کد خبر:252462
پ
عباس آرگون
عضو اتاق بازرگانی تهران:

لزوم واقعی‌سازی نرخ ارز

عضو اتاق بازرگانی تهران بر لزوم واقعی‌سازی نرخ ارز تاکید کرد.

عضو اتاق بازرگانی تهران بر لزوم واقعی‌سازی نرخ ارز تاکید کرد.

 

*** مشکلات اقتصادی در کشور

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، عباس آرگون پیرامون اقتصاد ایران، اظهار کرد:

اقتصاد ایران در سال‌های گذشته به طور همزمان با دو معضل و محدودیت مواجه بوده که کاهش فشار در هر یک از این دو حوزه می‌تواند به سود اقتصاد کشور تمام شود.

نخست موضوع تحریم‌ها که در فضای بین‌الملل و تجارت برای ایران مشکل آفرین شده و دوم سیاست‌های غلط داخلی که اگر اصلاح می‌شدند قطعا بخشی از فشار موجود بر بخش‌های مختلف اقتصاد کاهش پیدا می‌کرد.

حتی اگر بنا باشد تحریم‌های آمریکا کنار رود اما شرایط برای بهبود وضعیت اقتصاد در داخل کشور بهبود نیابد، قطعا مشکلات اقتصادی در آینده ادامه خواهند داشت.

 

 

اخبار مهم صنایع:

هشدار ذوب‌آهن اصفهان به گمرک ایران

بایدن رسما رییس جمهور منتخب آمریکا شد

ارزش صادرات فولاد به بیش از ۲.۱ میلیارد دلار رسید

 

 

*** مشکلاتی که ارز چند نرخی برای اقتصاد ایران به وجود آورده است

 

وی با اشاره به مشکلاتی که ارز چند نرخی برای اقتصاد ایران به وجود آورده است، بیان کرد:

دولت از سال ۱۳۹۷ اعلام کرد که با هدف، کاهش فشار بر اقشار کم درآمد و پایین نگه داشتن قیمت کالاهای اساسی، ارز دولتی با نرخ ۴۲۰۰ تومان را عرضه خواهد کرد.

این ارز در سال‌های بعد با هزینه‌ای قابل توجه پرداخت شد اما با گذشت حدود سه سال باید این سوال را پرسید که میزان دستیابی به اهداف این طرح تا چه حد بوده است؟

به عبارت دیگر طرحی که تا این حد هزینه و حاشیه داشته، چه دستاوردی داشته است؟

در کنار سواستفاده‌هایی که از این ارز شد و به باز شدن پرونده‌های قضایی متعدد انجامید، در عرصه عمل، بسیاری از تولید کنندگان در دسترسی به این ارز با مشکل مواجه شدند که نتیجه منفی آن، خود را در بخش‌های مختلف نشان داده است.

وقتی در یک بازار برخی تولیدکنندگان ارز دولتی می‌گیرند اما برخی برای خرید مواد اولیه مجبور به استفاده از ارز آزاد می‌شوند، در عمل نظم بازار به هم می‌ریزد و قیمت مدنظر قیمت هیچگاه به وجود نمی‌آید که بخشی از آن را در افزایش قیمت کالاهایی که ارز دولتی گرفته‌اند مشاهده می‌کنیم.

 

*** واقعی‌سازی نرخ ارز

 

به گزارش خبرگزاری صنایع،  عضو اتاق بازرگانی تهران در پایان با بیان اینکه بهترین گزینه موجود در کشور، واقعی سازی نرخ ارز است، اظهار کرد:

وقتی ارز واقعی شود، تولیدکنندگان شرایط خود را می‌دانند و قیمت‌ها را بر اساس واقعیت‌ها تعیین می‌کنند، از سوی دیگر راه برای سودجویی شخصی و عدم شفافیت‌ها بسته می‌شود و در نهایت دولت می‌تواند منابع حمایتی خود از اقشار کم درآمد را به شکل مستقیم در اختیار آنها قرار دهد تا هم وضعیت تولید بهبود پیدا کند و هم فشار بر اقشار کم درآمد جامعه کمتر شود.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − 7 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول