دهیم.

 

*** اقدامات دولت برای تهیه و خرید واکسن

 

وی در ادامه با اشاره به مساله واکسن، اظهار کرد:

امروز یکی از مطالبات مردم این است که ما واکسن را سریعتر در اختیار مردم قرار دهیم.

حالا واکسنی که مورد اطمینان است و مرجع آن سازمان بهداشت و درمان است، اگر در داخل بتوانیم هرچه سریعتر به نتیجه برسانیم یا در خارج هم واکسن مطمئنی را بخریم و وارد کشور کنیم.

بیش از یک ماه و چهل روز گرفتار نقل و انتقال پول بودیم، یعنی یکی از مثال‌های روشن جنایتی که آمریکا علیه ملت ایران انجام داد، تهیه واکسن کرونا بود.

آنقدر مشکلات ایجاد کردند تا پولی که ما داریم را به حساب یک شرکت دیگر جابجا کنیم تا در واکسن کواکس سهیم باشیم و زمانی که نوبت ما می‌شود واکسن را وارد کشور کنیم.

 

روحانی با تاکید بر اینکه دولت تمام اقدامات لازم برای تهیه و خرید واکسن را انجام داده است، خاطرنشان کرد:

چه آنجایی که می‌خواهیم واکسن مشترک بسازیم، چه واکسن بخریم و چه در داخل قصد تولید داشته باشیم، هر جا ارز و ریال نیاز بوده است، دولت علیرغم سختی‌ها بدون هیچ مضایقه‌ای با دست باز وارد شده است.

تاکید می‌کنم برای ساخت و خرید واکسن هر ارز و ریالی نیاز باشد، بلافاصله تامین خواهیم کرد، اما زمانی که واکسن در اختیار ما قرار می‌گیرد و می‌خواهیم از آن استفاده کنیم نیاز به یک سند و مقررات داریم.

 

***  چهار فاز برای تامین سند و مقررات واکسن

 

رییس جمهوری با اشاره به اینکه در سندی که در جلسه مورد بحث قرار گرفت، در خصوص چهار فاز که در این سند مدنظر قرار داده شده، گفت: 

وقتی واکسن در اختیار ما قرار گیرد در فاز اول، اجرای این واکسیاسیون برای حدود ۱ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر جمعیت خواهد بود.

فاز اول شامل کادر درمان که در خط مقدم هستند و سپس افرادی که شرایط پرخطر دارند مانند کسانی که جزو سالمندان، معلولین، جانبازان و افراد پر ریسک هستند، می‌شود، اینها جزو فاز و گروه اول خواهند بود.

در فاز دوم جمعیت بالاتری یعنی حدود ۱۲ میلیون نفر جمعیت وجود دارد که اولویت‌های خاص خود را دارند، مثلا دارای سن بالا یا بیماری زمینه‌ای هستند.

در فاز سوم و چهارم هم جمعیت حدود ۱۹ میلیون نفر هستند، تلاش ما این است که این فازها کوتاه شود و در حداکثر زمانی که می توانیم آن را اجرا کرده و زمان را کوتاه کنیم.

 

روحانی ضمن امیدواری مبنی بر عملیاتی کردن این ۴ فاز در سال جاری و سال ۱۴۰۰، تصریح کرد:

به امید خدا در سالی که در آن هستیم و در سال آینده بتوانیم این چهار فاز را انجام دهیم، البته مردم می‌دانند اگر واکسن هم در اختیار ما باشد اجرای آن به این نیست که در یک روز بخواهد انجام شود.

ما اگر به ۶۰ میلیون نفر بخواهیم در دو نوبت واکسن بزنیم، ۱۲۰ میلیون بار باید واکسن تزریق شود.

در مکان‌های مختلف، با شیوه‌هایی که داریم این امر زمان‌بر است و اگر روزی ۵۰۰ هزار نفر را انجام دهیم ۶۰ میلیونش حدود ۲ تا سه ماه زمان می‌برد و دو برابر شدنش باز زمان بیشتری خواهد برد.

به هر حال خود واکسن و اجرای آن زمانی می‌برد که همه در سند امروز مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

 

*** درخواست شرکت‌های خارجی برای تست واکسن کرونا بر روی مردم ایران

 

وی در خصوص شرکت‌های خارجی می‌خواستند واکسن کرونا را روی مردم ما آزمایش کنند، تصریح کرد:

نکته دیگر اینکه، واکسن‌هایی در اختیار ما بود که می‌توانستیم زودتر به کشور وارد کنیم، منتهی واکسنی بود که می‌خواستند روی مردم ما آزمایش کنند.

شرکت‌هایی بودند که به ما پیشنهاد دادند و وزارت بهداشت ما به حق نپذیرفت و قبول نکرد و بعضی از شرکت‌ها هم قبول کردند و کاری به آنها نداریم.

 

روحانی ضمن امیدواری به مردم مبنی بر اینکه آنها وسیله آزمایش برای شرکت‌های سازنده واکسن قرار نخواهند گرفت، گفت:

در خصوص شایعاتی که در مورد واکسن مطرح می‌شود، رسانه‌ها همه باید تلاش کنند تا با این شایعات مقابله شود که مثلا فلان جا واکسن دارند فلان جا وارد شده و قیمتش فلان است.

خواهش ما این است که مردم به متخصصین وزارت بهداشت و درمان و قرارگاه و ستاد گوش دهند و فریب افرادی که قصد سوء استفاده در این شرایط را دارند، نخورند.

 

*** قدردانی رییس جمهور از مردم و کادر درمان

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رییس جمهوری در پایان با بیان اینکه حتما خرید و تهیه واکسن جزء اولویت‌های ما است، خاطر نشان کرد:

به امید خدا با زمان و شرایطی که اعلام می‌شود، در اختیار مردم قرار خواهد گرفت.

مردم عزیز بدانند اگر واکسن آمد و تزریق واکسن هم شروع شد، معنایش این نیست که پروتکل‌ها را کنار بگذاریم.

خود پروتکل‌ها باید ماه‌ها ادامه پیدا کند، خود واکسن اگر فرصت اثر ۱۰۰ درصد داشته باشد چندین هفته زمان می‌برد که تاثیرگذار باشد، بعد دوز بعدی باید تزریق شود.

تقریبا در همه دنیا، حتی کشورهایی که به سرعت از واکسن استفاده می‌کنند، توصیه می‌کنند که همه باید پروتکل‌های بهداشتی را در یک زمان پنج یا شش ماهه رعایت کنند تا شرایط، شرایط مناسبی برای سلامت مردم باشد.

باز هم از مردم عزیز و کادر درمان برای تلاش‌هایی که انجام دادند، تشکر می‌کنم.

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده + 14 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول