کد خبر:252616
پ
محسن ضرابی
رئیس اتاق مشترک ایران و عمان:

حجم مبادلات ایران و عمان به ۶۹۴ میلیون دلار کاهش یافت

رئیس اتاق مشترک ایران و عمان از کاهش حجم مبادلات دو کشور به ۶۹۴ میلیون دلار در سال ۹۸ خبر داد.

رئیس اتاق مشترک ایران و عمان از کاهش حجم مبادلات دو کشور به ۶۹۴ میلیون دلار در سال ۹۸ خبر داد.

 

*** مبادلات تجاری و اقتصادی با عمان

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، محسن ضرابی، عما‌ن را یکی از شرکای تجاری قابل اعتماد و ارزشمند برای ایران دانست و اظهار کرد:

عمان در دوران شیوع بیماری کرونا که اغلب کشورها مرزهای خود را به روی کالاهای ایرانی بستند، نه تنها مرزهای خود را نبست بلکه خطوط کشتی‌رانی را به مقصد ایران افزایش داد.

 

وی با تأکید بر فراهم بودن زیرساخت‌های اولیه در راستای توسعه مناسبات تجاری و سرمایه‌گذاری بین ایران و عما‌ن بعد از لغو تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا علیه ایران، تصریح کرد:

بیش‌ترین اثر تحریم بر روابط بانکی ایران با دیگر کشورهای دنیا بوده و بعد از آن تا حدی روی حمل ‌و نقل اثر گذاشته است.

بدین ترتیب پیش‌بینی می‌شود در ارتباط با عمان اگر تحریم‌ها برداشته شود، بخش خصوصی بتواند حجم مبادلات تجاری را با سرعت بیشتری افزایش دهد.

 

*** تقویت روابط ایران و عما‌ن

 

ضرابی کاهش هزینه‌های انتقال ارز و تأثیرات مثبت بر حجم صادرات غیرنفتی را از جمله پیامدهای لغو تحریم‌ها عنوان کرد و گفت:

زیرساخت‌های لازم برای تقویت روابط ایران و عمان وجود دارد و تنها مشکل اصلی بین این دو کشور عدم ارتباط سیستم بانکی و انتقال پول است که امیدواریم این مسئله نیز با لغو تحریم‌ها، حل شود.

دولت عما‌ن با آغاز تحریم‌ها و قطع ارتباط برخی از کشورها با ایران، نه تنها مناسبات تجاری خود را قطع نکرد، بلکه در چارچوب روابط بین‌المللی و با یک نظام برد-برد، در جهت افزایش روابط اقتصادی تلاش می‌نمایند.

این رویکرد عمان حتی در زمان شیوع بیماری کرونا نیز حفظ شد و شاهد افزایش خطوط کشتی‌رانی این کشور در فروردین سال جاری و ماه‌های بعدی آن بودیم.

 

*** کاهش حجم مبادلات دو کشور

 

ضرابی با اشاره به حجم مبادلات بین ایران و عما‌ن، بیان کرد:

حجم مبادلات دو کشور در سال ۱۳۹۲ برابر با ۲۲۱ میلیون دلار بود و در سال ۱۳۹۷ و در اوج تحریم‌ها به یک میلیارد و ۱۶۱ میلیون دلار رسید.

این رقم در سال ۱۳۹۸ بالغ بر ۶۹۴ میلیون دلار بود که علت کاهش آن را باید در داخل ایران جستجو کنیم.

 

رئیس اتاق مشترک ایران و عمان علت عمده کاهش سطح مناسبات دو کشور در سال ۹۸ را مربوط به بخشنامه‌های پی‌درپی داخلی در حوزه تجاری، مقررات ارزی و ضوابط برگشت ارز حاصل از صادرات در داخل و بخشنامه‌های شبانه ممنوعیت صادرات دانست و تأکید کرد:

در سال ۹۸ بخشنامه‌های بانک مرکزی، موضوع ایفای تعهدات ارزی و بخشنامه‌هایی که برای ممنوعیت صادرات در بخش‌های مختلف صادر شد، سطح صادرات ایران به عما‌ن را پایین آورد.

 

وی در ادامه افزود:

ایران دارای ظرفیت‌های صادراتی قابل‌توجهی به عمان است که متأسفانه به دلیل نوسانات ارزی و صدور بخشنامه‌های متعدد و خلق‌الساعه، قادر به استفاده بهینه از آن‌ها نیست و اگر قرار باشد صادراتی اتفاق افتد، در قالب یک نظام برنامه‌ریزی شده و قابل اعتماد محقق می‌شود.

طرف‌های تجاری ما در دیگر کشورها حاضر به انعقاد قرارداد بلندمدت تجاری با کشوری که مدام درگیر تغییر قوانین و مقررات خود باشد، نمی‌باشند و این به اعتماد شرکای خارجی به ایران به عنوان یک شریک استراتژیک لطمه وارد می‌کند.

از طرفی اگر صادرکنندگان قراردادی را منعقد کنند اما نتوانند به تعهدات خود پایبند باشند، نه تنها مجبور به پرداخت خسارت می‌شوند، بلکه اعتبار و آبروی خود را نیز از دست می‌دهند.

 

 

اخبار مهم صنایع:

تزریق ۲۵۰۰ میلیارد تومان به بورس

صادرات محموله‌های فولاد متوقف شد

وزارت صنعت، مسئول توقف صادرات محصولات ذوب آهن است

 

 

****  عمان پایگاهی برای صادرات مجدد کالاهای ایرانی

 

ضرابی با اشاره به وضعیت حمل ‌و نقل و روابط بندری بین ایران و عما‌ن، تصریح کرد:

در حال حاضر روابط بندری بین دو کشور به نسبت خوب است و کشتی‌های ایرانی بین بنادر ایران و عما‌ن در حال رفت‌ و آمد هستند.

 

وی از کشور عما‌ن به عنوان یک پایگاه برای صادرات مجدد کالاهای ایرانی یاد کرد و اشاره کرد که عمان با برخورداری از قرارداد موافقت‌نامه تجارت آزاد با ۱۶ کشور عربی- آفریقایی، آمریکا، سنگاپور و ۴ کشور اروپایی، از جایگاه مناسبی جهت صادرات مجدد کالاهای ایرانی به بازارهای هدف صادراتی برخوردار است که باید از این موقعیت طلایی به نحو مناسبی بهره برد.

 

ضرابی در ادامه افزود:

حجم واردات این کشور از سراسر دنیا ۱۹ میلیارد دلار است و سهم ایران از این رقم در سال ۹۲ برابر با ۰.۴ درصد، در سال ۹۷ به ۲.۹ درصد افزایش یافت و در سال ۹۸ به ۲.۲۷ درصد کاهش پیدا کرد.

اگر وضعیت داخلی کشور از ثبات نسبی برخوردار شود و دولت بتواند حداقل شرایط برنامه‌ریزی شش‌ماهه برای فعالان اقتصادی را مهیا سازد، سهم ایران از کل واردات عمان به ۱۰ درصد قابل افزایش است.

 

*** عمده کالاهای صادراتی به عمان

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رئیس اتاق مشترک ایران و عما‌ن در پایان عمده کالاهای صادراتی ایران به عما‌ن را مواد غذایی، محصولات کشاورزی، مصالح ساختمانی، سنگ‌های ساختمانی، مواد معدنی، صنایع فلزی، قیر، سیمان و غیره برشمرد و اظهار داشت:

میزان واردات عمان به ایران ناچیز بوده و آنچه در روابط بین دو کشور وجود دارد، واردات به ایران از طریق عما‌ن است، همان‌طور که در آمارها شاهد هستیم از سال ۹۵ حجم واردات از طریق این کشور رشد قابل‌توجهی پیدا کرد، در حقیقت بنادر عمان نقش ترانشیپی خود را آغاز کرده‌اند.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 + یک =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول