کد خبر:252580
پ
رئیس تروپرسس شرکت فولاد مبارکه
رئیس واحد تروپرسس فولاد مبارکه:

خلق ثروت برای سهام‌داران و ذی‌نفعان با توسعه سبد محصولات فولاد مبارکه

رئیس تروپرسس شرکت فولاد مبارکه معتقد است تولید فولادهای ویژه و دارای ارزش افزوده بالا، در مسیر توسعه سبد محصولات این شرکت و خلق ثروت برای سهام‌داران گام برمی‌دارد.

رئیس تروپرسس شرکت فولاد مبارکه معتقد است تولید فولادهای ویژه و دارای ارزش افزوده بالا، در مسیر توسعه سبد محصولات این شرکت و خلق ثروت برای سهام‌داران گام برمی‌دارد.

 

*** نحوه فعالیت واحد متالورژی و روش‌های تولید

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، علیرضا مولوی‌زاده در خصوص نحوه فعالیت واحد متالورژی و روش‌های تولید (MPT)، اظهار کرد:

واحد متالورژی و روش‌های تولید (MPT)، از دو زیرمجموعه تروپروسس (TPR) و استاندارد و کنترل فنی (TSC) تشکیل شده است. جنبه‌های متالورژیکی فعالیت‌های واحد MPT در بخش TPR متمرکز شده و از آنجا که تغییرات متالورژیکی و مشخصه‌های تولید دارای بار مالی است و بر قیمت تمام‌شده محصول تأثیر می‌گذارد، جنبه‌های مالی این اقدامات توسط بخش TSC رصد و کنترل هزینه می‌گردد تا بهینه‌ترین شرایط از نظر متالورژیکی و اقتصادی حاصل شود.

 

*** گریدهای تجاری‌سازی‌شده چیست؟

 

رئیس تروپرسس شرکت فولاد مبارکه درباره مشخصات گریدهای تجاری‌سازی‌، تصریح کرد:

کلیه گریدهای تجاری‌سازی‌شده براساس استانداردهای بین‌المللی است و مشخصه‌های آن‌ها (نظیر ابعاد، کیفیت سطح و…) در کتابچه توان تولید (SPM) آمده است که با استفاده از آن، مشخصه‌های قابل‌تولید تعیین می‌شود. با توجه به مکانیزه بودن فرایند، ثبت و پیرایش سفارش انجام می‌شود.

در ابتدا، نیازمندی‌های فنی مشتری به لحاظ گرید فولادی، ابعاد، کاربرد محصول نهایی، تناژ و تلرانس‌ها از طریق بازاریاب فروش در سیستم پذیرش سفارش‌ها وارد می‌شود و در مرحله پیرایش سفارش، تبدیل و تکمیل اطلاعات درخواستی مشتری انجام می‌گیرد.

در مرحله بعد، کلیه پارامترها و مشخصه‌های عملیاتی موردنیاز واحدهای تولیدی، کنترل کیفی و آزمایشگاه در برنامه کاری درج و سفارش در صف تولید قرار می‌گیرد.

کلیه واحدهای تولیدی موظف‌اند که بر اساس مشخصه‌های فنی درج‌شده در برنامه کاری اقدام به تولید نمایند.

 

*** پاسخگویی به سفارش‌هایی که تاکنون سابقه تولید آن‌ها وجود نداشته

 

وی پیرامون اینکه به درخواست‌ها و سفارش‌هایی که تاکنون سابقه تولید آن‌ها وجود نداشته چگونه پاسخ داده شده است، گفت:

در میان سفارش‌های مشتریان، درخواست‌هایی وجود دارد که از نظر گرید تجاری یا ابعاد سابقه تولید آن‌ها در فولاد مبارکه وجود ندارد.

تصمیم‌گیری در مورد قابلیت تولید هریک از این سفارش‌ها نیز از وظایف واحد MPT است.

جهت اطمینان از امکان‌پذیری تولید این‌گونه سفارش‌ها، لازم است توان تولید خطوط بررسی شود و پارامترهای تولیدی جدید طراحی گردد.

 

مولوی‌زاده با اشاره به اینکه کارشناسان واحد MPT در طراحی پارامترهای تولید گریدهای جدید از آزمون‌های آزمایشگاهی، نرم‌افزارهای شبیه‌سازی ترمودینامیکی و ترمومکانیکال و نیز شبیه‌سازی فیزیکی فرایندهای تولید در مقیاس آزمایشگاهی بهره می‌گیرند، گفت:

به این ترتیب، آزمون‌ و خطای تولید آزمایشی به حداقل ممکن می‌رسد.

پس از طی این مراحل، ارسال کارت ساخت و طراحی داده مناسب صورت می‌گیرد. نهایتا پس از اخذ تأیید نواحی تولیدی، سفارش‌های آزمایشی ثبت و تولید با تناژ محدود انجام می‌شود.

این سفارش‌ها، مستقیما از سوی واحد متالورژی و روش‌های تولید سفارش‌گذاری می‌شود.

پس از آن، خواص موردنظر با استانداردهای بین‌المللی سنجیده می‌شود و اگر مطابق با استاندارد باشد، تست عملیاتی در کارخانه مشتری صورت می‌گیرد و بعد از آن، ثبت سفارش مطابق رویه‌های معمول در مقادیر انبوه مورد نیاز مشتری انجام می‌شود.

 

*** واحد تروپروسس چه اقداماتی انجام می‌دهد؟

 

 در خصوص اقدامات واحد تروپروسس، اظهار کرد:

این واحد در خصوص تأمین درخواست مشتریان، وظیفه برقراری ارتباطات لازم بین واحد فروش و کلیه واحدهای فنی و عملیاتی تولید، برنامه‌ریزی تولید، کنترل کیفی و آزمایشگاه‌ها را بر عهده دارد.

این واحد در خصوص نیازمندی‌های فنی مشتریان، با واحد پشتیبانی فنی مشتریان در ارائه مشاوره فنی برای انتخاب گرید تجاری مناسب با مصرف مشتری و یا بهبود در خواص محصولات مصرفی، بررسی فنی ادعاهای مشتریان و انجام اقدامات اصلاحی جهت رفع عیوب محصولات همکاری می‌کند.

ارتباط با مراکز علم و فناوری و تعریف پروژه‌های تحقیقاتی هدفمند در راستای بهبود فرایندهای تولید و رفع عیوب و مشکلات متالورژیکی و همچنین تولید فولادهای ویژه از دیگر اقدامات این واحد است.

 

*** واحد MPT

 

به‌ گزارش خبرگزاری صنایع، رئیس تروپرسس شرکت فولاد مبارکه در پایان پیرامون واحد MPT نیز، تصریح کرد:

این واحد تدوین دستورالعمل‌های متالورژیکی و تعیین سیکل تولید محصولات را به عهده دارد.

از جمله مهم‌ترین این پارامترها می‌توان به آنالیز شیمیایی، نحوه خنک‌کاری تختال، درجه حرارت‌های مرتبط با نورد گرم، میزان کاهش ضخامت در نورد سرد، سیکل حرارتی پخت در آنیل جعبه‌ای و نیز درجه حساسیت کنترل کیفی محصول در مراحل مختلف تولید اشاره کرد.

همان‌گونه که پیشتر اشاره شد، این مشخصه‌ها از طریق سیستم پیرایش سفارشات به کلیه واحدهای تولید، برنامه‌ریزی و کنترل کیفی آزمایشگاه ارسال و عملیاتی می‌شود.

این واحد در زمینه رفع مشکلات تولید، بهبود و افزایش راندمان کمّی و کیفی محصولات و کاهش هزینه تولید مشارکت فعال دارد و با اصلاحات صورت‌گرفته در طراحی فرایند تولید محصولات، در بهبود پارامترهای تولید و کاهش هزینه با نواحی تولیدی همکاری می‌کند.

واحد MPT با به‌ کارگیری برنامه سالانه تعمیرات و توسعه شرکت، مقادیر استاندارد پایه و تعداد نیروی انسانی از طریق روش اجرای بارگذاری ماشینی معکوس (GBML) با تعیین بهای تمام‌شده، نقش مؤثری در تهیه برنامه اقتصادی شرکت فولاد مبارکه ایفا می‌کند.

به‌علاوه اینکه این واحد ضمن تعامل گسترده نقش محوری در هماهنگی بین شرکت‌های زیرمجموعه برای استفاده از ظرفیت حداکثری آن‌ها دارد.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 − نه =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول