کد خبر:252299
پ
بورس
کارشناس بازار سرمایه:

قیمت‌گذاری‌های دستوری کالاها تاثیر منفی بر معاملات بازار بورس دارد

کارشناس بازار سرمایه معتقد است، قیمت‌گذاری‌های دستوری کالاها تاثیر منفی بر معاملات بازار بورس دارد

کارشناس بازار سرمایه معتقد است، قیمت‌گذاری‌های دستوری کالاها تاثیر منفی بر معاملات بازار بورس دارد

 

*** علت اصلاح شاخص بورس

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، امیرعلی امیرباقری پیرامون روند معاملات بورس، اظهار داشت:

در روند معاملات بورس در هفته منتهی به ۱۹ دی همچنان شاهد تداوم فشار فروش در بازار بودیم و حمایت حقوقی‌ها و سطوح حمایتی شاخص بورس نتوانست مانع از روند اصلاحی شاخص بورس شود.

در این میان باید چند نکته را مدنظر قرار داد، حمایت از بازار بورس به معنای خرید سهم و تزریق نقدینگی به بدنه بازار نیست بلکه حمایت از بازار به معنای حمایت از شرکت‌ها است.

زمانی که سود، عملکرد و فروش شرکت‌ها با قوانین و قیمت‌های اعمال شده به بهانه حمایت از مصرف‌کننده مورد تهدید قرار بگیرد، به طور حتم بر قیمت سهام تاثیرگذار خواهد بود و همین امر زمینه اصلاح قیمت سهام را فراهم می‌کند.

هر چقدر نقدینگی از طرف حقیقی‌ها و حقوقی‌ها به بازار تزریق شود به دلیل متحول شدن سودسازی و عملکرد شرکت‌ها نمی‌توان شاهد تاثیر چندانی بر معاملات بازار باشیم و ممکن است روند اصلاحی بازار سرمایه ادامه‌دار شود.

 

 وی با بیان اینکه اصلاح بازار و روندها ناشی از اتفاقات درون بازار نیست، گفت:

تحولات فضای اقتصادی، طرح‌های دستگاه قانون‌گذاری و عملکرد نهادهای درگیر در بحث تولید تا فروش باعث از بین رفتن حمایت همه‌جانبه از بازار شده است.

یکی از مباحث مطرح شده در چند روز اخیر موضوع قیمت‌گذاری فولاد است که وزارت صنعت حمایت همه جانبه‌ای را از این موضوع داشته است، این در حالیست که این اقدام می‌تواند در تضاد با روح بازار سرمایه و فلسفه بازار آزاد باشد.

 

*** امنیت سرمایه‌گذاری، مساله‌ای مهم در بازار بورس

 

کارشناس بازار سرمایه در ادامه، بیان کرد:

بررسی‌های تاریخی، نشان‌دهنده شکست قیمت‌گذاری دستوری است که در نهایت باعث توزیع رانت در کشور می‌شود و به طور حتم اثر منفی خود را بر بازار بورس خواهد گذاشت.

 

وی موضوع امنیت سرمایه‌گذاری را از دیگر مسایل مهم در بازار سرمایه دانست و تصریح کرد:

یکی از مهمترین مسایل و مقوله‌هایی که اقتصاد کشور به آن نیاز دارد پشتوانه قانونی برای امنیت سرمایه‌گذاری است که در طول این سال‌ها نه تنها ثباتی در این زمینه نداشته است بلکه شاهد بی ثباتی و تزلزل در ارائه قوانین بوده‌ایم.

مشمولان سهام عدالت جزو سهامداران فولاد هستند که صحبت از قیمت‌گذاری دستوری آن شده است، این بخشنامه  می‌تواند تا حدودی امنیت سرمایه این افراد را به خطر بیندازد.

 

*** نوسان قوانین، مانعی برای سرمایه‌گذاری خارجی در کشور

 

امیرباقری نوسان قوانین را به عنوان مانعی برای سرمایه‌گذاری خارجی در کشور اعلام کرد و افزود:

تاکنون بارها شاهد چنین نوسان‌هایی در بحث خرد و کلان کشور بوده‌ایم که همیشه تاثیر خود را بر معاملات بازار سرمایه گذاشته است.

مسایلی که در چند وقت اخیر به شدت بازار را تحت تاثیر قرار داد، تصمیم‌گیری‌های عجولانه مانند لغو خرید و فروش روزانه بود که بعد از چند روز دوباره اقدام به لغو قانون جدید کردند، چنین مسایلی همیشه باعث به خطر انداختن سرمایه‌گذاری، مانع از ورود سرمایه‌های خارجی و فراری دادن سرمایه‌های داخلی از بازاری مانند بازار سرمایه خواهد شد.

اکنون جلوگیری از خروج سرمایه از بازار و تشویق جهت ورود سرمایه به بازار نیازمند افزایش امنیت سرمایه‌گذاری، پشتوانه قانونی و جلوگیری از تزلزل در وضع قوانین و دستورالمل‌ها است.

 

*** پیش‌بینی روند معاملات بورس در هفته جاری

 

وی روند معاملات بورس در هفته جاری را پیش‌بینی کرد و خاطرنشان کرد:

تداوم حاشیه‌های اخیر در زمینه مسایل فولاد بر کل بازار تسری پیدا می‌کند و ممکن است سبب فشار فروش بر کل بازار شود.

به لحاظ سیاسی وضعیت آمریکا با تغییر بسیار جدی روبرو شده است و دموکرات‌ها در ریاست جمهوری به پیروزی رسیدند، این امر از نظر انتظارات و تاثیر بر بازار داخلی می‌تواند به دلیل کاهش انتظارات،  زمینه اصلاح قیمت در برخی از بازارها را فراهم کند، این موضوع بیشتر در بازارهایی مانند بازار مسکن رخ خواهد داد که در چند وقت اخیر اصلاح قیمتی را تجربه نکردند.

 

امیرباقری با بیان اینکه در سایر بازارها نباید در انتظار جهش قیمت‌ها همچون چند وقت گذشته باشیم، افزود:

موضوع تاثیرگذار بر بازارها، مقوله انتظارات است که به دلیل ایجاد افق سیاسی و موارد مرتبط داخلی و خارجی تا حدودی تعدیل خواهد شد و به احتمال زیاد بازارها در یک ثبات رکودی قرار خواهند گرفت.

 

 

همچنین بخوانید:

۸ ایستگاه معاملاتی از سوی ناظر بازار بورس مسدود شد

ممنوع کردن فروش سهم توسط بازارگردانان در معاملات بازار بورس

یکه‌تازی مجدد بازار بورس در گروی تامین زیرساخت‌ها

 

 

*** توصیه به سهامداران

 

کارشناس بازار سرمایه در پایان با بیان اینکه در بازارهای جهانی انتظار می‌رود با تضعیف شاخص دلار در میان‌مدت و بلندمدت، کامودیتی‌ها (مواد پایه و معدنی) به رشد خود ادامه دهند، اظهار داشت:

یکی از مسائل نشان‌دهنده تضعیف قیمت دلار آمریکا، کاهش سهم دلار آمریکا در سبد بانک‌های مرکزی است که این مساله می‌تواند چنین سیگنالی را به بازار بدهد که به مرور دلار جایگاه خود را در معادلات بین‌المللی در میان مدت و بلندمدت از دست می‌دهد و در مقابل به دلیل تقویت کامودیتی ها، سهام کامودیتی محور و صادرات محور در مسیر رشد قرار خواهند گرفت که که این موضوع می‌تواند نقطه قوتی برای بازار بورس باشد.

به سهامداران توصیه می‌شود تا از این بعد با نگاه تحلیلی و بنیادی بازار را مورد بررسی قرار دهند و در کنار آن عملکرد شرکت‌ها و کلیت فضای اقتصادی که می‌تواند مسیر شرکت‌ها را از یکدیگر جدا کند را مدنظر قرار دهند.

 

*** علت وجود روند نزولی و روند اصلاحی در بازار

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، روند معاملات بورس از چندی پیش، وارد مدار نزولی و روند اصلاحی شد، کارشناسان علت وجود چنین روندی در بازار را نامشخص بودن وضعیت FATF، ثبات قیمت دلار در کانال ٢۵ هزار تومان و شک و تردید سهامداران از سیاست های به کار گرفته شده آمریکا با روی کارآمدن بایدن اعلام کردند.

در نهایت در کنار چنین مسائلی، ۱۸ دی کنگره آمریکا به طور رسمی جو بایدن را به عنوان رئیس جمهوری این کشور تایید کرد و نتیجه انتخابات آمریکا از حالت بلاتکلیفی در آمد که این موضوع توانست تا حدودی، روند خوش‌بینی‌ در بازار را تقویت کند.

پیش از این کارشناسان اعلام کرده بودند که با قطعی شدن نتیجه انتخابات آمریکا و روی کار آمدن جو بایدن و با توجه به احتمال کاهش تحریم‌ها و در نتیجه کاهش ریسک‌های سیاسی، می‌توان نسبت به بازگشت روند صعودی به معاملات بورس، افزایش اعتماد دوباره به سرمایه‌گذاری در بورس و آینده این بازار امیدوار بود.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه − 4 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول