کد خبر:252532
پ
همتی
رئیس کل بانک مرکزی:

جهش تولید بدون همکاری بانک‌ها محقق نمی‌شود

رئیس کل بانک مرکزی معتقد ست، جهش تولید بدون همکاری بانک‌ها محقق نمی‌شود.

رئیس کل بانک مرکزی معتقد ست، جهش تولید بدون همکاری بانک‌ها محقق نمی‌شود.

 

*** توقف رشد پول و کاهش انتظارات تورمی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، عبدالناصر همتی در جلسه دوره‌ای با مدیران عامل بانک‌ها ضمن ابراز امیدواری درباره بهبودی شرایط اقتصادی کشور، اظهار کرد:

باتوجه به تحولات بین‌المللی بی شک شرایط ما بهبود خواهد یافت، زیرا در این مدت دشمن فشار بسیاری را بر مردم ما وارد کرد و البته مقاومت مردم جواب داده است و از شرایط سخت عبور کرده‌ایم.

 

وی با اشاره به انتشار گزارش متغیرهای پولی، عنوان کرد:

خوشبختانه سیالیت پول و رشد آن صفر شده است و این امر به معنای توقف رشد پول است، رشد پول به معنای حجم سپرده دیداری و اسکناس و مسکوک است که رشد آن متوقف شده است و البته این امر نویددهنده کنترل انتظارات تورمی است.

 

همتی در ادامه افزود:

توقف رشد پول و کاهش رشد دوازده ماهه آن در آذر ماه نسبت به آبان، نشانه مهمی از کاهش انتظارات تورمی است و این نکته سیگنال مثبتی به بازارها تلقی می‌شود و آرامش بازارها به تبع این امر محقق‌ خواهد شد.

 

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به رشد پایه پولی، خاطرنشان کرد:

آمارها حاکی از رشد ۱۵.۵ درصدی پایه پولی در ۹ ماهه سال جاری و توقف رشد پول در آذر ماه و کاهش ۱۰.۳ درصدی رشد دوازده ماهه این متغیر در آذرماه نسبت به آبان ماه بوده است و البته دلیل کاهش این امر ناشی از عواملی مانند مقاومت بانک مرکزی، همکاری بانک‌ها و انتشار اوراق است.

 

*** کنترل تورم در گرو استقلال بانک مرکزی

 

وی با اشاره به اهمیت استقلال بانک مرکزی در کنترل تورم، گفت:

در صورتی که بانک مرکزی مستقل و بر اساس نظرات کارشناسی خود تصمیم بگیرد، کنترل تورم آسان خواهد شد و با تحقق این امر در طولانی مدت شاهد رسیدن به هدف تورمی خواهیم بود.

 

 

بیشتر بخوانید:

کاهش انتظارات تورمی با توقف رشد پول در آذر ماه

امید به کاهش تورم در ماه‌های آینده

پرداخت بیش از هزار میلیارد تومان تسهیلات در ۸ ماهه سال ۹۹

 

 

*** کنترل ترازنامه بانک‌ها

 

همتی درباره کنترل ترازنامه بانک‌ها از ابتدای دی ماه سال جاری، تصریح کرد:

همانطور که پیش از این نیز عنوان شد، بانک مرکزی ترازنامه بانک‌ها را به صورت سه ماهه کنترل می‌کند و ضروری است شبکه بانکی در خصوص رشد ترازنامه‌های خود کنترل لازم را داشته باشد.

این بانک برای بانک‌ها که نسبت به کنترل ترازنامه‌های خود اهتمام لازم را نداشتند، باتوجه به مجوزهای شورای پول و اعتبار اقدامات تنبیهی را لحاظ می کند.

 

وی در ادامه افزود:

از ابتدای دی ماه ترازنامه‌های بانک‌های تجاری باید ماهانه دو درصد و بانک‌های تخصصی ماهانه ۲.۵ درصد رشد کند.

 

همتی در خصوص کنترل نقدینگی، گفت:

کنترل نقدینگی برای بانک مرکزی بسیار مهم است و البته از نظام بانکی می‌خواهم که نسبت به این امر اهتمام لازم را داشته و برای تحقق این مهم، بر رشد ترازنامه خود کنترل داشته باشند.

 

*** اعطای تسهیلات

 

رئیس شورای پول و اعتبار با اشاره به برخی انتقادات درباره عملکرد بانک‌ها، تأکید کرد:

طی هشت ماه اول سال جاری بانک‌ها بیش از هزار هزار میلیارد تومان تسهیلات اعطا کردند که ۳۰ درصد آن متعلق به بخش صنعت است، در مجموع ۶۰ درصد سرمایه در گردش بوده و این امر به معنای آن است که نزدیک به ۶۰۰ هزار میلیارد تومان از ابتدای سال بابت سرمایه گردش اعطا شده است و این موارد به بخش‌های مختلف اقتصادی همچون صنعت، کشاورزی و بازرگانی تعلق گرفته است.

 

*** همکاری بانک‌ها برای تحقق جهش تولید 

 

وی با اشاره به حمایت از تولید در کشور، تصریح کرد:

شبکه بانکی تلاش خود را برای حمایت از تولید به کار گرفته است، به طور قطع جهش تولید بدون همکاری و تسهیلات‌دهی بانک‌ها محقق نمی‌شود و در این زمینه ضروری است مدیران عامل بانک‌ها دستاوردها و عملکرد خود در حمایت از تولید را از طریق رسانه‌ها به اطلاع هم وطنان برسانند.

 

همتی با اشاره به صحبت‌های رئیس قوه قضاییه، مبنی بر حمایت از تولیدکنندگان، بیان کرد:

امیدواریم بانک‌ها در امور اقتصادی کشور همچنان از تولید حمایت کنند، به طور حتم رشد اقتصادی و جهش تولید بدون حمایت‌های شبکه بانکی از تولید محقق نمی‌شود.

در این مسیر ضروری است نظام بانکی بر اساس بخشنامه‌های بانک مرکزی نسبت به نرخ سود پایبندی لازم را داشته باشند.

 

*** نظارت بانک مرکزی بر نرخ‌های سود

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رئیس کل بانک مرکزی در پایان با اشاره به نرخ‌های سود بانکی، اظهار داشت:

برخی نرخ‌های سود نرخ مبادله‌ای است و مبنای آن مشخص و بر اساس اعلام بانک مرکزی است، اما برخی نرخ‌های سود مربوط به عقود مشارکتی و علی الحساب است و بر اساس محساباتی که در قرارداد وجود دارد، نرخ سود اخذ می‌شود، بانک مرکزی نیز در این زمینه نظارت لازم را به عمل می‌آورد و در این زمینه حقوق تولیدکنندگان را نیز مدنظر دارد.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 5 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول